ניקוי והתחדשות עם צמחי מרפאמהו ניקוי רעלים?

לאחרונה הפך תהליך ניקוי רעלים לנפוץ ופופולרי ואיתו עולות שאלות רבות לגבי מהות התהליך ומהם אותם רעלים אשר אנחנו רוצים לפנות ולנקות? כיצד הרעלים משפיעים על הבריאות שלנו ומהיכן הם מגיעים? חומר נחשב רעיל אם הוא עלול לפגוע בתאים או בתהליכים טבעיים בגוף. רעילות של חומר היא לא רק תוצר של מינון אלא גם תקופת ההשפעה שלו. לדוגמא, ישנם חומרים משמרים וצבעי מאכל רבים אשר בנטילה חד פעמית אינם מהווים נזק לגוף אולם נטילה ממושכת שלהם הופכת לנזק מצטבר.  כמו כן ישנם חומרים אשר במינון נמוך אינם רעילים לגוף אולם במינון גבוה הם רעילים ומסוכנים.


צמחים וניקוי


מידע על צמחי מרפא


מקורות אפשריים לרעלים

• רעלים המגיעים מזיהום אוויר כגון:
חומרים כימיים שונים, אדים רעילים (דלק, דבקים), מתכות כבדות, אבק
• רעלים המגיעים מהמזון:
ניטרטים שונים, כימיקלים בחומרים משמרים ובצבעי מאכל וכו'
• מתכות כבדות איתם אנו באים במגע:
סירים ומחבתות, סכיני חיתוך, כלי בישול שונים, סתימות שיניים ועוד
• רעלים מצריכת תרופות:
חומרים כימיים בתרופות רפואיות, סמים, עישון סיגריות אקטיבי או פסיבי
• רעלים בחומרי ניקוי:
סבוני כלים, אקונומיקה, חומרי ניקוי שונים לבית
• רעלים בחומרי קוסמטיקה שונים:
צבע לשיער, דיאודורנטים, מרככי שיער, איפור ועוד


סימפטומים ומצבי בריאות הקשורים לעודף רעלים בגוף

מצבי בריאות וסימפטומים רבים עלולים להיות קשורים לרעלנות יתר בגוף. אמנם סימפטומים רבים יכולים לנבוע מסיבות אחרות או שונות, אך ברור כי עודף רעלים בגוף עלול להחמיר סימפטומים שונים ולהגדיל את תדירותם והשפעתם. ישנם מספר סימפטומים הקשורים לעודף רעלים בגוף וביניהם ניתן לציין: שינויים במצב הרוח, אלרגיות שונות, עיגולים שחורים מסביב לעיניים, נשירת שיער, עצירות, שיעול, נדודי שינה, נפיחות וגזים, בעיות עיכול ועוד.


טיפול נטורופתיטיפול טבעי


מערכות בגופנו העוזרות בניקוי רעלים

הגוף שלנו מפנה ומנקה רעלים באופן שוטף ומתמיד. ישנם מספר מערכות הנוטלות חלק בתהליכי ניקוי הרעלים אולם האיבר המרכזי שבהם הוא הכבד.

כבד וכיס מרה:
הכבד הוא למעשה המסננת הראשית של הרעלים בגוף. כל הדם זורם דרכו ורעלנים הנמצאים בזרם הדם נעצרים בכבד. הכבד יודע לעצור את סוגי הרעלנים השונים ולהעביר אותם לכיס המרה משם הם מועברים למעיים אשר מפרישות אותם החוצה בצואה.

מערכת העיכול:
מערכת העיכול פועלת לסילוק רעלנים וחיידקים, וירוסים וטפילים שונים על ידי הריריות. חומצות הקיבה חזקות מאוד ואמורות לפרק כל סוג של חיידק , או רעלן כזה או אחר (החיידק היחיד המוכר המסוגל להתקיים בחומציות הקיבה הוא הליקובקטר פילורי – העלול להוביל לדלקתיות בקיבה במידה והוא משגשג יתר על המידה)

מערכת העור:
דרך העור, בזיעה, מופרשים רעלנים שונים במיוחד כימיים ומתכות כבדות.

מערכת השתן:
הכליות דואגות לפנות רעלים מסיסים במים שהגיעו מהכבד בדם.

בלוטות הלימפה:
מעבירות את הרעלנים מהתאים ונוזלי חוץ תאים דרך בלוטות הלימפה אל הדם ומשם לכבד.

מערכת הנשימה:
עובדת על חסימת ספיגת רעלנים המגיעים באוויר.


תפקיד תזונה וצמחים בניקוי רעלים

לתזונה בשילוב צמחים תפקיד מרכזי וחשוב בתהליך ניקוי רעלים מהגוף בעיקר בגלל העובדה כי במזונות רבים אותם אנו צורכים יש כמויות גבוהות של רעלנים. תזונה נכונה מסייעת לזירוז תהליך ניקוי הרעלים ושיקום הכבד וכן היא מחזקת את השפעת צמחי המרפא. תפריט נכון לתקופת הניקוי כולל מזונות ממקור צמחי אשר תומכים בגוף ומעודדים פינוי רעלים מוגבר. ברפואת צמחי המרפא אנו משתמשים בצמחי מרפא לניקוי רעלים. הפעילות העיקרית של צמחים היא לתמוך באיברי הפינוי על מנת לעודד פינוי רעלים. צמחי מרפא תומכי כבד מחזקים את הכבד ומעודדים הפרשה תקינה ופינוי מהגוף. צמחים הפועלים על מערכת השתן מעודדים הוצאה של רעלים דרך מערכת השתן. בתהליכי ניקוי תזונתיים מומלץ לתמוך עם צמחי מרפא לעידוד תהליך ניקוי הגוף.


צמחים רבים נמצאים בשימוש למצבי בריאות מגוונים, לפניך מידע כללי אודות צמחים ידועים כגון: מרווה, סרפד, עלי זית וגדילן מצוי. בצמחים אלו, עושים שימוש לבד ובשילובים שונים


מרווה | Salvia Officinalis
המרווה הינו צמח ארץ ישראלי הגדל בקלות בעציצים ובגינות רבות, הוא גדל פרא בשדות רבים. המרווה הוא צמח חביב במיוחד בקרב אוהבי התה בגלל טעמו הארומטי. למרווה טעם מריר המעיד, בגישה הנטורופתית, על השפעתו על הכבד. מבחינת רפואת הצמחים המסורתית הטעמים המרירים מעודדים את פעילות הכבד וסיוע בניקוז רעלים. המרווה נחשבת לצמח העשוי לסייע בהמרצה של הכבד. משתמשים בצמח זה בעלים. במונוגרף הצמח ב - Commission E - מצוין כי צמח זה עשוי להיות בשימוש למצבים של הפרעות מערכת העיכול, הזעת יתר, דלקות בריריות האף והגרון.


סרפד | Urtica Dioica
הסרפד הוא צמח נפוץ הגדל בר בישראל, עליו משוננים, במגע על עור חשוף הסרפד עלול לצרוב ולשרוף. העקצוץ והבעירה מנוטרלים כשהצמח מבושל או מיובש. ישנם זנים שונים של סרפד. ברפואה המסורתית משתמשים בסרפד למטרות שונות, בעלים ובשורשים. העלים נחשבים למזינים מכיוון שהם עשירים במינרלים. בנוסף, מייחסים לעלים פעילות משתנת ואלטרטיבית, כלומר, פעילות המנקזת רעלים מחוץ לגוף דרך דרכי השתן.


עלי זית | Olea Europea
הזית הוא עץ ארץ ישראלי מוכר, המאפיין את נופיו של אגן הים התיכון כולו. עץ הזית מוזכר כבר בתקופת התנ"ך. ישנו תיעוד וממצאים על השימוש בשמן זית כבר בתקופות קדומות. שמן הזית נחשב לשמן הבריא ביותר. ברפואת צמחים מסורתית משתמשים בעלים של העץ למטרות שונות. לעלים מיוחסים תכונות רבות ומגוונות. בין השאר העלים נחשבים כמשתנים מטבוליים, כלומר, מעודדים הפרשה של רעלנים מהגוף החוצה, דרך מערכת השתן.


גדילן מצוי | Silybum Marianum
הגדילן המצוי הינו צמח ארץ ישראלי נפוץ, הגדל בצידי הדרכים ובשדות. ניתן לזהות אותו בעיקר באביב עקב פריחתו הסגולה המרהיבה. בשלהי האביב, כשהקוץ מתייבש, ניתן לאסוף את זרעיו המשמשים ברפואה המסורתית לטיפול במגוון מצבים. טעם הזרעים מריר מה שמעיד על השפעת הזרעים על הכבד. על פי הרפואה המסורתית הגדילן המצוי משקם וממריץ את פעילות הכבד ולכן יכול לסייע בתמיכה בניקוי הגוף מרעלים.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..