מניעת ריח רע מהפה

 

שאלה
אני בת 33 ולאחרונה בן הזוג שלי מעיר לי על זה שיש לי ריח רע מאוד מהפה מה שמבאס אותי מאוד למרות שכשאני מנסה להריח אני לא מריחה משהו יוצא דופן. אני מקפידה לצחצח בוקר וערב וקראתי שיש כמה דברים שיכולים להוריד את הריח הרע מהפה כמו פטרוזילה וכוסברה. אבל אני לא יכולה ללעוס את זה בכל מקום. חוץ מזה אני לא בטוחה שזה נכון ולכן אודה לך אם תוכלי לעזור לי בזה? והאם אני יכולה לעשות עוד משהו  כדי למנוע את הריח הרע מהפה?

 

תשובה

ריח רע מהפה, או כפי שהוא נקרא בשפה המקצועית הליטוזיס, יכול להגרם מכמה סיבות. לרוב מדובר בבעיה בחלל הפה - דלקת חניכיים, שהיא מאוד נפוצה. אני מציעה לך לגשת לשיננית שתבדוק את מצבך ואם יש צורך - ללכת לרופא שיניים. הריח הרע יכול גם לנבוע ממזון שנתקע בחלל הגרון, באיזור השקדים - זה יכול לאבחן רופא אא"ג. כמובן שהאפשרות הסופית היא שהריח הרע יכול לנבוע מהקיבה - עיכול לא תקין, היפוכלורידריה (תת חומציות בקיבה) יכול להוביל לתסיסה וריקבון המוביל לריח רע. בנוסף, בקיבה יכול לשגשג חיידק בשם הליקובקטר פילורי שגורם לתופעות רבות, בין השאר, ריח רע מהפה. על מנת להתאים תכנית טיפול יש ראשית לאבחן מה המקור לריח הרע ואם הוא אכן קיים.


יש טיפול נטורופתי יעיל לכל אחד מהסיבות לריח רע מהפה

במידה ויש דלקת חניכיים ניתן לטפל על ידי שיפור הגיינת הפה. שטיפה של צמחי מרפא אנטי דלקתיים ואנטי חיידקיים מצוינת במקרה זה. בנוסף, תזונה דלה בסוכרים ועמילנים מומלצת. הסוכרים והעמילנים גורמים לשגשוג יתר של חיידקים בחלל הפה. במידה ויש מזון שנתקע בחלל הגרון, ניתן להשתמש בשטיפות גרון המורכבות מצמחי מרפא אנטי חיידקים שעוזרים לשיקום הריריות. אם הבעיה היא בקיבה - מיעוט הפרשת מיצי מרה או שגשוג חיידק ההליקובקטר פילורי ניתן לפתור את הבעיה על ידי תזונה קלה לעיכול, שתחזק את מערכת העיכול וצמחי מרפא אנטי חיידקיים נגד חיידק ההליקובטק פילורי , צמחי מרפא שמעודדים הפרשה תקינה של מיצי מרה על מנת שהמזון יספג בצורה יעילה. בטיפול הנטורופתי בריח רע מפה אנו מאבחנים את שורש הבעיה ובונים תכנית טיפול המתאימה באופן ספציפי למצבו של המטופל.


לסיכום, מניעת ריח רע מהפה כוללת

תזונה: קלה לעיכול, דלה בסוכרים ובעמילנים
צמחי מרפא: מחזקי מערכת חיסון, אנטי חיידקיים, מחזקי מערכת העיכול - מעודדי הפרשת מיצי מרה
תוספי תזונה: מחזקי מערכת עיכול
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..