מיגרנות, אקנה | סיפור הצלחה טיפולי

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


אבחנות:

מיגרנות, אקנה

רקע אודות המטופל:
חני, בת 40, נשואה + 4 ילדים, עובדת במשרה בכירה בחברה גדולה, נהנית מעבודתה אך חיה במתח גבוה וחיים עמוסים מאוד.

תלונות עיקריות:
מיגרנות - סובלת ממיגרנות מגיל 9. המיגרנות מלוות אותה כל החיים. כשהמיגרנה מתחילה היא לוקחת כדור נגד כאב שמקל בלבד, מצליחה להמשיך ולעבוד עם כאב הראש בעזרת הכדור, אבל זה מקשה עליה מאוד לתפקד. כאב הראש מופיע בחצי ראש, כאב פועם שמלווה לעיתים בהקאות. קפאין עוזר בתחילת המיגרנה להוריד את עצמת הכאב, אבל לא מעלים את הכאב לחלוטין. בקיץ, בחום ובשרב יש יותר מיגרנות, אך הטריגר למיגרנות יכול להיות גם עודף או חוסר שינה, אי אכילה או אכילה מרובה מידי. המיגרנה תוקפת לרוב פעם-פעמיים בשבוע, לוקחת כל פעם כדור להפחתת הכאב. כשהייתה צעירה תדירות המיגרנה היתה כפעם בחודש.

מיגרנה הינה כאב ראש שנוצר בעקבות שינויים בכלי הדם. כיווץ והרפיה של כלי הדם גורמים לכאב החזק בעל האופי הפועם. כיום יודעים שתהליך זה קשור גם בתהליכים דלקתיים. מבחינת הגישה הנטורופתית מחפשים את הסיבה למיגרנה ולא רק מטפלים בכאב עצמו. הבנת התהליכים המובילים לכאב הינה הבנת הבעיה ומדוע היא נוצרת. על מנת למנוע את המיגרנות יש לשנות ולאזן את התהליכים הדרמטיים המובילים את הכיווץ וההרפיה של כלי הדם. הגורמים לתהליכים אלו כוללים מרכיבים מעודדי דלקת בעיקר מהתזונה, אי סבילות למזון, עודף רעילות מגורמים שונים, חוסר איזון הורמונלי ועוד.

בנוסף ברקע:
אקנה - מזה שנתיים-שלוש פצעי אקנה המופיעים בעיקר באזור הלסתות, פצעונים באזור המצח, שמה לב לקשר בין הפצעים לבין ביוץ וקבלת ווסת.
תסמונת קדם ווסתית - לפני קבלת ווסת סובלת מחוסר סבלנות, נפיחות וכאבי בטן
סובלת מקדחת השחת בעונת האביב - לוקחת כדורים אנטי אלרגיים וזריקות לפני הצורך
פעם בשנה סובלת מסינוסיטיס בעקבות צינון


הטיפול הנטורופתי במיגרנות

לאחר התשאול נבנתה לחני תכנית טיפול אשר כללה תכנית תזונתית מפורטת ופורמולת צמחי מרפא. על פי התשאול הבנתי כי אצל חני שתי מערכות עיקריות יצאו מאיזון - מערכת החיסון, שכבר שנים חלשה, וההוכחה לכך היא התקפי האלרגיה שהיא חווה מידי שנה, והמערכת ההורמונלית, שחוסר איזונה מתבטא בתסמונת הקדם וסתית ובאקנה. בנוסף, בעקבות המיגרנה והאקנה היה צריך להתאים לחני תכנית אנטי דלקתית, שתקדם איזון בטונוס כלי הדם וניקוי הפנים. בהתאם לאבחנה, התכנית התזונתית התמקדה בתזונה אנטי דלקתית עם הורדה של כול המזונות החשודים כאלרגנים, שיכולים לגרות ולהחליש את מערכת החיסון. בנוסף, הותאמו תוספי תזונה עם פעילות אנטי דלקתית מאזנת הורמונלית וצמחי מרפא שפועלים באופן ישיר למניעת מיגרנות, מאזנים את מערכת החיסון, מאזנים את המערכת ההורמונלית ומורידים את רמת המתח בגוף. חייה העמוסים של חני לא פעלו לטובתה. המתח והלחץ הוא מעמסה על הגוף שממילא רגיש ולא מאוזן. צמחי מרפא מאזנים ומחזקים את מערכת העצבים חשובים ביותר ומאותה סיבה הומלץ לחני להתחיל לעסוק בפעילות גופנית מתונה ושבועית.


תוצאות הטיפול הנטורופתי במיגרנות

תהליך האיזון היה הדרגתי. חני פעלה על פי התכנית המלאה בקפדנות. היא נרתמה כולה לתהליך ועשתה שינוי תזונתי משמעותי. בחודשיים הראשונים תדירות המיגרנות פחתו לפעם בשבוע, עוצמת הכאב פחתה אבל עדיין המיגרנות הופיעו. אבל לאחר 3 חודשים המיגרנות נעלמו. חני סיפרה לי בהתרגשות שאפילו בימי השרב הכבדים, ימים בהם תמיד היתה מיגרנה, היא לא הופיעה. בנוסף עור הפנים התחיל להתנקות והסימפטומים של התסמונת הקדם ווסתית פחתו בצורה דרמטית.


 

אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית