מחלת לב כלילית - טיפול וריפוי טבעימחלת לב כלילית - רקע כללי

מחלת לב כלילית (Coronary heart disease, CHD), הנקראת גם מחלת לב איסכמית, הינה השלב הסופי של הצטברות פלאק בתוך העורקים המספקים חמצן ללב. רבים מחולי הלב לא מראים סימפטומים במשך עשרות שנים של התקדמות הטרשת בעורקים, ולרוב הסימן הראשון למחלה, לאחר שנים, הינו התקף לב. לאחר שנים שהפלאקים נבנים בחלק הפנימי של העורקים המובילים ללב, הם יכולים להיפרד מדופן העורק, לנדוד דרך זרם הדם ולחסום את זרימת הדם ללב. על פי סטטיסטיקות אמריקאיות, חצי מגברים בריאים בני 40 יפתחו מחלות לב כלילית בעתיד ואחת מתוך שלוש נשים בריאות מעל גיל 40.

תהליך של טרשת עורקים בעורקים המספקים דם ללב הם התהליך הגורם למחלת לב כלילית. בתהליך טרשת העורקים העורק מאבד מהאלסטיות שלו ונהיה קשה. הפלאק הנוצר הינו בעצם רובד העשוי משומן, כולסטרול, פסולת ושריר חלק משגשג. ככל שהטרשת מתקדמת, פחות חמצן מגיע ללב. כשהחסימה היא 75% מקוטר העורק, עלולים להרגיש תעוקת לב. תעוקת לב הינו סימפטום למחלה הנקראת ANGINA PECTORIS, אנגינה פקטוריס. נהוג היה להאמין כי כמות כולסטרול גבוהה בדם הינה הגורם העיקרי האחראי למחלת הלב. כיום ידוע כי כולסטרול הוא רק מרכיב אחד בהשתלשלות אירועים גדולה יותר. הבעיה מתחילה הרבה לפני היווצרות הפלאק. רק כשמולקולות השומן שנמצאות בדם, כגון LDL, מתחמצנות על ידי רדיקלים חופשיים, מתחילה השתלשלות של אירועים המובילים לטרשת. הגורמים עם כן להתחלת התהליך הטרשתי הם הרדיקלים החופשיים.

כיצד נוצר הפלאק בעורק?
השטח הפנימי של העורק בא במגע עם הדם הזורם בו. נזק חמצוני גורם לפגיעה בשלמות כלי הדם. תהליך חמצוני גם כן מחמצן מולקולות שומן שנמצאות בזרם הדם כגון LDL וכולסטרול. הכולסטרול המחומצן חודר לציפוי העורק הפגוע והגוף כתגובה שולח כדוריות דם לבנות, השייכות למערכת החיסון, שמטרתם לסלק את הכולסטרול המחומצן המזיק. עקב פעילות תאי מערכת החיסון נוצרת במקום דלקת מקומית ופס שומני. אותו פס שומני הולך ומתעבה. השלב הסופי הינו היקרעות הרובד הטרשתי, היווצרות קריש דם שנסחף בזרם הדם ועלול לגרום להתקף לב או לשבץ מוחי, תלוי במיקומו.

מהם רדיקלים חופשיים?
רדיקלים חופשיים הינם מולקולות בעלי מספר אי זוגי של אלקטרונים. מצב זה אינו יציב מבחינה כימית ולכן הרדיקלים החופשיים משתתפים בקלות בתגובות כימיות. הרדיקלים החופשיים נוצרים ברמות גבוהות בעולם המתועש על ידי קרינה, זיהום אויר, עישון, חומרי הדברה, חומרי ניקוי ועוד. היחשפות גבוהה לרדיקלים חופשיים מאיצה את ההזדקנות.


גורמי סיכון עיקריים:

• עישון
• כולסטרול גבוה
• יתר לחץ דם
• סכרת


גורמים משניים:

• מתח
• עודף משקל
• מין – זכר
• חוסר פעילות גופנית
• גנטיקה
• תזונה לקויה
• הומוציסטאין גבוה


היסטוריית מחלת לב כלילית

רק ב 1904 הומצא השם "טרשת עורקים" . ב 1912 פורסם המאמר הראשון על בעיית לב. ב 1937 4.8% מהאוכלוסייה בארה"ב סבלה מבעיות לב. ב 1977 האחוזים עלו ל 37.8! מחלת לב כלילית היא מחלה חדשה. מחקרים רבים הראו כי תהליך הטרשת מתחיל כבר בגיל צעיר, כיום יש עדויות על כך שהטרשת מתחילה בילדות במדינות העולם המערבי, והתפתחות המחלה שקט עד לשלבים מתקדמים ביותר. אם כך, למרות שהמחלה באה לידי לרוב בגיל המבוגר בצורת התקף לב או אנגינה פקטוריס, היא מתחילה כבר בגיל צעיר עקב אורח חיים לקוי.


מחלת לב כלילית - טיפול נטורופתי טבעי

מכיוון שמחלות לב בהיקפם הנוכחי קשורות חד משמעית לאורח החיים המודרני, שהרי הטיפול הנטורופתי יכלול ראשית שינוי אורח חיים. ישנם מחקרים המראים כי ניתן לעצור את תהליך התקדמות הטרשת ואף, עם השינויים הנכונים, לגרום לנסיגה של טרשת העורקים בעורקים הכליליים.

בעבר חשבו כי לא ניתן לגרום לנסיגה במחלות לב, עד שד"ר דין אורניש עשה לראשונה מחקר קליני, לפני 25 שנה, שהוכיח, שעל ידי תזונה נכונה, פעילות גופנית קבועה, הרפיית מתחים ותמיכת גופנפש, ניתן לגרום לנסיגה של טרשת העורקים בלב.
במשך השנים נעשו מחקרים רבים המראים את הקשר בין תזונה לבין היווצרות מחלות לב על רקע טרשתי. גילו, כי בחברות מסוימות, כגון במזרח הרחוק ובאגן הים התיכון של שנות ה 60, אחוז החולים במחלות לב טרשתיות הינו נמוך ביותר. מכאן הגיעו למסקנות מהי התזונה האופטימאלית למנוע מחלות לב ולטפל בהם.

במסגרת הטיפול הנטורופתי נבנית תכנית טיפול המותאמת אישית למצבו של המטופל. עישון, עודף משקל, מתח – כל אילו חייבים להיות מטופלים. בנוסף, הורדת רמות כולסטרול גבוהות, הורדת רמות הומוציסטאין גבוהות, הורדת הנזק החימצוני בעורקים ומניעה של הצטברות טסיות בם הגורמות לקרישיות יתר – גם הם מטופלים במסגרת תכנית הטיפול.
לקריאה נרחבת על הטיפול הנטורופתי להורדת רמות כולסטרול גבוהות.

תכנית הטיפול הנטורופתית משלבת בין תזונה נכונה כאורח חיים, פעילות גופנית קבועה, הורדת מתח על ידי טכניקות הרפיה וטכניקות מגע ושימוש נקודתי בצמחי מרפא ותוספי תזונה. ישנם צמחי מרפא יעילים להזרמת הדם ללב, לניקוי העורקים ולפתיחת חסימות בעורקים כגון קרטגוס והגנודרמה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - מחלת לב כלילית

שאלה:
ברצוני לברר מהם תוספי התזונה המועילים במצב של קרישתיות יתר והאם ישנו טיפול נטורופתי לקרישיות יתר.
תשובה:
ראשית, בהחלט ישנו טיפול נטורופתי יעיל לקרישיות יתר. שינוי תזונתי, לקיחה של תוספי תזונה ופעילות גופנית קבועה יכולה לאזן את הקרישיות. כידוע, קרישיות יתר עלולה לגרום לחסימת עורקים ולשבץ ולכן חשוב ביותר לטפל בה.
תוסף המזון / השינוי התזוונתי החשוב ביותר נוגע לחומצות השומן אשר מנתבות את הפרוסטגלנדינים בגוף גם בהקשר קרישיות. ישנן חומצות שומן המעלות את רמת הקרישיות בדם, כגון שומן רווי, וישנם חומצות שומן המורידות את רמת הקרישיות בדם, כגון אומגה 3. ניתן לצרוך את סוגי השומן הטובים הן על ידי תזונה והן על ידי תוספים.
בנוסף,מומלץ לצרוך מזון אורגני ולא שומני, על מנת לייעל את תפקודי הכבד אשר אחראי למטבוליזם של חומצות השומן בגוף, על מנת להוריד שומני דם ולהפחית את הסיכון לטרשת עורקים.

שאלה:
הרופא המליץ ליטול באופן קבוע אספירין במינון נמוך (קרטיה) לדילול הדם, באופן קבוע. אני מבקשת לשאול, האם הרפואה האלטרנטיבית מציעה פתרון טבעי כלשהו לדילול הדם.
תשובה:
אכן מאוד באופנה היום לתת אספירין שמדלל את הדם. אך האנשים שנוטלים אספירין מתחלקים ל-2 קבוצות: אנשים שעברו התקף לב או שבץ מוחי ואנשים שלא עברו התקף כול שהוא אך נמצאים, לדעת הרופאים, בדרגת סיכון מפאת גיל או שומנים בדם. אנשים שעברו התקף לב, והם בקטגורית חולי לב, בהחלט הראו מחקרים כי אספירין יכול לעזור. אבל!!! אנשים שלא עברו התקף לב, מחקרים גדולים וחשובים, שהתפרסמו בכתבי עת יוקרתיים לרפואה, הוכיחו כי נטילת אספירין לא יעילה! ולא רק זה - הסיכון לדימום במערכת העיכול עקב נטילת אספירין, סיבת מוות נפוצה בעולם המערבי, הוא גבוה יותר מתועלת הכדור! יש הרבה דרכים יעילות למנוע מחלות לב וכלי דם. פעילות גופנית, שימוש בטכניקות הרפיה, תזונה נכונה, וגם תוספים. כל זאת ללא תופעות לוואי וללא סכנת התרופות.

שאלה:
אבי בן 58. הוא עבר התקף לב לפני כשבוע.הוא טופל בצינטור ,בלון ו 2 קפיצים. אבי שמן מאוד ( גובה 185 משקל 125) , לא עושה ספורט לא מעשן.כמובן שכל זה ישתנה עכשיו. האם ישנה תזונה שמשפרת את איכות הדם - כמו הורדת השומנים בדם, הורדת הכולסטרול הרע וכולי ?
תשובה:
אביך עבר בוודאי טראומה לא קטנה והוא מוכן כרגע לעשות הכול כדי שטראומה זו לא תחזור. הוא עדיין צעיר ואם יפעל בחוכמה, יהיו לו עוד שנים רבות לחיות. כמובן שראשית עליו יהיה להוריד במשקל על ידי תכנית תזונתית מסודרת, לעסוק בפעילות גופנית באופן קבוע ולתרגל טכניקות הרפיה. יתכן ויש לשקול לתמוך בשינויים התזונתיים בעזרת צמחי מרפא או תוספי תזונה על מנת לקבל תוצאות אופטימאליות לטיפול.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - מחלת לב כלילית

אכילת דגי ים צפוני מורידים את הסיכון להתקף לב
אכילת דגי ים צפוני, כגון סלמון והליבוט, המכילים אומגה 3, מורידה את הסיכון להתקף לב

שינוי תזונתי יכול להוריד את הסיכון מתמותה לחולי לב
הקשר בין תזונה למחלות לב וכי שמירה על תזונה נכונה מורידה את הסיכון למחלות לב

תזונה נכונה מונעת היווצרות מחלת לב
מחקר נוסף המוכיח כי תזונה נכונה מונעת היווצרות של מחלת לב


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית