מחזור לא סדיר, אקנה

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


תלונות עיקריות:
מחזור לא סדיר, אקנה

רקע אודות המטופלת:
נעמה בת 15, תלמידה בבי"ס תיכון, צמחונית מגיל 10

פירוט תלונות עיקריות:
מחזור לא סדיר: קיבלה ווסת לראשונה בגיל 12, מאז קבלה ווסת אולי 5 פעמים, הייתה שנה וחצי הפסקה. פעם אחרונה קבלה ווסת לפני כ 4-5 חודשים. כשקבלה מחזור דיממה המון, 8 ימים. הווסת מלווה בכאבי בטן, לפני הווסת עצבנות.
אקנה: פצעונים בפנים ובגב, עור שומני, קרקפת שומנית. קיים מגיל 12-13. לפני הווסת כמות הפצעים גדלה.
קושי בריכוז: תלמידה טובה, ציונים טובים, מרגישה שקשה לה להתרכז לאורך זמן בכיתה.

פירוט תלונות ברקע:
בעיות במערכת העיכול: ב 3-4 שנים אחרונות תחושת בחילה לאחר הארוחה, תחושת מלאות לאחר אכילה מועטה, יציאות תקינות
הייתה מעונינת לרדת במשקל. משקל תקין גובה 165 ס"מ משקל 58 ק"ג
לחץ: יש הרבה לחץ מבי"ס להשיג ציונים גבוהים. הלחץ מתבטא בקשיי נשימה וכאבי בטן.

 

הטיפול הנטורופתי במחזור לא סדיר ואקנה

המערכת ההורמונלית אצל נערות מבשילה בגיל ההתבגרות. בשלב זה מתחילה הפרשה של הרומוני מין להכנת המערכת לשלב הפוריות. שלב זה אינו פשוט ולפעמים לוקח זמן עד שהמערכת ההורמונלית מגיעה לאיזון. פעמים רבות, על מנת לייצב את סדירות הווסת, נוטלים גלולות למניעת הריון. פעולה זו אמנם מסדירה את הווסת אולם לא על פי המקצב הטבעי של הגוף וחוסר האיזון עשוי להפוך לקבוע. תזונה לקוייה, מתח וחוסר פעילות גופנית, עשויים גם הם לעקב את איזון המערכת ההורמונלית. במקרה של נעמה חוסר האיזון ההורמונלי בא לידי ביטוי גם בפצעי האקנה. הפרשה מרובה של הורמונים מסוימים וחוסר הפרשה של אחרים לא רק גורמים לאי סדירות בווסת, אלא גם לעור שומני המהווה מצע פורה לחיידקים המייצרים תהליכים דלקתיים ומכאן הדרך קצרה להופעת פצעי אקנה. שאר התלונות של נעמה העידו כי ישנה חולשה במערכת העיכול העלולה לגרום לבעיות ספיגה המשפיעים גם הם על המערכת ההרומונלית.

 

תוצאות הטיפול הנטורופתי במחזור לא סדיר ואקנה

נבנתה לנעמה תכנית טיפול לאיזון הורמונלי. במרכז הטיפול הותאמה לה פורמולה הכוללת צמחי מרפא לאיזון הורמונלי. צמח עיקרי במצבים אילו הינו שיח אברהם - הצמח הנחקר ביותר בהשפעתו לאיזון המערכת ההורמונלית הנשית. בנוסף, כללה הפורמולה צמחי מרפא לחיזוק מערכת העיכול ולשיפור הספיגה וכן צמחי מרפא לאיזון מצב הרוח. בנוסף לפורמולה נבנתה לנעמה תכנית תזונתית לתמיכה מלאה במערכת ההורמונלית. לאחר חודש טיפול קיבלה נעמה מחזור סדיר שלאחריו הגיעה הווסת באופן קבוע כל חודש. במהלך 3 החודשים הראשונים פחתו פצעי האקנה עד העלמות מוחלטת. לאחר 6 חודשי ווסת סדירה הורדנו בהדרגה את מינוני הפורמולה עד הפסקה כשהאיזון ההורמונלי נשמר.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית