מהי דיאטת קנדידה?

 

שאלה
אני בת 42, סובלת כבר הרבה שנים מפטריות חוזרות בנרתיק ופטריות מגרדות במקומות שונים בגוף על העור. במשך שנים מרחתי משחות והשתמשתי באגיסטן אבל הבעיה לא נפתרה אלא רק חזרה והתעצמה. על פי קריאה באינטרנט הבנתי שיתכן ויש לי מה שנקרא קנדידה מערכתית. קראתי אצלך באתר שיש טיפול טבעי הכולל תזונה וצמחי מרפא לקנדידה והוא כולל דיאטת קנדידה מיוחדת. שאלתי האם כל אחד יכול לעשות את הדיאטה הזו לבד בבית? כמו כן מהם הדברים הנוספים כגון צמחי המרפא שצריך לקחת והאם יש סיכוי להפטר מהבעייה של הפטרייה?

 

תשובה

על פי מה שאת מתארת בהחלט יכול להיות שאת סובלת מקנדידה מערכתית. החשיבות של מסגרת טיפול מתחילה כבר ביכולת האבחנה המדויקת. נטורופת מנוסה יכול על ידי תשאול לאבחן אם מצבך נובע עקב קנדידה מערכתית או מסיבה אחרת. אבחנה מדויקת חשובה להתאמה של תכנית טיפול והצלחת הטיפול. קנדידה היא פטריה הקיימת באופן טבעי במערכת העיכול ואנו חיים איתה באיזון כל עוד מערכת החיסון והעיכול חזקות. כשיש חולשה חיסונית, כשמערכת העיכול אינה יכולה להגן על עצמה ולשמור על איזון, הקנדידה משגשגת. הוכחה טובה לכך היא קנדידה בנרתיק, תופעה מוכרת אצל נשים, כמו שגם את סובלת ממנה. ישנן נשים שיסבלו מקנדידה בנרתיק לאחר לקיחה של אנטיביוטיקה. למה זה קורה? אנטיביוטיקה משמידה לא רק את החיידק שהיא אמורה לטפל בו אלא את כל פלורת המעי ואת החיידקים הטובים בפלורת המעי. כתוצאה מכך הקנדידה משגשגת. על מנת לפתור את הבעיה לא מספיק לטפל בקנדידה עצמה אלא לחזק גם את מערכת העיכול והחיסון על מנת שהקנדידה לא תפרוץ שוב.


דיאטת קנדידה יעילה לחיסול הפטרייה

טיפול נטורופתי מותאם באופן אישי למטופל. לא כל מי שסובל מקנדידה מערכתית סובל מאותם סימפטומים ואצל כל מטופל החולשה שגרמה לקנדידה לשגשג מקורה שונה. האבחנה למקור החולשה הוא קריטי להצלחת הטיפול. זאת הסיבה מדוע כל דיאטת קנדידה היא מעט שונה ומה מותר ומה אסור נקבע בצורה אישית למטופל. הדיאטה קשה ולכן יש צורך במטפל שיבנה תפריט תזונתי מורחב ומפורט כדי שיהיה אפשר להתמיד בו ובהצלחה.

בנוסף, יש לדעת כמה זמן לעשות את התזונה, מתי להפסיק, מתי אפשר להוסיף לתזונה מזונות אחרים וכולי. כמו כן, במסגרת טיפול נטורופתי, מותאם למטופל לא רק תפריט תזונתי אלא גם צמחי מרפא, שמטרתם להכחיד את הקנדידה מצד אחד ולחזק את מערכות הגוף שנחלשו מצד שני.


לסיכום, דיאטת קנדידה לטיפול בפטרייה כוללת:

תזונה: אנטי קנדידה, הכחדת הפטריה וחיזוק מערכת החיסון
צמחי מרפא: אנטי קנדידה, להכחיד את הקנדידה, לעזור לפנות את פסולת הפטרייה מהגוף, חיזוק חיסוני כללי וחיזוק מערכת העיכול

 


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית