מבוא לצמחי מרפא


אינדקס צמחי מרפא | מבוא לצמחי מרפא | חומרים פעילים בצמחי מרפא


שימוש בני האדם בצמחי מרפא מתועד כבר בתנ"ך. בתרבויות רבות על-פני כדור הארץ, משתמשים בצמחים, כבר מאות שנים, ככוח מרפא עיקרי. אפילו החיות משתמשות בצמחים בזמן מחלה (לדוגמא כלב שאוכל עשב כשחש בבטנו).‏ המצרים הקדמונים, הבבלים, היוונים העתיקים, הרומאים, שבטי האינקה והמאיה בדרום אמריקה ‏‎–‎‏ כולם השתמשו בצורה ‏נרחבת בצמחי מרפא.‏

 

בעבר צמחי מרפא היו כלי טיפולי נכבד ועיקרי ברפואה
צמחי מרפא שימשו את גדולי הרופאים כמו הרמב"ם ואסף הרופא. כל זה ‏השתנה כשכימאים במעבדות הצליחו לבודד חומרים מסוימים מצמחים ולייצר חומרים פעילים בצורה סינטטית. אבל אל לנו ‏לשכוח כי הרבה תרופות שאנו מכירים היום מקורם מצמחים. קחו לדוגמא את האספירין - האספירין, כחומר ריפוי, מבודד כיום מקליפת עץ הערבה ‏הלבנה, ששימש לכשעצמו כצמח מרפא מאות שנים לפני כן במיוחד לטיפול וריפוי שפעות ודלקות גרון. מורפיום, בו משתמשים לשיכוך כאבים בזמן ‏ואחרי ניתוחים, מבודד מפרח האופיום, הלו הוא הפרג.

 

אז מהו בעצם ההבדל בין שימוש בצמח מרפא לבין נטילת תרופה?
את הצמח אנחנו לוקחים בשלמותו, שלמות שהטבע עיצב משך מליוני ‏שנות אבולוציה. בכל צמח מצויים הרבה חומרים פעילים העובדים יחדיו בצורה שונה מאשר שימוש בחומר פעיל אחד ‏בתרופה. לדוגמא: האספירין יכול לגרום לדימומים בקיבה עקב גרימת אולקוס, כי הוא פוגע ברירית הקיבה. אילו ניקח את ‏צמח המרפא ערבה לבנה, נשיג אמנם השפעה יותר מתונה מאשר האספירין, אך הקיבה לא תיפגע, כי יש בצמח השלם מרכיבים ‏המגינים על רירית הקיבה.‏ צמחי מרפא הם תרופות לכל דבר, למרות שהשפעתם על הגוף מאזנת ומתונה, ולכן אין לצרוך צמחי מרפא הנמכרים בחנויות ‏טבע ובבתי מרקחת ללא ייעוץ מהרבליסט או נטורופת מוסמך. לכל צמח מרפא תופעות לוואי והתוויות נגד. צמחי מרפא יעילים ביותר כאשר הם מותאמים באופן אישי לאדם ולבעייה הרפואית ממנה הוא סובל.

 

דרכים להשתמש בצמחי מרפא
נהוג להשתמש בכל חלקי הצמח: עלים, ענפים, שורשים ופרחים.
בכל צמח נהוג להשתמש בחלק אחר, תלוי היכן החומרים הפעילים שלו נמצאים ולאיזו מטרה רפואית הוא מיועד.

 

סוגי השימוש בצמחי מרפא
חליטה
מוזגים מים רותחים על צמח יבש, מניחים ל 5-7 דקות, מסננים ושותים.‏
משרה
מוזגים פחות מים רותחים על כמות גדולה יותר של צמח יבש ומניחים 10-20 דקות.‏
מרתח
מרתיחים את המים יחד עם חלקי הצמח. השיטה מיועדת לחלקי הצמח הקשים (שורשים, גבעולים, קליפות, זרעים)‏
מיצויים אלכוהוליים
טינקטורה ואקסטרקט. השימוש הנפוץ בצמחי מרפא והחזק שבהם - בתהליך המיצוי משחררים חומרים פעילים רבים ובריכוזים גבוהים.
משחות
ערבוב אבקה של חלקי הצמח בשומן או חומר מדיום קוסמטי אחר.‏


אזהרות:
נשים בהריון, מניקות, ילדים, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או הנוטלים תרופות יש להיוועץ ברופא או בעל מקצוע בטרם צריכה של צמחי מרפא. התוכן בדף זה משמש לצרכי מידע בלבד והוא אינו משמש כהמלצה, עיצה רפואית או תחליף להתייעצות עם מומחה.