ליכן פלנוס - טיפול וריפוי טבעיליכן פלנוס - רקע כללי

ליכן פלנוס הינה מחלת עור נדירה יחסית. הסיבה לה אינה ידועה אך משערים כי המקור למחלה הינו אוטואימוני, כלומר, מצב בו מערכת החיסון תוקפת את העור ללא סיבה ברורה ויוצרת דלקת. הדלקת בליכן פלנוס מתבטאת בד"כ בעור, בריריות הפה ובציפורניים. משמעות המילה "ליכן" הוא אזוב הגדל על גזעי עצים. משתמשים במילה זו לתאר מחלות עור נוספות וזאת בגלל שהנגעים על העור נראים ככתמי אזוב על גזע עץ. ליכן פלנוס מופיע בגדלים וצבעים שונים ובצורות שונות. המחלה לרוב אינה מסוכנת ואינה מדבקת. אצל אנשים מסוימים ליכן פלנוס היא תופעה כרונית וחוזרת בהתקפים אשר כתוצאה מכך עלולים לגרום לירידה באיכות החיים.


סימפטומים נפוצים של ליכן פלנוס

• נגעים בעור בצבע סגול או בליטות על העור ואברי המין.
• על הנגעים יכולים להופיע פסים לבנים דקים.
• לעיתים מופיע גרד.
• ליכן פלנוס בריריות הפה עלול לכאוב ולצרוב, בעיקר בזמן אכילה.
• התפשטות והתפתחות הנגעים בגוף.
• לעיתים מופיעות יבלות.
• בד"כ ליכן פנוס מופיע על העור, פחות בקרקפת, אברי מין, ציפורניים ופה.


טיפול נטורופתי לליכן פלנוסלילך נהרי - מומחית לליכן פלנוס


רוצה שנחזור אליך לייעוץ?

* שדות חובה

ליכן פלנוס ואי סבילות למזון

כיום ידוע כי יש קשר בין אורח החיים, במיוחד בעולם המערבי, וחוסר איזון מערכת החיסון, מצבי סטרס, אלרגיות או מחלות ויראליות. מבחינת נטורופתית ידוע גם כי יש השפעות נוספות על מערכת החיסון הגורמות לה "להתבלבל" ולתקוף את העור. אחד הגורמים העיקריים לכך הינו אי סבילות למזון המתפתחת בעקבות בעיה במערכת העיכול. שרשראות פפטידים (חלבון מפורק) גדולות מידי נספגות בזרם הדם ויוצרות גירוי של מערכת החיסון. מצב זה נובע בעיקר מתזונה עשירה במזונות הנחשבים כאלרגנים.


טיפול נטורופתי טבעי בליכן פלנוס

הטיפול הנטורופתי בליכן פלנוס מותאם באופן אישי למצבך והוא מבוסס בראש ובראשונה על איתור הגורמים לחולשה החיסונית וכיצד להתמודד איתם. תכנית הטיפול נבנית תוך התייחסות מקיפה למצבך הבריאותי העכשווי, היסטוריה רפואית, אורח חייך הנוכחי, תוך שימת דגש על כל מערכת היכולה להשפיע ולסייע בתהליך הריפוי.

הטיפול הנטורופתי מותאם לחיי היום יום הנוכחיים שלך במטרה להשיג את האפקטיביות הגבוהה ביותר בזמן הקצר ביותר.


תרומתה של תזונה נכונה לליכן פלנוס

לתזונה נכונה יש תפקיד מרכזי בטיפול בליכן פלנוס. לתזונה השפעה אדירה על מערכת החיסון שלנו. חומצות שומן מסוימות יכולות לסייע בהורדת רמת הדלקתיות בגוף ולאזן את התגובה החיסונית. בנוסף, על ידי תזונה היפואלרגנית הגוף עובר ניקוי הן ממזונות אלרגניים והן ממזונות אשר יוצרים עומס באיברי הפינוי כגון כבד וכליות.


תפקידם של צמחי מרפא לליכן פלנוס

כחלק מהטיפול הכולל בליכן פלנוס מותאמת לך פורמולת צמחי מרפא אשר מטרתה לסייע בצורה ממוקדת באיזון מערכת החיסון, הורדת רמת הדלקתיות בעור ופינוי עודף הרעלים מהגוף. ישנם צמחי מרפא מצוינים המוכרים כבעלי פעילות אנטי דלקתית, מחזקת את הגוף ומנקה את העור כגון: כורכום (Curcuma longa,Turmeric) ולפה גדולה (Arctium lappa,Burdock)


אפשר לטפל בליכן פלנוס בדרך טבעית ויעילה


הקשר הרגשי לליכן פלנוס

במסגרת הטיפול ישנה התייחסות ספציפית למצבים רגשיים. מתחים שונים ולחץ מתמשך עלולים להחליש את מערכת החיסון וכתוצאה מכך עלולים לגרום להחמרה בליכן פלנוס. התכנית הטיפולית כוללת טכניקות שונות להפחתת מתחים וכן נעשה שימוש בצמחי מרפא המוכרים ביכולתם הגבוהה בסיוע להרגעה ואיזון מערכת העצבים.


טיפול נטורופתי לליכן פלנוסלילך נהרי - מומחית לליכן פלנוס


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בליכן פלנוס

שאלה:
אני בת 37, סובלת כרגע מהתפרצות שניה של ליכן פלנוס בעור, ההתפרצות הראשונה הייתה לפני שנתיים אחרי לידת הבת השנייה שלי. יש לי נגעים בכול הרגליים, הידיים והבטן, הם אדומים ומורמים ומאוד לא אסתטיים. האם יש פתרון טבעי לבעיה שלי?

תשובה:
ליכן פלנוס היא מחלה עורית דלקתית שנוצרת בעקבות פעילות יתר של מערכת החיסון. מטרת הטיפול הנטורופתי היא לאזן ולחזק את מערכת החיסון ולהוריד את התגובה הדלקתית על גבי העור. על מנת לאזן את מערכת החיסון יש לאבחן מה גרם לחולשה מלכתחילה. במקרים רבים מתפרץ הליכן פלנוס עקב תזונה לקויה, עשירה בחומצות שומן המעודדות דלקתיות ובסוכרים המחלישים את מערכת החיסון. בנוסף, מתח ולחץ כרונים יכולים גם הם להשפיע על מערכת החיסון ולעודד פעילות יתר. תכנית הטיפול נבנית בהתאמה למצבך והיא מורכבת מתכנית תזונתית לאיזון וחיזוק מערכת החיסון. בנוסף, מותאמת פורמולת צמחי מרפא שמטרתה לאזן את רמת הדלקתיות, לחזק את המערכת החיסונית ולנקות את הגוף מרעלים. מניסיוני הקליני, הטיפול הנטורופתי מציע פתרון יעיל ויש תוצאות כבר אחרי כמה שבועות.


לחצו למידע נוסף אודות הטיפול הנטורופתי בליכן פלנוס


שאלה:
אני בת 52, לפני כחודש התחילו לי כאבים וצריבה בפה, הרופא אבחן שיש לי ליכן פלנוס בפה. זה ממש כואב לי ואני בקושי יכולה לאכול משהו. הרופא הציע לי שטיפות סטרואידים אבל אני לא מעוניינת בסטרואידים. האם אפשר לפתור את הבעיה בדרך אחרת?

תשובה:
ליכן פלנוס בפה אכן עלול לגרום לכאב רב, בניגוד להופעתו על העור אשר בד"כ אינה כואבת. הסיבה העיקרית לכאבים בפה היא בגלל המיקום הרגיש והפגיעה בריריות הפה, הפצעים שנוצרים כואבים מאוד ומחמירים עם אכילה. בראייה הנטורופתית ליכן פלנוס בפה נגרם לרוב מאי סבילות למזון. כלומר, משהו במזון שאת אוכלת מעודד את מערכת החיסון לתקוף את ריריות הפה, ליצור דלקת ופצעים - הגורמים לכאב ושריפה בפה. במסגרת הטיפול הנטורופתי אני מתאימה לך תכנית תזונתית שמטרתה לאתר את סוג המזון אשר גורם לתגובה החיסונית. בנוסף, מותאמת לך פורמולת צמחי מרפא בעלת פעילות אנטי דלקתית ומאזנת מערכת חיסון. לרוב הגוף מגיב כבר אחרי כמה שבועות והפצעים בפה נעלמים בהדרגה.


שאלה:
יש לי ילד בן 13 שהרופאת עור אבחנה שמדובר בליכן פלנוס ואח"כ בביופסיה אבחנו את זה סופית. כרגע הוא לא מקבל שום טיפול והנגעים בעור הולכים וגדלים. זה גורם לו לבושה גדולה, בעיקר הכתמים על הפנים, ואני פוחדת שזה יגרום לו נזק רגשי. האם יש משהו שאפשר לעשות בטיפול הנטורופתי?

תשובה:
בהחלט ניתן להיטיב עם המצב ולעזור לנגעים על גבי העור להעלם מהר יותר, וזאת על ידי חיזוק ואיזון מערכת החיסון. יש לאבחן ולהבין מהן הסיבות לחולשה החיסונית והאם יש עוד סימנים ברקע המעידים על הסיבה מדוע מערכת החיסון החלה לתקוף את העור אצלו. הרבה פעמים יש ברקע מחלות או בעיות אחרות הקשורות לחולשה של מערכת החיסון כגון אסטמה, אטופיק דמטיטיס, קדחת השחת ועוד. בנוסף, יש לבחון את התזונה של בנך. מרכיבים שונים במזון יכולים לעורר את התגובה החיסונית ולגרום לדלקתיות בעור. במסגרת הטיפול הנטורופתי מותאם לבנך תפריט אשר מבוסס על מזונות שהוא אוהב, מצד אחד, ומזונות אשר יעזרו לרפא את הליכן פלנוס מצד שני. יש בהחלט אפשרות לעודד ריפוי של הבעיה במסגרת הטיפול הנטורופתי.