כיצד ניתן לטפל בסוכרת הריונית על ידי תזונה?

 

שאלה
אני בהריון וגילו שיש לי סכרת הריונית. האם יש לך המלצות תזונתיות או כל המלצה טבעית אחרת להתמודד עם סוכרת הריונית בשבילי?

 

תשובה

מחלת הסוכרת היא הפרעה כרונית של חילוף חומרים של פחמימות, שומן וחלבון, המאופיינת על ידי עליית רמות הסוכר בדם בעת צום והיא בהחלט קשורה לתזונה שלנו, בין השאר גם לתזונה עתירה בפחממות פשוטות (סוכרים) ודלה בסיבים. השמנה היא גורם סיכון משמעותי נוסף. סוכרת היא אחת המחלות הכרוניות הנפוצות ביותר בעולם המודרני ושכיחותה הולכת וגדלה עקב אורח החיים המודרני. סוכרת יכולה להופיע לראשונה בזמן הריון, ולכן כל אישה בהריון עוברת העמסת סוכר לאבחון סכרת. אצל רוב הנשים בהריון רמות הסוכר מתאזנות לאחר לידה אבל הן נמצאות בסיכון גבוה לפתח סוכרת בהמשך חייהם. סוכרת הריון היא למעשה תנגודת אינסולין שהיתה תת קלינית לפני ההריון, כלומר, לא ניתן היה לאבחן אותה בבדיקת סוכר פשוטה, והפכה קלינית בגלל השינויים ההורמונליים שמתרחשים בגוף.

במסגרת הטיפול הנטורופתי ניתן לאזן את רמות הסוכר בסוכרת בהריון ולמנוע צורך בהזרקת אינסולין. הטיפול הנטורופתי במצב זה הינו שינוי תזונתי לתזונה עם אינדקס גליקמי נמוך, כלומר, תזונה בעלת השפעה מאזנת על רמות הסוכר בדם בניגוד לתזונה הגורמת לעליות וירידות חדות ברמות הסוכר בדם. התזונה יעילה ביותר לטיפול בבעיה ולמניעה משימוש בזריקות אינסולין. מכיוון שאת בהריון צמחי מרפא לא נכללים בטיפול זה, למרות שיש צמחי מרפא מצוינים לאיזון רמות סוכר, וזאת בגלל שהם אסורים לשימוש בהריון. התאמת תזונה נכונה, הרגלי תזונה נכונים הכוללים זמני אכילה מדויקים, מאזנים את רמות הסוכר. בנוסף, מותאמת לאישה תכנית לפעילות גופנית. לפעילות הגופנית השפעה דרמטית על איזון רמות הסוכר.


לסיכום, הטיפול הנטורופתי מציע תכנית טיפול יעילה לאיזון רמות סוכר בזמן הריון

תזונה: בעלת אינדקס גליקמי נמוך
פעילות גופנית: אירובית מתונה


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית