לופוס - זאבת אדמנתית מערכתית - טיפול טבעירקע כללי אודות - לופוס - זאבת אדמנתית מערכתית

לופוס הינה מחלה אוטואימונית. מחלה אוטואימונית משמעה שמערכת החיסון תוקפת את הגוף שאמורה להגן עליו. מחלות אוטואימוניות הם עד היום מיסתורין לרפואה ולא ברור מדוע פתאום תאי מערכת החיסון תוקפים איברים בגוף. ישנן מספר תאוריות המנסות להסביר שיבוש זה:

1. פגם בתאי T או B - תאים אלו שייכים למערכת החיסון. תפקידם לפעול כנגד פולשים כגון וירוסים וחיידקים. התאים עוברים כל הזמן סינון. תאים שיש בהם מרכיבים להשמדה עצמית מושמדים. מחלה אוטואימונית מתפרצת כשתאים בעלי מרכיבים להשמדה עצמית אינם מושמדים, כנראה עקב מוטציה.

2. הגוף כולו מורכב מחלבונים. וירוסים וחיידקים מורכבים גם הם מחלבונים. אחת ההשערות היא שתאי מערכת החיסון מזהים חלבוני גוף כפולש מסוכן ותוקפים אותו.

3. נזק חימצוני - מחקרים הראו כי ככל שיש פחות נוגדי חימצון, כך יש סיכוי גבוה יותר לחלות במחלות אוטואימוניות
לופוס הינה מחלה דלקתית של רקמת החיבור. האיברים הנפגעים הם האיברים העטופים ברקמת חיבור: עור, מפרקים, לב, ראות וכליות. תגובת החיסון עצמי גורמת לדלקת הפוגעת באברי הגוף. דלקת ממושכת גורמת לנזק לרקמות ולפגיעה בתפקוד האיברים הפגועים.


גורמים עיקריים למחלת לופוס

גורמי לופוס לא ברורים. ידוע כי זו מחלה אוטואימונית אך לא ברור מה גורם להתפרצות המחלה. יש כמה השערות לגבי הגורמים להתפרצות לופוס:

חוסר איזון הורמונלי, המתרחש בעיקר בגיל ההתבגרות
חשיפה לאור השמש
זיהומים נגיפיים מסוימים
תרופות מסוימות
סטרס

לופוס מתחילה לרוב באופן הדרגתי עם תסמינים חדשים המופיעים במשך מספר שבועות, חודשים ואף שנים.


סימנים ראשוניים ללופוס

תלונות כלליות של עייפות
הרגשה כללית רעה
חום לזמן ממושך
אובדן משקל
חוסר תאבון


סימנים מתקדמים

הסימנים המתקדמים נגרמים על ידי פגיעה באחד או כמה מאברי הגוף
תפרחת עורית
רגישות לאור
כיבים בפה ובאף
נשירת שיער
תופעת ריינו
מפרקים נפוחים ונוקשים
כאבי שרירים
אנמיה
דימומים קלים
כאבי ראש
פרכוסים
כאבים בחזה
פגיעה בכליות


אבחנה - לופוס

איבחון לופוס הוא לפעמים קשה ומורכב מכיוון שהתמונה איתה בא החולה יכולה להתאים למצבי חולי רבים, שאותם יש לשלול.

על מנת לאבחן לופוס, 4 מתוך 11 התנאים צריכים להתקיים

תפרחת פרפר
רגישות לאור
זאבת דיסקאידית - תפרחת קשקשית
כיבים בריריות
דלקת מפרקים
פלאוריטיס - דלקת בקרום הריאה
פגיעה בכליות
פגיעה במערכת עצבים מרכזית
פגיעה בתאי הדם
תופעות אימוניות - רמה גבוהה של נוגדנים בדם
בדיקות מעבדה מסייעות באבחנה ובמידת מעורבות האיברים הפנימיים.

ישנה צורה קלה יותר של לופוס המתבטאת בעור בלבד ואינה כוללת את האיברים הפנימיים הנקראת זאבת דיסקואידית - DLE - Discoid Lupus Erytematosus


טיפול נטורופתי טבעי - לופוס - זאבת אדמנתית מערכתית

מטרת הטיפול הנטורופתי בטיפול בלופוס הינו להוריד את חומרת התגובה הדלקתית ובכך למנוע נזק לרקמות. בנוסף, הטיפול הנטורופתי מהווה תמיכה בטיפול הקונבנציונלי, בעיקר עוזר בתהליך של הפסקת הסטרואידים. הטיפול הנטורופתי כולל:

1. תזונה אנטי דלקתית להורדת התגובה הדלקתית ולהפחתת עוצמת ותדירות ההתקפים - ניתן להשפיע על רמת הדלקתיות על ידי תזונה. חומצות שומן חיוניות הן מתווכות חשובות בדלקת מפני שהן יכולות ליצור פרוסטגלנדינים, טרומבוקסנים ולויקוטריאנים – הורמונים מקומיים המשפיעים על רמת הדלקתיות בגוף. ניוד של קליטת השמן יכול להגביר או להפחית באורח משמעותי את הדלקת בהתאם לסוג חומצת השומן. תזונה אנטי דלקתית תכלול חומצות שומן חיוניות המורידות את רמת הדלקתיות בגוף.

2. צמחי מרפא לחיזוק הגוף, להורדת רמת הדלקתיות ולתמיכה בבלוטת האדרנל עקב לקיחת סטרואידים - צמחי מרפא אדפטוגנים הם צמחים בעלי פעילות התומכת בבלוטת האדרנל. בלוטה זו אחראית על הפרשת הורמוני הסטרס כגון אדרנלין ונואדרנלין ולכן לרוב היא מוטשת במצבי מחלות כרוניות. בנוסף, בלוטה זו נשחקת בעקבות לקיחה ממושכת של סטרואידים. התאמה אישית של צמחי מרפא כגון ליקוריץ, ויטניה רדיקס וג'ינסינג יעילה ביותר במצבי לופוס.

3. תזונה היפואלרגנית - אחת התאוריות הנטורופתיות להתפרצות מחלות אוטואימוניות בכלל ולופוס בפרט הינה אי סבילות למזון. התיאוריה גורסת כי סוגי מזון מסוימים מהווים טריגר לתגובה דלקתית ולשינוי בהתנהגות תאי מערכת החיסון. אחד כיווני הטיפול הנטורופתים הינה מציאת הגורם המשפעל את המערכת על ידי תזונה היפואלרגנית ודאטת אלימנציה ואתגר. דיאטה זו כוללת בתוכה כמה שלבים. בשלב הראשון מורידים מהתזונה את כל המרכיבים האלרגנים. לאחר שהסימפטומים נעלמו מאתגרים את הגוף כל פעם בסוג מזון אחר. לפי תגובת הגוף ניתן לגלות אילו מהמזונות גורם לתגובה אלרגית\חיסונית.

4. כל מחלה כרונית קשורה בדרך ישירה או עקיפה למתח. ההתקפים החוזרים ונשנים, הכאב והפחד סביב המחלה מעלים את רמת המתח. רמת מתח גבוהה מחריפה את התקפי המחלה ותדירותם. במסגרת הטיפול הנטורופתי נבנית תכנית להורדת מתח על ידי טיפולי מגע, פעילות גופנית וטכניקות הרפיה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - לופוס - זאבת אדמנתית מערכתית

שאלה:
כחולת לופוס , האם ישנה דרך ריפוי טבעית או תחליף לתרופות?
תשובה:
הפתרון האלטרנטיבי הוא לא "תרופה טבעית" אלא שינוי אורך החיים.
לופוס היא מחלה אוטואימונית, אשר ניתן להשתלט עליה באמצעות שינויים תזונתיים:
- שינוי מאזן הפרוסטגלנדינים בגוף ע"י הורדת כל השומן מהחי
- הורדת כל האלרגנים מהמזון (ההנחיות התזונתיות משתנות מאדם לאדם ודורשות אבחון אינדיבידואלי).
אפשרי תיגבור של תוספי מזון אנטי-אלרגניים כגון שמן דגים (שוב לשינוי מאזן הפרוסטגלנדינים), קוורציטין וכו' בהתאם למקרה. ישנם גם צמחי מרפא אנטי-דלקתיים ואנטי-אלרגניים מתאימים, אשר אם משתמשים בהם - יש להתאים אותם לך באופן אישי. טיפול כזה יביא לתוצאות תוך תקופה של חודש עד 3-4 חודשים (תלוי בחומרת המצב ובהיענות המטופל לטיפול), כלומר זה לא מיידי, אבל התוצאות הן יפות ותהליך הטיפול מלמד את החולה כיצד להתמודד עם המחלה בעצמו.

שאלה:
מה הסימנים של זאבת?
תשובה:
לופוס (זאבת) היא מחלה סיסטמית אשר יכולה להתבטא בדרכים רבות, שונות ומגוונות, ובדרגות חומרה שונות. ידועה התפרחת האדמדמה בצרות פרפר אשר עשויה להופיע על האף והלחיים. המחלה מאובחנת ע"י בדיקת דם לנודגנים, אך תמונת הדם לא תמיד חד משמעית ולכן חשוב לקחת אנמנזה מקיפה לגבי הסמפטומים.

שאלה:
אני חולת לופוס מזה 20 שנה וגילו לי חלבון בשתן לפני 5-6 שנים עד היום המצב היה בסדר אבל בפעם האחרונה שעשיתי היה לי רמה מאוד גבוהה יותר מגרם אחד רציתי לדעת אם יש איזשהוא תרופה טבעית שיכולה להוריד את החלבון בשתן?
תשובה:
התרופה הטובה ביותר היא המנעות מאכילת מזונות עתירי חלבון. זוהי ההמלצה המקובלת כשיש בעיה בכלייה, למניעת החמרת המצב. שימוש בצמחי מרפא אסורה ולא מומלצת כשיש בעיה כלייה (אם ממליצים לך אל תקחי כלום ללא אישור רופא כליות - נפרולוג). בנוסף, ישנו טיפול נטורופתי בלופוס למנוע הדרדרות נוספת של המחלה הכולל שינוי תזונתי אנטי דלקתי.


מחקרים רפואיים אודות הטיפול הטבעי - לופוס - זאבת אדמנתית מערכתית

אומגה 3 ולופוס
מתן תוסף אומגה 3 שיפר את מצבם של חולי לופוס

מתח ולופוס
הורדת מתח בחולי לופוס הביא לשיפור בסימפטומים של המחלה

תזונה ולופוס
חומצת EPA מסוג אומגה 3 יעילה בחולי כליה עקב לופוס על ידי הורדת הסטרס החימצוני


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית