להוריד את הלחץ בדרך טבעיתלחץ הוא תגובה טבעית

סטרס ולחץ הם תגובות טבעיות אצל כל יצור בעל מערכת עצבים - כניסה למצב של לחץ הוא תגובה פיזיולוגית חיונית להשרדותנו - כאשר היא מופעלת במקום ובזמן הנכון. רבות דובר על מנגנון ההגנה "הלחם או ברח" אשר בהחלט עשוי לסייע לנו בזמני דחק קיצוניים. הבעיה מתעוררת כאשר מנגנון זה נכנס לפעולה בצורה תדירה ושלא לצורך כאשר אנו נלחצים למשמע החדשות, המינוס בבנק, המעמד בעבודה, פקקים בדרך לעבודה ועוד מאות מצבים אופייניים לעולם המודרני אשר מלחיצים שלא לצורך רבים מאיתנו. על פי סטטיסטיקות שונות מתברר כי רמות הלחץ והסטרס בעולם המערבי עולות בצורה גבוהה בכל שנה. כאשר הגוף שלנו נמצא במצב של לחץ מתמשך וברמה לא פרופורציונלית הוא נחלש בהדרגה ומערכות שונות נפגעות ועלולות לתפקד בצורה לקויה.


צמחים והורדת מתח ולחץ


להיות רגוע יותר טוב לבריאות

סביבת החיים התובענית של העולם המערבי גורמת להרבה אנשים להגיב בצורת לחץ מתמשך. במצבי סטרס מתמשך הגוף נמצא בעומס גבוה. כיום ידוע כי לחץ נפשי הוא בעיה משמעותית בפני עצמה אשר עלולה לפגוע קשות באיכות החיים. בנוסף, לחץ נפשי מתמשך עלול להחמיר בעיות בריאותיות שונות כגון בעיות עיכול, עצירות, דלקות בקיבה, אולקוס, תופעות על רקע של תגובה חיסונית לא מאוזנת ועוד.


המתח והסטרס מפריעים לך לאיכות החיים?


ניתן להפחית סטרס בדרך טבעית המשלבת צמחי מרפא וטכניקות ביופידבק - שיטה מתקדמת לזיהוי רמות מתח ושיפור היכולת הטבעית שלנו להרגע -
עוד מידע ופרטים: 1-700-700-329


דרכים טבעיות להורדת המתח

ישנן דרכים רבות היכולות לסייע להוריד את המתח והלחץ. ניתן ליצור סביבה רגועה בגוף, אשר תגרום להרפיה, תעודד נשימות עמוקות, תעלה את רמת האנרגיה ותשפר את זרימת הדם. פעילות גופנית למשל היא דרך בריאה וטבעית לפרק ולפנות מהגוף שאריות של הורמון האדרנלין (הורמון המופרש בעיקר במצבי מתח) שהצטבר בגוף. הליכה או ריצה קלה אירובית עשויה להוריד את רמות הסטרס ולהעלות רמות של חומרים מרגיעים כגון אנדורפינים.


תזונה וצמחים למערכת העצבים

בנוסף לפעילות גופנית, גם לתזונה נכונה וצמחים יכולת טבעית לסייע באיזון מערכת העצבים ובהורדת לחץ וסטרס. ישנם צמחי מרפא בעלי השפעה מחזקת ומאזנת על מערכת העצבים. ידוע כי ישנם חומרים מסויימים בתזונה שלנו כגון קפאין המסוגל לעורר את מערכת העצבים וכן מזונות כגון שיבולת שועל העשויה לסייע בהרגעה מאחר והיא מכילה כמויות גבוהות של ויטמיני B . צמחים רבים נמצאים בשימוש נרחב ברפואת הצמחים המסורתית משך שנים ארוכות במטרה לאזן את מערכת העצבים, להרגעה, הרפיית שרירים והורדת סטרס.


אינדקס צמחי מרפא


צמחים רבים נמצאים בשימוש למצבי בריאות מגוונים, לפניך מידע כללי אודות צמחים ידועים כגון: מליסה, פסיפלורה, לואיזה וקמומיל. בצמחים אלו, עושים שימוש לבד ובשילובים שונים


טיפול נטורופתיטיפול טבעי


מליסה | Melissa Officinalis
המליסה הינה צמח תבלין נפוץ, הגדל באזור אגן הים התיכון, והוא אהוב בעיקר בגלל טעמו הלימוני העשיר. ישנן עדויות לשימוש בצמח עוד בתקופת הרומאים. ברפואה המסורתית המליסה נחשבת לצמח העשוי לאזן ולהזין את מערכת העצבים. הוא מסייע להרגעה ולשיפור מצב הרוח. ברפואה הצמחים המודרנית משתמשים במליסה לבעיות שונות, בעיקר למצבי עצבנות יתר, מתח וחרדה.


פסיפלורה | Passiflora incarnata
מקור הפסיפלורה הוא מאמריקה, כיום מגדלים אותו במקומות רבים בעולם, בעיקר בגלל פירותיו הטעימים. בעברית הצמח נקרא שעונית בגלל פריחתו המזכירה מחוגי שעון. האינדיאנים השתמשו בצמח למטרות רפואיות שונות. ברפואה המסורתית האירופאית משתמשים בענפים ועלי הצמח למטרות הרגעה במצבי לחץ וחרדה. The Commission E מדווח על צמח זה כחלק מטיפול בחוסר שקט ועצבנות למטרות הרגעה. The British Herbal Compendium מדווח על השימוש בצמח זה למצבי אינסומניה, חוסר שקט, סטרס וחרדה.


קמומיל | Matricaria Recutita
הקמומיל הגרמני הוא צמח מרפא בשימוש יומיומי ונהוג לשתות את חליטת פרחיו. הקמומיל מוזכר בכתביהם של הפרעונים, היוונים והרומאים העתיקים. במאה ה 19 השתמשו בו כצמח מרפא למחלות ילדים שונות. כיום ברפואת הצמחים הקמומיל נחשב יעיל לטיפול בבעיות רפואיות רבות. הקמומיל בעל השפעות אנטי דלקתיות ומרגיעות, ספציפית למערכת העיכול. The British Herbal Compendium ממליץ על חליטת קמומיל לנדודי שינה קלים.


לואיזה | Aloysia
הלואיזה הינו שיח הגדל בקלות בעציצים ובגינות רבות ברחבי הארץ. בלואיזה משתמשים לרוב לחליטה ואף ניתן ומומלץ להוסיף אותה לסלטי ירקות ופירות. טעמה לימוני ומרענן, והיא ידועה בהשפעתה המרוממת על מצב הרוח. החומרים הפעילים בלואיזה נמצאים בעלים. ברפואה המסורתית מייחסים ללואיזה השפעה מיטיבה עם מערכת העצבים כמשפרת מצב רוח ומרגיעה.


פרחי עוזרר | Crataegus Oxycantha
העוזרר הינו עץ קוצני. מוצאו מאירופה והוא גדל באקלים קר. בארץ ישראל גדל העוזרר בהרים גבוהים כגון הרי הגליל וירושלים, שם הטמפרטורה נמוכה. למטרות מרפא משתמשים בפירות ובפרחים של העוזרר. ברפואת הצמחים המודרנית משתמשים בעוזרר למגוון בעיות הקשורות לזרימת דם ודילול דם - טרשת עורקים, מחלות לב, יתר לחץ דם ועוד - וזאת בגלל איכויותיו האנטי אוקסידנטיות, מדללות הדם והמרגיעות.


התוכן בדף זה משמש לצרכי מידע בלבד והוא אינו משמש כעיצה רפואית או תחליף להתייעצות/טיפול עם מומחה/רופא. נשים בהריון, מניקות, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או הנוטלים תרופות יש להיוועץ ברופא או בעל מקצוע בטרם צריכה/שימוש.