כולסטרול גבוה וצמחי מרפא

 

שאלה
אני בן 47 ובבדיקות שערכתי לאחרונה התברר לי שיש לי כולסטרול גבוה. הכולסטרול הכללי שלי עומד כרגע על 230. הרופא המליץ לי להתחיל בטיפול תרופתי אבל אחרי שקראתי קצת על תופעות הלוואי של התרופות להורדת כולסטרול גבוה חשבתי שאולי יש דרך טבעית להתמודד עם הצרה הזו. מבחינת תזונה אני לא יכול להגיד שאני אוכל הכי טוב בעולם אבל אני לא מגזים עם מתוקים ושומנים. בסה"כ יש לי קצת משקל עודף אבל ממש לא משהו מוגזם. הבנתי שירקות כתומים יכולים לעזור בהורדת הכולסטרול האם זה נכון? מה עוד יכול לעזור לי מעבר לתזונה להוריד את רמות הכולסטרול בדם?

 

תשובה

אכן יש לך רמות כולסטרול גבוהות למרות שיחסית הם עדיין ברמה כזו שתוכל לטפל בהם בקלות יחסית. כולסטרול גבוה נחשב מעל רמה של 200 למרות שיש כאלו שמחשיבים רמה של 180 ככולסטרול גבוה. כיום ברור לכולם שלא מספיק להתייחס לכולסטרול הכללי אלא חשובים לא פחות מידת הכולסטרול הטוב והרע וכמובן מידת הטריגלצרידים בדם. מאחר ולא כתבת כמה יש לך מכל אחד אנסה לענות לך בצורה כללית כיצד מתמודדים עם כולסטרול גבוה בדם. ראשית חשוב שתדע כי כולסטרול גבוה, כמו לחץ דם וסוכרת סוג 2 הם כולם מחלות המאפיינות מאוד את אורח החיים המערבי. הכוונה באורח חיים מערבי הוא בעיקר לכך שהתזונה היא לקוייה וחסרת מרכיבים חשובים, הלחץ והעומס הם גבוהים מאי פעם ובנוסף לכל אלו אנחנו גם ממעטים מאוד להפעיל את הגוף. סיבות אלו וגם אחרות מביאות בסופו של דבר לתחלואה. למזלנו, מאחר ותחלואה זו נגרמת כתוצאה מאורח חיים לקוי הרי ניתן בצורה קלה יחסית (תלוי כמובן בחומרת המצב ומשכו) להפוך את הגלגל. אבל מה.. אורח חיים זה לא דבר פשוט לשנות במיוחד אחרי שנים ארוכות של הרגלים לקויים. יחד עם זאת זה אפשרי וזה קורה ואני מכירה המון אנשים אשר הבריאו מבעיות אלו.


טיפול תזונתי וצמחי מרפא יעילים ביותר בהורדת כולסטרול גבוה בדם

לפני שאפרט לך מה תוכל לעשות אתייחס לעניין הירקות הכתומים. שורשים וירקות הם מזון נפלא עבורנו וחלקן בבריאותנו הוא רב, אולם ירקות כתומים לא ממש פועלים להורדת כולסטרול כמו שהם בעלי יכולת למנוע את חימצון הכולסטרול, דבר שמספר רופאים מחשיבים כלא פחות חשוב מהורדת רמות כולסטרול לכשעצמו. לכן מומלץ לך בהחלט לצרוך אותם. על מנת לטפל בבעיית כולסטרול גבוה בדם כדאי לך לשקול פניה למומחה שיבנה לך תכנית תזונתית והתאמת צמחי מרפא. בכל מקרה לתזונה יש חלק חשוב בהורדת כולסטרול אך ישנם גם צמחי מרפא בעלי יכולת מצויינת לסייע בתהליך הריפוי כולו והם מומלצים מאוד בכל פעולת ריפוי שהיא לכולסטרול, בין אם אתה נוטל תרופות או לא. צמחי מרפא כגון עלי זית, כורכום, ארטישוק, רומקס, חומעה פועלים להפחתת הכולסטרול מהדם בעיקר על ידי פינוי כולסטרול עודף על ידי חיזוק וזירוז פעילות מעיים, הם מסייעים בשיקום של הכבד ובכך מייעלים את פעילותו למניעת יצירת כולסטרול מיותר, מרבית צמחי המרפא (במיוחד הכורכום) הם בעלי יכולת אנטי דלקתית מאוד חזקה דבר המעכב התפתחות של טרשת עורקים. יתרונם הגדול של צמחי המרפא, מעבר לכך שהם ללא תופעות לוואי, זה באופן פעולתם הכוללת המסייעת לחיזוק וטיפול במערכות הגוף השונות ובכך מסייעת לאיזון כללי של הגוף יחד עם טיפול ספציפי וממוקד בבעיה.