כבד שומני אצל ילדיםכיצד נוצר כבד שומני אצל ילדים?

כבד שומני הינו מצב בו תאי הכבד צוברים שומן ברמות גבוהות מהנורמלי. כבד שומני אצל ילדים, בדומה לתופעה אצל מבוגרים -הוא מצב בריאותי ולא נחשב כמחלה - במצב זה, השומן מצטבר בכבד בעקבות צריכת עודפי שומן וסוכרים - בעיקר מתזונה לקוייה, ממש כמו עודפי שומן בתהליך השמנה – גם אם אין עליה חריגה או מיוחדת במשקל. אמנם כבד שומני אצל ילדים בדרגה ראשונה - בפני עצמו אינו מסוכן - אך עם התקדמות במצב, תאי הכבד עלולים להפוך לדלקתיים ולהצטלק ולגרום לנזק גדול יותר לכבד.


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


כבד שומני אצל ילדים – שכיחות


כבד שומני היה שייך בעבר בעיקר למבוגרים, אך עם העלייה המתמדת בעודף משקל אצל ילדים כך עולה השכיחות לכבד שומני אצל ילדים בנוסף לסיכון למחלות נוספות שהיו בעבר בעיקר נחלת מבוגרים. כיום משייכים כבד שומני אצל ילדים תחת קבוצה של מחלות מטבוליות הנקראת: תסמונת מטבולית. מחלות נוספות בקבוצה זו: סוכרת סוג 2, כולסטרול גבוה ויתר לחץ דם.

בישראל כיום- 20% מהילדים נמצאים במשקל עודף ומתוכם 30-50% יסבלו מדרגות שונות של כבד שומני בעודם ילדים ואחוז גבוה יותר עם ההתבגרות. אחוזים בודדים של ילדים עלולים לסבול מכבד שומני גם ללא עודף משקל. ישנם מספר מחקרים המראים שכיחות אף גבוהה יותר של כ- 60% כבד שומני אצל ילדים עם עודף משקל כזה או אחר


סוגי כבד שומני אצל ילדים


ישנם בעיקר שני סוגי כבד שומני אצל ילדים:

כבד שומני ראשוני
נוצר עקב אורח חיים, קשור לתזונה, עודף משקל ושאר מחלות של התסמונת המטבולית. נקרא גם – NAFLD – NON ALCOHOLIC FATTY LIVER DISEASE

כבד שומני שניוני
כבד שומני משני למחלה אחרת כגון נטילת סטרואידים, מחלת וילסון, מחלה ויראלית בכבד ועוד.


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


כבד שומני אצל ילדים – תסמינים


ילדים הסובלים מכבד שומני לא בהכרח יראו סימנים לכך - להיפך, לרוב לא מופיעים תסמינים ומי שלוקה בכבד שומני לרוב לא יודע על כך. אחוז מסויים מהילדים יכולים להתלונן על אי נוחות באזור הכבד (צד ימין של הבטן), כאבים לא מוסברים באזור הבטן ועייפות. ילדים הסובלים מכבד שומני לרוב יסבלו גם מעליה ברמות הכולסטרול וטריגליצרידים.


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


סיבות נפוצות לכבד שומני אצל ילדים


עודף משקל ותנגודת לאינסולין: השמנה בטנית מעודדת תנגודת לאינסולין. התנגודת לאינסולין מעודדת רמות סוכר גבוהות בדם ובעקבות כך עליה בהפרשת האינסולין. האינסולין מופרש בצורה מוגברת כתהליך פיצוי של הגוף על חוסר היכולת של הסוכר להיכנס לתא. רמות גבוהות של אינסולין מובילה לפירוק שומן וכך יותר שומן מגיע לכבד ובעקבות כך התנגודת לאינסולין עולה.

כמות השומן המצטברת בכבד היא אמנם יחסית מעטה לעומת כמות השומן הבטני אך השלכותיה משמעותיות בתפקודו של הכבד. לכבד תפקודים מרכזיים בתהליכים מטבולים -בעיקר נטרול רעלים ומסלולים דלקתיים. כשתאי הכבד רוויים בשומן - הכבד עובד פחות טוב, נוצרים יותר תהליכים דלקתיים ולאורך זמן עלול להיווצר נזק לתאי הכבד.


כבד שומני אצל ילדים – אבחנה


דרך האבחון הכי יעילה זה בדיקת אולטרסאונד של הכבד, שם ניתן לראות את גודל הכבד וצפיפות השומן בתאים. בנוסף, הרופא יכול למשש את הכבד ולבדוק אם הוא מוגדל. בבדיקות דם לעיתים אנזימי הכבד עולים  (ALT) עקב השינויים ברקמת הכבד. ההמלצה היא לכל ילד הסובל מעודף משקל לעשות בדיקת סקר של אולטרסאונד כבד.


טיפול נטורופתי לכבד שומני אצל ילדים


כבד שומני אצל ילדים הוא מצב הניתן לריפוי מלא. זהו תהליך הפיך, התמדה במסגרת הטיפולית נושאת תוצאות טובות מאוד. במסגרת הטיפול ישנה התייחסות יסודית לגורמים בשורש הבעיה ובשילוב של צמחי מרפא ותכנית תזונתית אנו יוצרים תהליך לשיקום הכבד, ניקוי השומנים ממנו, פינוי רעלנים אחרים ועוד.

פעולות אלו מסייעות לכל היבט הקשור לפעילות תקינה של הכבד וכולל בין השאר איזון משקל יתר אשר תתמוך בהעלאת רגישות התאים לאינסולין ובכך תקטן הפרשת האינסולין בדם וצבירת השומנים תיעצר והכבד יוכל לחזור לפעילות תקינה ובריאה.


המקור לבעיה הוא גם המקור לריפוי כבד שומני

מאחר ובשורש הבעיה - כשמופיע כבד שומני אצל ילדים - עומדים תהליכי הניתנים לשינוי. הטיפול והריפוי הם פשוטים ומעשיים והם כוללים התאמה אישית תוך התייחסות לנטיות אישיות של הילד, מה הוא אוהב לאוכל ומה לא, רמת המגוייסות שלו ועוד. 


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


תזונה נכונה ותרומתה לטיפול בכבד שומני אצל ילדים


לתזונה תפקיד מרכזי בתהליך שיקום וריפוי הכבד. התאמה של תכנית תזונתית הכוללת מזונות אנטי דלקתיים עשירים ברכיבי תזונה לתמיכה בפעילות הכבד ואשר יכולים לסייע בשיקום תפקוד ותאי הכבד לצד סיוע באיזון המשקל, שיפור תהליכי חילוף חומרים, ניקוי רעלים מהגוף, חיזוק התגובה החיסונית ועוד – תזונה נכונה ומותאמת היא בעלת המשקל הגדול ביותר בתהליך ריפוי כבד שומני אצל ילדים כמו גם אצל מבוגרים. זו גם הדרך לריפוי מהשורש של בעיית הכבד השומני.


צמחי מרפא לטיפול בכבד שומני אצל ילדים


רפואת צמחי מרפא נמצאת בתנופה והתפתחות כבר שנים רבות – מחקרים רבים מבוצעים כל העת והידע על דרכי השימוש בצמחים עולה ומתפתח. כיום ישנם מספר צמחי מרפא מוכרים היכולים לסייע בתמיכה ושיקום של הכבד. צמחי מרפא אלו מכילים חומרים פעילים אשר נמצאו טובים ויעילים לתהליכים שונים הקשורים לריפוי כבד שומני אצל ילדים. אחד הצמחים המפורסמים הוא גדילן מצוי.

פורמולות צמחי המרפא לטיפול בכבד שומני אצל ילדים מותאמת לגיל הילד, משקלו והרקע הבריאותי על מנת לדייק במינונים האופטימליים לזירוז תהליך ההחלמה. את צמחי המרפא ניתן להתאים בצורות שונות אשר יהיו נוחות לנטילה עבור הילד.


טיפול טבעי לכבד שומניטיפול נטורופתי לכבד שומני


איך מתמודדים עם תזונה נכונה לילדים?


טיפול תזונתי בילדים עם כבד שומני כולל התאמות תזונתיות רחבות וגמישות – הניסיון הרב אשר הצטבר בקליניקה בטיפול בכבד שומני אצל ילדים מאפשר בניית תכנית תזונה הכוללת מאות סוגי מזון ועשרות דפי מידע, תפריטים, מתכונים, תחליפים ועוד אשר הופכים את הטיפול התזונתי – גם אצל ילדים אשר מתקשים בשינויים תזונתיים – לקל ופשוט יותר. בכל תהליך הטיפול הילד והוריו נמצאים במסגרת של תמיכה ומעקב צמוד המאפשר התמודדות שוטפת בכל שאלה או קושי – תמיכה וליווי אלו תורמים גם הם להתקדמות הטיפולית ולהגברת הצלחת הטיפול.