אני סובל מיתר לחץ דם. האם עליי להמנע לחלוטין ממלח?

 

שאלה
אני בן 61, מזה כמה שנים אני סובל מיתר לחץ דם. בנוסף, אני לוקח תרופה להורדת כולסטרול גבוה בדם. קראתי אצלך באתר הרבה על ההמלצות התזונתיות לסובלים מיתר לחץ דם והבנתי שבעיקר אני צריך להמנע ממלח. האם עליי להמנע לחלוטין ממלח? האם יש המלצות נוספות?

 

תשובה

לחץ דם גבוה ראשוני הינו תוצר של זרימת דם לקויה ועורקים חסומים. ברוב המכריע של המקרים יתר לחץ דם נובע בגלל תהליך מתקדם של טרשת עורקים. זהו תהליך שבו עודפי כולסטרול בדם שוקעים בדפנות העורקים, מתחמצנים וגורמים לחסימה והקשחה של כלי הדם. כתוצאה מכך הלחץ בכלי הדם עולה. מצב זה הוא גורם סיכון למחלות לב וכלי דם. הגורמים העיקריים של מצב זה הוא עודף כולסטרול. תזונה עשירה בשומן רווי, דלה בסיבים תזונתיים, חוסר פעילות גופנית, מתח ועוד - כולם תורמים להאצה של תהליך טרשת העורקים. צריכה גבוהה של נתרן, הנמצא במלח, הוא רק סיבה אחת להיווצרות יתר לחץ דם. הנתרן סופח אליו נוזלים. כשיש עודף נתרן בדם יש בהכרח עודף נוזלים, נפח הדם עולה ולכן לחץ הדם עולה. זאת הסיבה מדוע למי שיש יתר לחץ דם, כדאי לו להמעיט בצריכת מלח.


טיפול נטורופתי ממוקד להורדת לחץ דם גבוה

במסגרת טיפול נטורופתי מותאמת תכנית טיפול ברמה אישית הלוקחת בחשבון את כול הגורמים ליצירת לחץ דם גבוה. התאמה של תפריט תזונתי, ללא שומן רווי, עשיר בסיבים תזונתיים המנקים את כלי הדם, חשובה ביותר. בנוגע לשאלתך לגבי המלח - ישנם תחליפים בחנויות טבע למלח הרגיל. התחליפים מבוססים על מלח ממקור אשלגן, הוא לא מלוח כמו הנתרן, הוא חמצמץ, אך ניתן להתרגל אליו. יחד עם זאת, חשוב להבין, שלא הכל מתחיל ונגמר במלח. התזונה כולה צריכה להשתנות. ישנן תרבויות ברחבי העולם שצורכות הרבה מלח אך אין להם בעיות של יתר לחץ דם מכיוון שתזונתם בעיקר צמחונית והם אוכלים הרבה ירק (לדוגמא במזרח הרחוק, תזונת המקרוביוטים). הטיפול הנטורופתי יעיל להורד לחץ דם גבוה והוא מספר מענה רחב ומקיף לבעיה.


לסיכום, הטיפול הנטורופתי להורדת לחץ דם גבוה כולל:

תכנית תזונתית אישית: לניקוי כלי הדם, שיפור זרימת דם, חיזוק והגמשת דפנות העורקים, ניקוי רעלים מהגוף ושיקום הכבד.
הכנת פורמולת צמחי מרפא בהתוויה אישית: סיוע לדילול דם, ניקוי רעלים ושיקום הכבד, פעילות נוגדת חימצון.
תכנית לצריכת תוספי תזונה: להורדת רמות כלסטרול ומיתון התהליך הטרשתי.
תכנית מותאמת לפעילות גופנית: לאיזון רמות כולסטרול ושיפור זרימת הדם.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית