טיפים להלבנת שיניים טבעית


מה גורם לשיניים שלנו לאבד את הלובן הטבעי? האם ניתן להלבין את השיניים בעזרת חומרים טבעיים?

ד"ר ספי פורת, רופא שיניים העוסק בהלבנת שיניים ורפואת שיניים אסתטית, עונה על שאלות נפוצות ומציג טיפים למראה שיניים לבן, טבעי ובריא יותר.


לפני הכל: מה הצבע הטבעי של השיניים שלנו?

הצבע הטבעי של השיניים אינו בדיוק לבן, אלא משתנה במהלך החיים: בילדות ובגיל צעיר הוא נע בין לבן לבין שנהב, אך במהלך החיים הוא ייטה יותר לצהבהב ולעיתים ייטה גם לצבעים כהים יותר.

לעומת זאת, גווני צהוב חזקים במיוחד או הופעת כתמים כהים אחרים היא כבר לא טבעית.


מה פוגע בצבע השן?

האויבים הגדולים והידועים של צבע השיניים הם משקאות מסוגים שונים ועישון. למעשה, לא רק קפה ותה עשויים להכתים את השיניים, אלא גם יין אדום, מיצים טבעיים, סודה וגם רטבים כהים כמו סויה.

גורמים פחות ידועים עשויים להיות דווקא תרופות אנטיביוטיות מסוימות הניתנות לילדים בגיל צעיר.  

טיפולי שיניים שנעשו באמצעות חומרים ישנים ממתכת כאמלגם  יכולים להכהות את השיניים בהן נעשה טיפול. גם שחזורים בצבע שן כקומפוזיט עלולים עם השנים לשנות את צבעם. יחד עם זאת כיום כבר נעשה שימוש בחומרים מתקדמים שהסיכוי לשינוי צבע עם הזמן קטן יחסית..


מה עושים?

כמה הרגלים בריאים למניעת התכהות השיניים ולשמירה על שיניים לבנות ובריאות:

 

הקפידו על צחצוח בין ארוחות

רצוי לצחצח את השיניים ביסודיות בין ארוחות או לאחר שתיית משקה שעלול להכתים את השיניים ולעשות שימוש בחוט דנטלי. אם אין לכם את היכולת לעשות זאת (לדוגמה, כאשר אתם לא נמצאים בבית), לכל הפחות שטפו את הפה במים.

 

הימנעו מעישון וצמצמו שתיית קפה, יין אדום ומיצים

כאמור, עישון וקפה נחשבים לאויבים המרים ביותר של השיניים. גם גמילה חלקית מעישון יכולה לעזור, למרות שעדיף כמובן לנסות ולעבור תהליך גמילה מלא. ניתן בהדרגה לעבור משתיית קפה או תה שחור למים או משקאות בעלי השפעה נמוכה יותר על צבע השיניים כגון תמציות צמחים טבעיות.

מצריכה מוגזמת של משקאות מוגזים ומתוקים רצוי תמיד להימנע.

 

הקפידו על טיפול שיננית אחת ל 6 חודשים

חשוב לציין כי גם ניקוי שיניים אצל שיננית כל חצי שנה והסרת האבנית יכול לתרום להסרת כתמים והחזרת השיניים לצבע הטבעי שלהן.


טיפים להלבנת שיניים


האם ניתן להלבין את השיניים בעזרת חומרים טבעיים בבית?

רעיונות ביתיים ושיטות סבתא למינהן יכולים ליצור איזשהו שינוי קל בטווח הקצר, אך בשימוש ממושך או לא זהיר עשויים לפגוע במבנה השן ובציפוי שלה. נסקור כאן כמה שיטות כאלה:

 

מריחת תערובת של מי חמצן וסודה לשתייה

בשילוב עם מי חמצן, סודה לשתייה יכולה להבהיר את השיניים, כאשר מורחים שכבה עדינה על גבי השיניים. יש לוודא כי התערובת חלקה ולא נשארו בה גרגרים אשר עשויים לפגוע בשכבת האימייל. מי שלא רוצה להשתמש בסודה יכול להחליף אותה ב"חימר קאולין" שנמצא גם ברבות ממשחות השיניים.

חשוב לזכור  שאלה חומרים עוצמתיים העלולים לגרום נזק לשיניים ולרקמות הרכות ורצוי מאוד לא לעשותם לבד ללא פיקוח רופא.

בכל מקרה אין להשתמש במלח או מי מלח בלבד.

 

שמן קוקוס

שמן קוקוס אומנם לא יהפוך את השיניים שלכם ללבנות בוהקות, אך שפשוף עדין עם מטלית שטבולה בשמן קוקוס היא בעלת אפקט מלבין ואינה מסוכנת.

 

הסרת כתמי קפה ועישון עם חומץ תפוחים, קליפת תפוז או לימון

ניתן להשתמש מספר מועט של פעמיים בחומץ תפוחים כאשר הצטברו על השיניים שלכם כתמים שמקורם בקפה ועישון (ניקוטין). לאחר  המריחה כדאי לחכות מספר דקות ולהשתמש במשחת שיניים עם פלואוריד.

ניתן לבצע את הטיפול (כולל הצחצוח עם פלואוריד) הזה עם קליפת תפוז, לימון ואפילו תות שחתכתם באמצע, אך גם כאן החומר החומצי שנמצא בפירות הללו עשוי להיות מסוכן בשימוש ממושך יתר על המידה.

אין להשתמש בחלק הפנימי של הלימון או התפוז מכיוון שהחומצה המרוכזת שבהם יגרמו לשן להפוך לכהה ושבירה למרות שהאפקט הראשוני ייראה דווקא חיובי.

 

פחם פעיל

ניתן להשתמש בפחם פעיל המגיע בצורת אבקה על גבי מברשת שיניים רגילה ובתנאי שעושים זאת על שיניים רגילות ולא על ציפויים או כתרים שעשויים מחרסינה!


טיפול הלבנה מקצועי אצל רופא שיניים

טיפול הלבנת שיניים מקצועי אצל רופא השיניים, הוא הפתרון האיכותי והבטוח ביותר. רופא שיניים בעל נסיון בטיפולי שיניים אסתטיים יתאים עבורך את השיטה המתאימה עבורך (לפעמים יש צורך לבצע הלבנה פנימית או ציפוי חרסינה) ויסייע לך להגיע לרמת הלובן המדוייקת הרצויה לך, מבלי לסכן את שכבת האמייל הטבעית של השן.

קראו עוד על שיטות הלבנת שיניים באתר הבית של ד"ר פורת >>