טיפול תזונתי לגודש באף

 

שאלה
אני בחורה בת 25 ואני סובלת מגודש באף שנים רבות. בנוסף כל אביב אני סובלת מקדחת השחת שמתבטאת בעיטושים, עיניים דומעות ומגרדות. מה שהכי מטריד אותי שהאף שלי סתום בצורה כרונית ואני לא מצליחה לנשום מהאף. החבר שלי מתלונן שאני נוחרת בלילה.. במשך שנים השתמשתי בספריי שונים לאף אך הם הפסיקו להשפיע עליי. האם יש טיפול תזונתי לבעיה שלי?

 

תשובה

גודש באף ואף סתום הוא תוצאה של תגובה אלרגית של מערכת החיסון. אלרגיה היא מצב בו מערכת החיסון מגיבה למרכיב תמים כמסוכן לגוף ומנסה להוציאו מהגוף. יש למערכת החיסון מנגנונים שונים להוצאת פולשים מסוכנים מהגוף ומניעת חדירתם לגוף בין השאר על ידי הפרשת נזלת צמיגית והרחבת הרקמה באף כך שהם יחסמו את המעברים של דרכי הנשימה. הפתרון לבעייתך הוא מציאת הגורם המשפעל את מערכת החיסון להגיב בצורה כל כך דרמטית. בגישה הנטורופתית הגורם המשפעל הוא בהכרח מרכיב תזונתי ומטרת הטיפול הנטורופתי לבודד את המרכיב התזונתי שאליו את רגישה ובכך לפתור את הבעיה מהשורש.


טיפול תזונתי להפחתת גודש באף

במסגרת הטיפול הנטורופתי המטרה לקשור בין סוג מזון אליו את אלרגית לבין הגודש באף: נבנית תכנית תזונתית מפורטת המותאמת לסדר היום ולהעדפותיו של המטופל. התפריט מורכב מתפריט היפואלרגי, כלומר, שאינו מכיל מזונות אלרגנים. יש להתמיד עם תפריט זה כחודש על מנת לעשות "ריסטרט" למערכת החיסון. לאחר כחודש האף יפתח, הבצקתיות תעלם ותוכלי לחזור ולנשום מהאף. השלב הבא הוא איתור המזונות האלרגנים הגורמים לתגובה אצלך של מערכת החיסון. "מאתגרים" את הגוף כל פעם במזון נפרד עד שמוצאים את הקשר בין המזון לבין האף הסתום. בנוסף מומלץ להתאים למצבך צמחי מרפא ותוספי תזונה ומטרתם לחזק ולאזן את מערכת החיסון.


לסיכום, טיפול נטורופתי יכול לפתור בעיית גודש באף על ידי:

תזונה: היפואלרגנית בדיאטת אלימינציה ואתגר
צמחי מרפא ותוספי תזונה: בעלי פעילות אנטי אלרגית, מחזקת ומאזנת את מערכת החיסון


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית