האם יש טיפול נטורופתי יעיל לדלקות בדרכי השתן?

 

שאלה
אני סובלת מזה כשנה מדלקת בדרכי השתן שלא עוזבת אותי. בהתחלה לקחתי אנטיביוטיקה שקצת עזרה אבל אחרי חודשיים שוב חזרה הדלקת. ניסיתי שוב טיפול אנטיביוטי שעזר מעט אבל שוב אחרי כחודש חזרה הדלקת. המצב די מייאש ומגביל וכואב! אני מחפשת דרך נוספת לפתור את הדלקת וקראתי אצלך באתר על הטיפול הנטורופתי לדלקות בדרכי השתן ואשמח אם תוכלי למקד לי את עיקר הטיפול בבעיה והאם מניסונך יש סיכוי להפטר מהדלקת אחת ולתמיד.

 

תשובה

דלקות בדרכי השתן הם תופעה שכיחה, בעיקר בקרב נשים, וזאת בגלל המבנה האנטומי של האישה. צינור השתן קצר וקרוב לפי הטבעת. חיידקים מפי הטבעת יכולים בקלות יותר לחדור לדרכי השתן וזאת גם הסיבה מדוע החיידק אי קולי, הנמצא בפי הטבעת, הוא החיידק השכיח ביותר המחולל דלקות בדרכי שתן. הטיפול הקונבנציונלי למצב זה הינו אנטיביוטיקה שמטרתה לקטול את החיידק. אבל כשקיימת חולשה מאוד גדולה בגוף ובמערכת החיסון, החיידק מהר מאוד משגשג שוב ושוב נוצרת דלקת בדרכי השתן. עם כל לקיחת אנטיביוטיקה הגוף ומערכת החיסון בפרט הולכים ונחלשים והבעיה הולכת ומתקבעת. אז איך יוצאים ממעגל הדלקת-אנטיביוטיקה-דלקת? על מנת לצאת ממעגל זה יש קודם כל להבין מדוע נוצרת דלקת בדרכי השתן ולהתאים טיפול בהתאם לכך. דלקות חוזרות בדרכי השתן מצביעות על מערכת חיסון חלשה.

הטיפול הנטורופתי מתמקד קודם כל בחיזוק מערכת החיסון. הגורם החשוב ביותר של המצב החיסוני הוא אורח חיים – מי שמאמץ אורח חיים וקווים מנחים לתזונה נבונה, עושה את הצעד הראשון לשיפור מערכת החיסון. אורח חיים בריא כולל לתת מנוחה לגוף ולנפש – תרגול טכניקות הרפיה ושעות שינה מספיקות, תרגול קבוע של פעילות אירובית כגון הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים ואכילת תזונה בריאה. כמו כן הטיפול הנטורופתי מנחה כיצד להתמודד עם הדלקת בזמן התקף. הכוונות כגון שתיית נוזלים בכמויות גדולות, כולל חליטות צמחים ומיצי ירקות, הגבלת צריכת הסוכר הפשוט ועוד עוזרות למערכת החיסון להתחזק ולהלחם בחיידק ביעילות. חוץ מחיזוק הגוף על ידי אורח חיים, ישנם צמחי מרפא מאוד יעילים למצבים של דלקת בשלפוחית השתן. צמחי המרפא פועלים כקוטלי חיידקים מצד אחד וכתומכי מערכת החיסון מצד שני. הצמח מרפא המפורסם ביותר למצב זה הן החמוציות, שנחקרו רבות ונמצאו יעילות לטיפול ומניעה של דלקות בדרכי שתן. לעיתים דלקת בשלפוחית השתן הוא סימפטום אחד מתוך מכלול של סימפטומים נוספים כגון גרד בנרתיק ואי נוחות במערכת העיכול. במצב זה יש חשד שמדובר בקנדידה מערכתית והטיפול יהיה שונה. הנטורופת מאבחן באיזה מצב מדובר ו"תופר" תכנית טיפול בהתאם למידותיו של המטופל.


לסיכום, הטיפול הנטורופתי לדלקות בדרכי השתן כולל

תזונה: מחזקת מערכת חיסון, בריאה, עשירה במרכיבים חיוניים
צמחי מרפא: מחזקי מערכת חיסון, מונעים שגשוג חיידקים, בעלי פעילות אנטי חיידקית
תוספי תזונה: מחזקי מערכת חיסון, מחטאים, אנטי חיידקיים
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..