טיפול לבקע סרעפתי

 

שאלה
אובחנתי כסובל מבקע סרעפתי. אני בן 55 וחוץ מזה ללא בעיות בריאותיות נוספות. הבקע התגלה אחרי שסבלתי זמן רב מצרבות קשות שבאו לידי ביטוי בדקירות בחזה עד שהייתי בטוח שאני מקבל התקף לב. עשיתי בדיקת גסטרוסקופיה וצילום שם התגלה הבקע הסרעפתי. הרופאה שלי המליצה על כל מיני  דברים להקל על הסימפטומים ושלחה אותי לתזונאית. רציתי לשאול מה הקשר בין תזונה לבקע סרעפתי ומהם הדברים הנוספים שניתן לעשות על מנת לפתור את הבעיה, כי הסימפטומים מפריעים לי ודי משבשים את איכות החיים.

 

תשובה

בקע סרעפתי שכיח ביותר בגיל המבוגר. מחקרים רבים הוכיחו כי אחת הסיבות המרכזיות לבעיה הינו אורח החיים שאנו מנהלים. רמת החולשה והעייפות בגוף תלויה באורח החיים שלנו. חיים רוויי מתח, תזונה לקויה, חוסר פעילות גופנית, חשיפה מתמדת לרעלנים וכו' - כל אלה מקדמים בצורה מואצת את עייפות וחולשת השריר הסרעפתי. וכהשריר הסרעפתי חלש עלול להיווצר בקע סרעפתי ובנוסף עודף משקל בטני הלוחץ באופן קבוע על הבטן, חוסר פעילות גופנית ותזונה שמכבידה על מערכת העיכול הנחלשת - התוצאה היא צרבות אפילו קשות כמו שחווית בעצמך. אולם יש בשורות טובות מאחר וניתן בדרכים די פשוטות לפתור את הבעיה ולהשיב את איכות החיים לסדרה.


הטיפול הנטורופתי מביא לתוצאות והצלחות רבות מאוד בריפוי בקע סרעפתי

מטרת הטיפול הנטורופתי יהיה לחזק את מערכת העיכול - לחזק את השריר הטבעתי בין הקיבה לוושט, שמונע ממזון לחזור מהקיבה לוושט ולגרום לתחושת הצריבה והשריפה, לאזן את הפרשת חומצות הקיבה ובכך לעודד פירוק וספיגה תקינים של המזון, ולחזק את שריר הסרעפת עצמו כדי לצמצם את השפעתו של הבקע הסרעפתי. בנוסף, במידה ויש עודף משקל כמובן לרדת במשקל.

צמחי מרפא לחיזוק מערכת העיכול
בנוסף להיבטים תזונתיים ועל מנת לקדם את תהליך הריפוי, להקל ולחזק את מערכת העיכול, מומלצים צמחי מרפא הפועלים להשגת מטרות הטיפול. פיליפנדולה הינו צמח לדוגמא שמאזן את מערכת העיכול, את הפרשת חומצות הקיבה ובעל פעילות אנטי דלקתית שעוזרת לריפוי מהיר של ריריות הקיבה. לכן זהו צמח אידיאלי לטיפול בצרבות הנגרמות מעודף חומציות וגורמות לגירוי ודלקתיות ברקמות. הליקוריץ הינו צמח מרפא נוסף שמחזק את מערכת העיכול ויעיל בריפוי ריריות, גם במצבים מתקדמים כגון כיבי קיבה (אולקוס).


הטיפול הטבעי בצרבות ובבקע בסרעפתי בטוח לחלוטין וללא תופעות לוואי.

הטיפול הטבעי הוכח כיעיל ביותר ולרוב הבעיה נפתרת במסגרת הטיפול. הטיפול לא רק פותר את בעיית הצרבות ולכן את הדקירות בחזה, אלא גם עוזר בתחזוקה כללית של הגוף, ושיפור משמעותי באיכות החיים. השילוב המנצח של תכנית תזונתית נכונה, צמחי מרפא ומעט פעילות גופנית ממוקדת יכול לפתור את הבעיה בדרכי העיכול.


לסיכום, אלו הנושאים המרכזיים אשר יעזרו לך בריפוי הבקע הסרעפתי

תזונה: סיוע לירידה במשקל, חיזוק השריר הטבעתי בין הקיבה לוושט ומניעת דלקות בריריות הקיבה
צמחי מרפא: ריכוך וריפוד ריריות הקיבה, האצת ריפוי תאי הוושט, חיזוק השריר הטבעתי
פעילות גופנית מתונה: שמירה על משקל תקין, חיזוק שריר הסרעפת


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית