האם חמוציות עוזרות לדלקות שתן?

 

חמוציות שייכות למשפחת פירות היער כמו תותים, אוכמניות, פטל. פירות אלו מכילים כמויות גבוהות של נוגדי חמצון חזקים החשובים לשמירה על תקינות התאים וכן תורמים לתהליכים רבים בגוף. חמוציות נבדלות משאר פירות היער ביכולתן הייחודית לסייע בטיפול לדלקות בדרכי השתן. יכולת זו נובעת בעיקר מאחר וחמוציות מכילות רכיב תזונתי (A-type proanthocyanidins) המפריע לבקטריה לשגשג בדרכי השתן.


אבוקדו - עובדות ומידע בריאותי


מידע בריאותי כללי אודות חמוציות וכיצד הן עשויות לסייע במצבי דלקות שתן

איך חמוציות יכולות לעזור המצב של דלקות שתן

דלקת שתן נפוצה מתרחשת כאשר חיידקים מגיעים לדרכי השתן - לרוב מדובר על חיידק בשם אי-קולי (E-coli) המגיע ממערכת העיכול. בגלל המבנה האנטומי של נשים - אצלן דלקות השתן שכיחות הרבה יותר. כאשר החיידק מגיע אל דרכי השתן הוא צריך להיצמד ולהכנס לרירית דרכי השתן ומשם מתפתחת דלקת כתגובה של מערכת החיסון. חמוציות מכילות חומר הנקרא פרואנטוציאנידינים  (A-type proanthocyanidins) - אשר יכול להקטין את יכולת החיידקים להיצמד לרירית דרכי השתן ובכך תורם להפחתת הצמות החיידקים והקטנת מקרי הופעת דלקות שתן וכן בהפחתת עוצמתם. מחקרים לא מעטים נעשו על השפעת החמוציות על התפתחות ומהלך דלקות שתן והשפעתן המיטיבה נמצאה חיובית.


חמוציות טובות לדלקת שתן - אבל לא במיץ

מרבית משקאות החמוציות הנמכרות במרכולים מכילות ריכוז נמוך מאוד של החומר הפעיל הרצוי. לעיתים משקאות אלו מכילים גם סוכר מה שהופך את המשקה למזיק עוד יותר. חמוציות - כשמן -מאוד חמוצות - מיץ טבעי המופק מ-100% חמוציות כמעט בלתי ניתן לשתייה כי הוא חמוץ.. יתרה מכך, גם אם אין בעיה של טעם, המיץ עצמו מכיל כמויות נמוכות מכדי להשפיע בצורה טיפולית על מהלך של דלקת שתן. הריכוזים של החמוציות חייבות להיות גבוהות בעשרות ואף במאות מונים מהריכוזים שיש במיץ. גם מוצרי מדף רבים המכילים ריכוז של חמוציות לא ממש יעילים מאחר והתאמת המינונים והריכוזים של החומרים הפעילים חייב להעשות בהתאמה למטופל/ת ולמצב הדלקת, למשכה, האם היא כרונית ועוד משתנים.


הכנה רוקחית של מיצוי חמוציות יעיל יותר ממוצר מדף
בגלל היכולת לרכז חומרים פעילים בהתאמה למטופל/ת ומצב הדלקת שלו - להכנת פורמולה של חמוציות בבית מרקחת יש יעילות טיפולית גבוהה הרבה יותר מכל מוצר מדף אשר לרוב מכיל ריכוזים נמוכים של חומרים פעילים ובאיכות ירודה יותר.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..