חוסר יכולת לנשום עמוק

 

שאלה
אני בן 45 ונמצא לאחרונה בלחץ רצוף ומתמיד גם בבית וגם בעבודה. הסטרס בא כרגע לידי ביטוי בזה שיש לי חוסר יכולת לנשום כרגיל או לנשום עמוק. יש לי מין תחושה של מועקה בחזה ואני פשוט לא מצליח לנשום עמוק ולרווחה. אני יודע שזה נובע מהלחץ בו אני נמצא מאחר וקראתי שזה אחד התסמינים של חרדה. אבל למיטב ידיעתי חרדה קשורה בפחד ממשהו ואין משהו ספציפי שמפחיד אותי כרגע. לפני כחודשיים עשיתי בדיקות מקיפות והכל תקין אצלי. ברצוני לשאול האם חוסר יכולת לנשום אכן מאפיין חרדה ואם כן מה אוכל לעשות על מנת לטפל בבעיה באופן טבעי. שמעתי הרבה סיפורים על כדורים לחרדה והאמת שזה מפחיד אותי יותר.. אני מוכן לעשות כל דבר בלבד שלא אצטרך לקחת כדורים נגד חרדה. אנא עזרתך.

 

תשובה

חוסר יכולת לנשום אכן מאפיין חרדה ברמה כזו או אחרת. חרדה היא אחת מההפרעות הרגשיות הנפוצות ביותר כיום בעולם המערבי. הלחץ המתמיד לצד חוסר היכולת לווסתו ולהרגע גוררים בסופו של דבר תסמינים כדוגמת חוסר יכולת לנשום ועוד רבים אחרים. חרדה אכן מאופיינת בתסמינים רבים ומשונים החל מביטויים פיזיים דרך תסמינים קוגנטיביים וכלה בתסמינים התנהגותיים ולמרות שאתה חושב שאתה לא מפחד ממשהו אפשר להיות בחרדה. אני רוצה להוריד לך קצת את החשש הרב שיש לך מכדורים להרגעת חרדה. למרות שבאופן אישי אני חושבת שאפשר וכדאי לטפל בחרדה בדרך טבעית, ואף פשוט יחסית לעשות זאת, הרי שכיום דור התרופות החדש לטיפול בחרדות או דיכאון הוא בעל תופעות לוואי מועטות בהרבה מהדור הישן. מרבית הכדורים גם לא ממכרים והם אינם מסוכנים כמו שאולי קראת באינטרנט או שמעת. אבל בכל מקרה המלצתי האישית היא לטפל בחרדה מהיסוד ופעולה שכזו דורשת את התייחסותך לאופן בו אתה מתמודד עם הלחץ והמתח בחייך. חרדה היא תוצר כמעט בלעדי של לחץ וסטרס. במצב של לחץ אנו מפעילים מנגנון הקרוי "הלחם או ברח" זהו מנגנון השרדותי חשוב אולם כשהוא יוצא מכלל שליטה הוא גורם לסבל מיותר ומטריד העלול להפריע קשות למהלך חיינו התקין. כאשר מנגנון זה מופעל משתחררים בגופנו כמויות גבוהות של הורמוני סטרט כדוגמת אדרנלין על מנת ל"הכין" את הגוף למצב של בריחה או לחימה. אולם כאשר אנו לא בורחים או נלחמים ההורמונים הללו פשוט נשארים בגוף וגורמים לנו להרגיש בחרדה. המצב די דומה לישיבה באוטו כאשר דוושת הגז לחוצה עד הסוף אבל המכונית נמצאת בהילוך סרק.. הרבה גז ואנרגיה אבל לא זזים לשום מקום. התופעה הזו רק מגבירה את עצמה ומגבירה את מצב המתח בו אנו נמצאים ואחד מביטוייה, כפי שאתה חווה אותו, הוא גם חוסר יכולת לנשום.


צמחי מרפא תורמים רבות להרגעה, הפחתת חרדות ואיזון מע' העצבים

מה שאתה יכול לעשות על מנת לשחרר את הלחץ באופן טבעי מחולק לשתיים: אחד ישנם צמחי מרפא מעולים להרגעה ולשחרור מתחים. צמחי המרפא פועלים באופן ישיר להרגעת מערכת העצבים והם בטוחים לחלוטין וללא תופעות לוואי או סכנת התמכרות. זהו פתרון טבעי נהדר לחרדה. שתיים זה ביצוע פעילות גופנית. כאשר אדרנלין משתחרר לגוף הוא גורם, כאמור, לתחושת החרדה. בזמן פעילות גופנית ארובית אנו משחררים החוצה מהגוף את אותו אדרנלין ובכך מביאים רגיעה והרפייה למערכת כולה. השילוב בין צמחי המרפא לפעילות הגופנית הוא שילוב יעיל ביותר להפחתת המתח ולהורדת החרדה ותסמיניה השונים כך שתוכל להפטר מחוסר היכולת שלך לנשום די מהר. שים לב כי אתה מוצא גם את הזמן לעשות את הדברים שאתה אוהב ובעיקר לנסות לקחת הכל בפרופורציה. אתה יכול להתגבר על כך ומהר.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..