חוסר אויר והרגשה של מחנק בלי יכולת לנשום עמוק

 

שאלה
לפני יומיים תקפה אותי פתאום הרגשה של מחנק וחוסר אויר. הרגשתי כאילו אני הולך לא יכול לנשום עמוק נשימה עמוקה. זה מאוד הלחיץ אותי כי חשבתי שאני עומד לקבל התקף לב אבל במיון לא גילו שום בעיה והרופא שחרר אותי הביתה ואמר לי שיתכן וזה היה התקף חרדה. העניין הוא שזה קרה לי סתם אחרי שראיתי סרט בטלויזיה ולא הייתי לחוץ או מתוח ממשהו באותו רגע. איך יכול להיות שמרגישים כאילו אין אויר לנשום פתאום ככה סתם? האם ניתן לעשות משהו שזה לא יחזור?


הפחתת סטרס ולחץ


תשובה

אני מבססת את תשובתי על מסקנתו של הרופא שבדק אותך ומצא כי אין לך בעיה גופנית והמדובר בחרדה. קושי לנשום מקושר במקרים רבים להתקף חרדה. אכן התחושה היא מאוד לא נעימה וההרגשה כי עומד לקבל התקף לב רק מעצימה את תחושת החרדה. חוסר יכולת לנשום עמוק ולהרגיש כי מילאת את הריאות באויר, כמו גם, חוסר יכולת לסיים פיהוק (כן כן יש דבר כזה) ובכלל הפרעות שונות בנשימה שלא על רקע גופני מאוד אופייניות לחרדה. למעשה ישנם למעלה ממאה תסמינים שונים לחרדה והם מגוונים. נתקפת חרדה לא סתם, חרדה היא תוצר מובהק וכמעט בלעדי של מתח ולחץ גבוהים, עומס גבוה מאוד בעבודה, לחץ לעמוד בציפיות ובמשימות, חשש מכשלון ודאגנות יתר הם חומרי דלק מוכרים לחרדה. התפרצות החרדה וביטוייה משתנים מאדם לאדם אולם מקורם הוא כאמור דומה. הטיפול בחרדה, במיוחד אם היא בשלביה הראשונים, הוא פשוט. כל שעליך לעשות הוא ללמוד להוריד את הלחץ וללמוד להרגע. ישנם מספר שיטות כיצד אפשר להרגע יותר וכיצד אפשר לווסת את הלחץ שאתה נמצא בו גם ללא לעזוב את מקום העבודה.


הפחתת סטרס ולחץ


צמחי מרפא טובים להרגעה ישירה וממוקדת של מערכת העצבים

כמו כן ישנם צמחי מרפא מאוד יעילים להרגעה ממוקדת ומהירה והשימוש בהם יעיל אף למניעה עתידית של לחצים. צמחי המרפא פועלים ישירות להרגעת מערכת העצבים לצד חיזוק המערכת החיסונית בגוף וחיזוק בלוטת האדרנל כך שעמידות הגוף בלחץ תהיה גבוה יותר. בין צמחי המרפא המוכרים לטיפול בחרדות ישנם את הפסיפלורה, בקופה, וולריאן ועוד. אני מאוד ממליצה לך, במקביל לשימוש בצמחי המרפא גם להתחיל לעשות פעילות גופנית מתונה. בפעילות גופנית אנחנו משחררים מהגוף הורמוני סטרס רבים ומביאים קצת רגיעה למערכת העצבים. ראה זאת כתרופה טבעית שביחד עם צמחי המרפא יעשו פלאים להרגשתך הכללית ויעזרו לך למנוע מקרים כאלו בעתיד.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..