זיהומים חוזרים בדרכי הנשימה | סיפור הצלחה טיפולי

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


אבחנות:
זיהומים חוזרים בדרכי הנשימה:
סינוסיטיס, אף סתום, שיעול וליחה, דלקת ריאות

רקע אודות המטופל:
מיכל, בת 40, נשואה + 3 ילדים, עובדת כמחנכת בבי"ס יסודי, יש הרבה מתח סביב העבודה - לחץ מצד מנהלת בי"ס ומצד ההורים.

תלונות עיקריות:
זיהומים בדרכי הנשימה - מתלוננת כי כבר 3 חודשים חולה כל הזמן ולא מצליחה לצאת ממעגל החולי. כבר 3 חודשים סובלת מליחה, לקחה בתקופה זו 3 פעמים אנטיביוטיקה - סבלה מדלקת גרון עם חום, אח"כ סבלה מדלקת ריאות ולפני שבוע סינוסיטיס. האנטיביוטיקה כל פעם פתרה את הבעיה האקוטית אבל הליחה והאף הסתום נשארו בין מחלה למחלה. לקחה הרבה תרסיסי אף לפתיחת דרכי האף שלא עזרו. לא יכולה לטעום או להריח כלום. כשהגיעה אליי מערכת הנשימה שלה היתה סתומה - הרבה נזלת וליחה, מרגישה מוטשת, אוזן שמאל סתומה - מפריע לה מאוד ללמד בכיתה.

התמונה שמיכל הגיעה איתה היא תמונה של מערכת חיסון חלשה כל כך שלא מצליחה להתגבר על הוירוסים והחיידקים שתוקפים אותה. החולשה משאירה את הגוף פגיע וכל וירוס או חיידק יכול לשגשג בקלות. על מנת להצליח בטיפול הבנתי שעליי לחזק את מערכת החיסון, לעזור בפינוי הליחה ולתקוף באופן ישיר את החיידק שמשגשג כרגע אצלה. ליחה היא תגובה של מערכת החיסון כנסיון למנוע מ"פולש" להכנס לגוף. תאי האפיתל המצפים את מערכת הנשימה מפרישים את הליחה הצמיגית על מנת למנוע הוירוס או חיידקים להכנס לתוך מערכת הנשימה. כשיש גירוי יתר של מערכת החיסון, וחוסר יכולת לקטול את החיידק או הוירוס, הליחה ממשיכה להיות מופרשת, כנסיון נואש של מערכת החיסון להגן על הגוף. אך לליחה כרונית יש גם תוצאות בעיתיות. חוץ מהאי נוחות של הנוכחות שלה במערכת הנשימה, והצורך כל הזמן להוציא אותה, הליחה המרובה והתקועה היא מצע נהדר לשגשוג חיידקים. לדוגמא, התוצאה של ליחה תקועה בסינוסים ובמערות האף היא סינוסיטיס. כך קורה, שאם מערכת החיסון חלשה, זיהום אחד מוביל לזיהום אחר, ליצירת ליחה, לזיהום נוסף, ללקיחת אנטיביוטיקה שגורמת להחלשות נוספת של מערכת החיסון וחוזר חלילה. ככל שהאנטיביוטיקה במצב זה קטלנית יותר והטיפולים הם פולשנים יותר, כך החולשה מתקבעת והמצב מחריף.

בנוסף ברקע:
מיכל סובלת מקדחת השחת שתוקפת אותה כל חילופי עונות. פעם בשנתיים-שלוש סובלת בעונת מעבר מסינוסיטיס. לפני 10 שנים סבלה מהתקפי אסטמה, נזקקה למשאפים, אבל כבר 10 שנים המצב רגוע. בנוסף מיכל מדווחת שהיא עייפה לאורך כל היום. היא מעידה כי כבר שנים לא אוכלת בריא, בעיקר לחם לבן עם ממרח שוקולד, עוגות ומעט מאוד אוכל מבושל. בנוסף, סובלת מנשירת שיער, הנובעת מחסרים תזונתיים בעקבות התזונה הלקויה.


הטיפול הנטורופתי בזיהומים בדרכי הנשימה

לאחר התשאול נבנתה למיכל תכנית טיפול אשר כללה תכנית תזונתית מפורטת, תוספי תזונה ופורמולת צמחי מרפא. התכנית התזונתית התמקדה בתזונה מכייחת, לעזור לפנות את הליחה, וכן תזונה שתשלים את כל החסרים התזונתיים שהצטברו עקב התזונה הלקויה במשך שנים. מערכת החיסון מוחלשת בצורה דרמטית מחסרים של ויטמינים, מינרלים וחומצות שומן. מטרת פורמולת צמחי המרפא היתה לפעול באופן ספציפי נגד החיידק, בפעולה מחטא של מערכת הנשימה, לחזק את מערכת החיסון כקו הגנה ראשון של הגוף, ולעזור בפינוי הליחה על מנת למנוע שגשוג חוזר של חיידקים.


תוצאות הטיפול הנטורופתי בזיהומים בדרכי הנשימה

בפגישה הראשונה יצאה מיכל עם כל ההמלצות של תכנית הטיפול. היא עמדה בפני צילום סינוסים ושקלה שטיפת סינוסים. היא הרגישה מיואשת ובעיקר מוטשת. נפגשנו שוב לאחר 3 שבועות - כל הסמפטומים נעלמו! היא לא לקחה שום תרופה נוספת. עם צמחי המרפא, התוספים והשינוי תזונתי בלבד הליחה נעלמה, האף נפתח, כאב הסינוסים שכך. היא לא השתעלה יותר ורמת האנרגיה עלתה. היא דיווחה כי כבר ביום השני לטיפול האוזן נפתחה לה, אחרי שבוע חזר חוש הטעם והריח. אפילו השיער הפסיק לנשור בקצת מהיר! להמשך הטיפול המלצתי למיכל תזונה וצמחי מרפא לחיזוק מערכת החיסון ומניעה של מחלות בעתיד של דרכי הנשימה. היא למדה לאכול בריא, הרגישה רעננה וחיונית, וזה נתן לה מוטיבציה להמשך הדרך.


 

אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית