וריקוצלה - דליות האשך - טיפול וריפוי טבעיוריקוצלה - דליות האשך - רקע כללי

וריקוצלה הינה הרחבה של הורידים הממוקמים לצד צינור האשכים. וריקוצלה נוצרת כששסתומים בורידים, יחד עם צינור הזרע, מונעים זרימה תקינה של דם. מצב זה גורם לדם להעצר ולגרום לורידים להתנפח וכתוצאה מכך להתרחב. ורידים הינם כלי דם שמובילים את הדם מהרקמות של הגוף ללב. בלב, דם נשאב לריאות ומתמלא בחמצן. הדם עשיר החמצן זורם בעורקים לכל רקמות הגוף. מהעורקים הדם זורם לכלי דם קטנטנים הנקראים קפילרים, שם החמצן עובר מהדם לרקמות הגוף. הדם העני בחמצן חוזר ללב דרך הורידים לקבלת חמצן נוסף. לורידים שסתומים חד כיווניים שעוזרים לדם לזרום למעלה לכיוון הלב. כשהשסתומים לא פועלים היטב, זרימת הדם נעצרת ואף נסוגה, ונוצרת הצטברות של דם. זה גורם לוריד להתנפח. זהו אותו תהליך הגורם לטחורים (ורידים מורחבים בפי הטבעת) ולדליות (ורידים מורחבים ברגליים). וריקוצלה לרוב מתפתחת לאט. וריקוצלה יותר שכיחה בגילאי 15-25 ולרוב מופיע בצד השמאלי של שק האשכים. וריקוצלה היא הסיבה השכיחה ביותר לחוסר פוריות אצל גברים. הופעה פתאומית של וריקוצלה אצל גבר יותר מבוגר יכולה להגרם מגידול בכליה שחוסם את זרימת הדם לוריד.


סימפטומים לוריקוצלה

- ורידים מוגדלים בשק האשכים
- חוסר פוריות - בגלל הורידים המורחבים המקיפים את האשך הוא עשוי להתחמם וייצור הזרע נפגע
- גוש באשכים שאינו מלווה בכאב, נפיחות בשק האשכים או נפיחות בתוך שק האשכים
- כאב עמום באשך עם תחושה של כובד בשק האשכים
- במקרים נדירים הקטנה של האשך, מצב הדורש ניתוח
- האשך בצד הוריקוצלה יכול להיות יותר קטן מהאשך השני.

וריקוצלה לרוב מופיעה גם ללא סמפטומים.


טיפול נטורופתי טבעי - וריקוצלה - דליות האשך

פעילות גופנית
שיפור זרימת הדם וטונוס השרירים מוריד את הסיכון ליצירת וריקוצלה ומונע היווצרות של וריקוצלה. תרגילים מסוג תרגילי קגל הם דרך נהדרת לעודד את הדם לזרום בצורה יעילה. תרגילים אילו מיועדים לשרירי המשפעה ועוזרים לזרימת דם יעילה באזור האשכים. בזמן פעילות גופנית דפנות כלי הדם מתכווצים, הדם זורם בחופשיות בכלי הדם, ודוחף את הדם הורידי במעלה הגוף.

תזונה
- שמירה על משקל תקין וירידה במשקל לפי הצורך מורידה לחץ מהורידים.
- תזונה עשירה בסיבים תזונתיים למנוע עצירות ועל ידי כך למנוע החרפה בלחץ הורידי
- תזונה ענייה במלח למנוע בצקתיות ועל ידי כך למנוע לחץ על הורידים
- תזונה עשירה בפלבנואידים. אכילת מזונות עשירים באתנוציאנואידים, חומרים המחזקים את דפנות הורידים, מומלצת ביותר. כמו כן מומלצים מזונות כגון שום, זנגוויל ופלפל חריף המגבירים את פירוק הפברין ובכך מסיעים במניעת קרישי דם. אחד הפלבנואידים החשובים ביותר לשמירה על תקינות קירות כלי הדם הורידיים הינו רוטין. רוטין נמצא בעיקר בדגן הכוסמת.

צמחי מרפא
מחזקים את כלי הדם הורידיים ועוזרים בזרימה תקינה של הדם כגון בילברי (BILLBERRY) ו אאסקולוס (Aesculus hippocastanum)

תוספי תזונה
ישנם תוספי תזונה רבים יעילים במצב לוריקוצלה. הקבוצה המרכזית היא האנטיאוקסידנטים: ויטמין E, C, בטא קרוטן וסלניום והפלבנואידים. בנוסף, אבץ, הנחשב לסוג של אנטי אוקסידנט, חשוב גם במצבים של ספירת זרע נמוכה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - וריקוצלה - דליות האשך

שאלה:
עקב נסיונות לא מוצלחים להכנס להריון עשיתי בדיקת זרע והתוצאה הראתה שאני סובל מספירת זרע נמוכה. הרופא אבחן שיש לי וריקוצלה. יש לכך טיפול טבעי?
תשובה:
וריקוצלה היא התרחבות של ורידי האשך והגורם העיקרי לספירת זרע נמוכה. הטיפול הנטורופתי עוזר בחיזוק דפנות כלי הדם הורידיים ובזרימה תקינה של דם על ידי תכנית טיפול מלאה הכוללת התאמה אישית של צמחי מרפא, תוספי תזונה ותזונה. בנוסף לטיפול בוריקוצלה, התכנית תכלול צמחי מרפא ותוספי תזונה העוזרים בשיפור ספירת הזרע. נעשה מחקר רב בנושא זה שהניב תוצאות מצוינות והוכיח את היעילות של צמחי מרפא ותוספי תזונה מסוימים בטיפול בבעיות זרע.

שאלה:
האם וריקוצלה יכולה להתרפא מעצמה?
תשובה:
וריקוצלה אינה יכולה להעלם ללא טיפול. אם הוריקוצלה היא ללא סמפטומים ואינה גורמת לירידה בספירת הזרע היא אינה מצריכה טיפול. יחד עם זאת, יש להבין שהמצב קיים, ללא טיפול הוא לא יעלם, וככל שעובר הזמן הורידים מתרחבים והבעיה מתקבעת. אני הייתי ממליצה לטפל בבעיה מהשורש כדי למנוע סיבוכים בעתיד.

שאלה:
קראתי כי צמח המרפא בשם Horsechestnut יעיל במצבי וריקוצלה. זה נכון?
תשובה:
Horsechestnut או בשמו הלועזי Aesculus hippocastanum, הינו צמח יעיל ביותר לחיזוק דפנות כלי דם. הפעילות המיוחדת לצמח זה הוא כיווץ רקמות כלי הדם הורידיים. בצמח יש להשתמש רק לאחר תשאול מקיף והתאמה אישית על ידי נטורופת.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית