הרפס - שלבקת - טיפול וריפוי טבעיהרפס - שלבקת - רקע כללי

הרפס הינה מילה כוללת לקבוצה של וירוסים הגורמים למחלות שונות.
הסוג הנפוץ ביותר הוא הרפס סימפלקס הבא לידי ביטוי באזור השפתיים כשלפוחיות. התופעה מתחילה כעקצוץ ולאחר הופעת השלפוחיות האזור יכול לכאוב. השלב בו השלפוחיות מתפוצצות זה השלב הכי מדבק. נוזל השלפוחיות מלא בחלקי וירוסים פעילים. הרפס הינו גם מחלת מין כשנגעי ההרפס באים לידי ביטוי באברי המין. מצב זה מלווה באי נוחות, כאבים, ולפעמים חום. נגיפים נוספים הנמנים עם משפחת ההרפס הינם וריצלה זוסטר, הגורמת לאבעבועות רוח ושלבקת חוגרת, EBV, אפשטיין-בר וירוס, הגורם בעיקר למחלת הנשיקה, CMV, ציטומגלווירוס והרוסאולווירוס הגורם לאדמדמת.


סימפטומים להרפס

מחזור הפעילות של הווירוס, בו מופיעות שלפוחיות מלאות בחלקיקי וירוסים, נמשך בין יומיים ל 21 יום. לאחר מכן יש תקופה של הפוגה וריפוי הפצעים. לעמת זאת, הרפס באברי המין לרוב לא יופיע עם סימפטומים , למרות שיכולה להתרחש הדבקה. לאחר הדבקה ראשונית הוירוסים עוברים לעצבים התחושתיים, שם הם מתאכלסים לאורך כל חיי המאכלס(האדם הנושא אותם), בצורה חבויה, כלומר, ללא סימפטומים. במצבי חולשה של הגוף בכלל ומערכת החיסון בפרט, הוירוסים יוצאים מהתקופה הרדומה ומתחילים להיות פעילים. בשלב זה יופיעו הסימפטומים. הדבקה מתרחשת בקלות על ידי מגע ישיר עם פצע הרפס או נוזל גוף של האדם הנגוע. הדבקה יכולה להתרחש במגע עור עם עור באברי המין בתקופה של השלה של תאי וירוס ללא סימפטומים. במקרים נדירים יותר יכול להופיע הרפס בפנים, בעיניים ובמוח (אנצפליטיס). זיהום הרפס במוח הוא אחד המסוכנים ביותר למערכת העצבים המרכזית. הטיפול הקונבנציונאלי הינו תרופות אנטי ויראליות שמשתמשים בהם בזמן התקף. כיום אין טיפול להכחדת הווירוס לחלוטין.


טיפול נטורופתי טבעי להרפס - שלבקת

הטיפול הנטורופתי ל הרפס מציע דרך שאינה קיימת ברפואה הקונבנציונאלית – מניעה! בנוסף למניעת התקפי ההרפס, לטיפול הנטורופתי פתרונות לגבי טיפול בזמן התקף.

טיפול מניעתי להרפס
מכיוון שהסיבה העיקרית להתפרצות הוירוס הוא ירידה בתפקוד מערכת החיסון, יש לפעול להגן ולשמר על מערכת זו:
- חשוב לשמור על צריכה מרובה של מזון שלם וטרי: ירקות ופרות, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים וזרעים
- צריכה מועטת של סוכרים מזוקקים, קמח, שומנים ושמנים, מזון מתועש כימיקלים (חומרי טעם וריח, חומרים משמרים, צבעי מאכל) ומזון מן החי. – ככל שעולים בשרשרת המזון כך הרעלנים במזון מרוכזים יותר. חיה טורפת, הנמצאת בראש שרשרת המזון, אוכלת חיה אחרת, הניזונה מחיות קטנות יותר, הניזונות ממזון צמחי מרוסס ומעובד. לכן, מומלץ להשקיע במזון איכותי ואורגני, בעיקר מן החי.
- שתיית מים והימנעות משתיית קפה, תה, משקאות מומתקים, מיצים וכו'.
- אכילת מזון אורגני ככל האפשר.
- נפש בריאה בגוף פעיל – לעסוק בפעילות גופנית באופן קבוע, לפחות 3 פעמים בשבוע, לפחות 30 דקות כל פעם. מומלץ לשלב טכניקות הרפיה כגון יוגה, טאי צ'י, דמיון מודרך ועוד.
- צמחי מרפא המחזקים את מערכת החיסון השייכים לקבוצת אדפטוגנים כגון אסטרגלוס (ASTRAGALLUS) ומשפחת הג'ינסינג. יש להתאים באופן אישי את הצמחים למטופל על ידי תשאול מקיף של נטורופת.

טיפול בזמן התקף להרפס
מחקרים הראו כי וירוס ההרפס זקוק לחומצה אמינית ארגנין כדי להתרבות ואילו חומצה אמינית ליזין מונעת את התרבותו. לקיחה של תוסף חומצה אמינית ליזין בזמן התקף תקצר את משך ההתקף ותקל על הסימפטומים. כמו כן בזמן התקף מומלץ לצרוך מזונות עשירים בליזין, כגון, קטניות, כוסמת, גרעיני דלעת, פיסטוק חלבי, דגים, ירקות ופירות, ולהימנע ממזונות עשירים בארגנין, כגון, שוקולד, קוקוס, ז`לטין, שבולת שועל, אפונה, חיטה, בוטנים, סויה ונבט חיטה. ישנם צמחי מרפא יעילים ביותר בעלי פעילות אנטי ויראלית כגון Hypericum perforatum, Echinacea .
בנוסף לצמחי מרפא בעלי פעילות אנטי ויראלית, יש להוסיף לפורמולת הצמחים צמחים בעלי פעילות תומכת מערכת העצבים, מרגיעה מערכת העצבים וצמחי מרפא בעלי פעילות אנטי דלקתית. מיד כשהעקצוצים מתחילים מומלץ למרוח שמן אתרי במקום של שמן עץ התה, שמן אקליפטוס ושמן לבנדר – 2 טיפות מכל אחד.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית