הרגשה של משהו תקוע בגרון יכולה להיות חרדה?

 

שאלה
לפני כשבועיים הייתה לי הרגשה של משהו תקוע בגרון כמו גוש בגרון שלא רוצה לרדת גם שכשאני מנסה לבלוע, למרות שלא אכלתי שום דבר קשה שיכל לגרום לזה או משהו דומה. הייתי אצל רופא אף אוזן גרון שבדק אותי עם מצלמה והוא אמר לי שאין שום דבר ויכול להיות שזה מלחץ וחרדה וזה יכול להיות תופעה שקוראים לה גלובוס היסטריקוס. במילים אחרות סטרס גבוה. הרופא המליץ לי לקחת משהו להרגעה ורשם לי ציפרלקס. בדקתי באינטרנט ואני לא רוצה להתחיל עם כדורים כימיים כרגע ולכן רציתי לשאול האם יש משהו טבעי שאפשר לטפל בו בהרגשה של הגוש בגרון? זה עדיין מורגש וזו תחושה שקשה להאמין שזה מחרדה וזה מבלבל כי זה מרגיש ממש אמיתי.


תשובה

חרדה עשוייה להופיע בצורות רבות ושונות, למעשה ישנם עשרות תסמינים לחרדה וסטרס גבוה. הרגשה של משהו תקוע בגרון או תחושה של גוש תקוע בגרון בהחלט מאפיינת סטרס גבוה וחרדה. מאחר והיית אצל הרופא והוא אבחן את תחושת הגוש בגרון כתסמין לסטרס הרי שכל שעליך לעשות הוא להתחיל לטפל בחרדה או יותר נכון במקורות אשר עוררו אותה. אין ספק שזו הרגשה חזקה אבל מקורה לא באמת במשהו שתקוע בגרון. באופן עקרוני בבסיס החרדה עומד לחץ נפשי, מתח או סטרס - כולם שמות של אותו דבר. זהו מצב הנוצר כתוצאה מהפעלת מנגנונים עצביים קדומים - כתוצאה ממחשבות יתר או דאגנות ללא פרופורציה וכאשר זה קורה לאורך זמן והסטרס מתמשך יום אחר יום הוא מתחיל להשפיע בהיבט פסיכולוגי, גופני, מחשבתי ועוד.


הפחתת סטרס ולחץ


כיצד להוריד את הסטרס?


בגישה הטיפולית הטבעית אנו משלבים בעיקר 3 נושאים אשר כל אחד מהם תורם את חלקו ויחדיו מהווים מענה יעיל לטיפול בחרדות וכל התסמינים הנלווים כגון תחושת הגוש בגרון. הכלי המרכזי לטיפול נטורופתי בחרדות וסטרס הם צמחי המרפא - תוכל לקרוא עוד כאן. צמחי מרפא שונים בעלי יכולת לסייע באיזון מערכת העצבים, הם עוזרים בהרפיית שרירים, בהפחתת מחשבות טורדניות, צמחי המרפא עוזרים לשפר את מצב הרוח במקביל וכן הם טובים לשיפור זרימת דם, חיזוק חיסוני ובמיוחד חיזוק בלוטת האדרנל האחראית על עמידות הגוף שלנו בפני מתח.


צמחי מרפא יעילים להרגעה, הרפייה והפחתת מחשבות טורדניות


היתרון המשמעותי של צמחי מרפא הוא בעובדה שהם פועלים בצורה טבעית. צמחי המרפא משרים הרגעה מאוזנת והם לא מפילים לעייפות כללית. הצמחים עובדים ליצירת איזון במערכת העצבים ובכך מסייעים בדרך דינמית להחזיר את השקט ולהפחית את הלחץ. זאת אחת הסיבות שצמחים אינם ממכרים! פעולתם עדינה ומאזנת. עשרות מחקרים הוכיחו את יעילות צמחי מרפא למצבי סטרס וחרדות כגון: בקופה | Bacopa monnieri, טיליה | Tilia europea, פסיפלורה | Passiflora incarnata, ולריאן |Valeriana edulis ועוד באיזון וחיזוק מערכת העצבים, בהרגעה ושחרור מחשבות טורדניות וכן בהרפיית שרירים כללית. 


תזונה ותרומתה בהפחתת חרדות


לתזונה השפעה מרכזית על רמת עוררות מערכת העצבים ומכאן השפעה על רמת המתח והסטרס ויותר חשוב לתזונה יכולת טובה למתן את פעילות מע' העצבים ובכך לסייע בהרגעה ושיפור מצב רוח - מזונות רבים מידי אותם אנו צורכים בקביעות גורמים לעוררות גבוהה ואינם מאפשרים הרפייה והרגעה -מצד שני מזונות הטובים להרגעת חרדות מכילים ריכוזים גבוהים של חומצות שומן חיוניות וכן נוגדי חימצון התורמים לחיזוק מערכת החיסון ולהגברת יכולת העמידות של הגוף במתח. בערכת הטיפול יש לך מדריך תזונתי מסודר וכן חומרים נוספים היכולים לסייע לך לזרז את תהליך ההרגעה גם עם תזונה, במידה ותרצה.


טכניקות הרגעה יזומות


מעבר לצמחי המרפא ישנן מספר טכניקות מאוד שימושיות היכולות לסייע גם הן באיזון מערכת העצבים והפחתת חרדות ושאר התסמינים כגון תחושת מחנק וגוש בגרון. טכניקות ההרפיה מאמנות את המוח שלך להגיב אחרת כאשר אתה נתקף בחרדה. המוח שלנו דומה בצורה מסוימת לשריר - הוא אלסטי -הכוונה שניתן לאמן אותו לתגובות אחרות - כאשר אתה נכנס לחרדה המחשבה וההיגיון יורדים ויש יותר בלבול ותחושת אין אונים, לפעמים גדולה יותר או פחות - בעזרת אימון ממוקד של טכניקות הרפייה אתה יכול להתחיל לנהל את הלחץ ולמתן את החרדה כאשר היא מגיעה עד למצב בו אתה שולט שוב בענייניים ולא הפחד והחרדה שולטים בך - זה אפשרי וזה די פשוט - צריך להתמיד מעט ואפשר לראות תוצאות טובות. לחץ כאן לעוד מידע


הפחתת סטרס ולחץ


לסיכום, הטיפול הטבעי להרגשה של משהו תקוע בגרון כולל:


צמחי מרפא
סיוע להרגעת מערכת העצבים המרכזית, תורמים להרפיית שרירים, כיווצים ועוויתות, מסייעים להפחתת מחשבות טורדניות, משפרים מצב רוח ועוזרים לחזק את עמידות הגוף בפני מתח.
תזונה נכונה
מונעת עוררות יתר של מערכת העצבים, מסייעת בחיזוק חיסוני החשוב לעמידות מול מתח, תורמת להרגעה כללית
טכניקות הרגעה
מהוות כלי עזר יעיל למענה מהיר למצבי מתח, מסייעות לקחת שליטה על הלחץ ולצמצם למימדים קטנים יותר.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..