הטלת שתן תכופה והקשר לבלוטת ערמונית מורחבת

 

שאלה
אני בן 55, בחור בריא, לא לוקח תרופות באופן קבוע. האמת שהרבה שנים לא עשיתי בדיקות דם. בגלל ההשתנה הדחופה הרופא שלח אותי לבדיקות דם ושלל סוכרת סוג 2. בדיקות הדם תקינות. לאחרונה שמתי לב שאני קם בלילה הרבה לשירותים. אני לא ישן כמו שצריך ועייף במשך היום, מה שמפריע לי מאוד בעבודה. קראתי על השתנה מרובה באינטרנט ושאלתי היא האם זה סימפטום של הרחבה של בלוטת הערמונית? מהם הסימפטומים של בעיה זו? יש לזה טיפול טבעי?

 

תשובה

השתנה מרובה בלילה יכולה להיות סימפטום של כמה מצבים. מכיוון ששללו סוכרת סוג 2, ושאר בדיקות הדם תקינות, כדאי לבדוק האם אתה סובל מערמונית מורחבת. ערמונית מורחבת אפשר לאבחן על ידי בדיקת אולטרסאונד ועל ידי בדיקה רקטלית. במידה והערמונית מורחבת והיא לוחצת על דרכי השתן זה יכול להוביל לסימפטומים רבים. הסימפטומים הנפוצים של הרחבה שפירה של בלוטת הערמונית כוללים תדירות במתן שתן, דחיפות למתן שתן, השתנה לילית מרובה, היסוס בעת מתן שתן, עוצמת זרם קטנה, כמות מופחתת של שתן ויכול להיות גם כאב בעת מתן שתן ובעת ישיבה. מומלץ מאוד לאבחן את הבעיה ולטפל בה כדי שהמצב לא ידרדר לעצירת שתן וזיהומים חוזרים בדרכי השתן.

הטיפול הנטורופתי יעיל במצבים של הרחבה שפירה של הערמונית. הרחבה שפירה של הערמונית היא תופעה מאוד שכיחה אצל גברים מעל גיל 50 והיא נובעת בגלל פעילות הורמונלית לא מאוזנת. מצב זה מקושר עם תזונה ואורח חיים. חסרים תזונתיים מצד אחד של מרכיבים חיוניים כגון ויטמינים ומינרלים, ואכילת עודף שומנים רווים מצד שני מקדמת שגשוג תאי ערמונית והרחבה של הערמונית. החסרים התזונתיים, בעיקר באבץ, מקדמים חוסר איזון הורמונלי שמונע מטבוליזם תקים של הורמונים גבריים כגון טסטוסטרון. בנוסף, במחקרים נמצא הקשר בין הרחבה שפירה של ערמונית לבין מצבים כגון כולסטרול גבוה ועודף משקל. במסגרת הטיפול הנטורופתי מותאמת תכנית טיפול ספציפית הכוללת תכנית תזונתית והכנת פורמולת צמחי מרפא אשר מטרתם לאזן את פעילותה של המערכת ההורמונלית.


לסיכום, טיפול טבעי בבלוטת ערמונית מורחבת כולל

תזונה: מנקה את הגוף מעודפי רעלים, מאזנת את המערכת ההורמונלית הגברית
צמחי מרפא: לאיזון המערכת הגברית ולמטבוליזם תקין של טסטוסטרון
תוספי תזונה: להשלמת חסרים תזונתיים ולאיזון התפקוד ההורמונלי


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית