הורדת כולסטרול גבוה על רקע גנטי

 

שאלה
אני בן 47 ובבדיקות שערכתי לאחרונה התברר לי שיש לי כולסטרול גבוה. הכולסטרול הכללי שלי עומד כרגע על 230. הרופא המליץ לי להתחיל בטיפול תרופתי אבל אחרי שקראתי קצת על תופעות הלוואי של התרופות להורדת כולסטרול גבוה חשבתי שאולי יש דרך טבעית להתמודד עם הצרה הזו. מבחינת תזונה אני לא יכול להגיד שאני אוכל הכי טוב בעולם אבל אני לא מגזים עם מתוקים ושומנים. בסה"כ יש לי קצת משקל עודף אבל ממש לא משהו מוגזם. הבנתי שירקות כתומים יכולים לעזור בהורדת הכולסטרול האם זה נכון? מה עוד יכול לעזור לי מעבר לתזונה להוריד את רמות הכולסטרול בדם?

 

תשובה

ראשית חשוב להפריד בין כולסטרול גבוה בעקבות בעיה גנטית לבין כולסטרול גבוה על רקע נטייה גנטית. ישנם אנשים אשר נולדו עם בעיה בכבד, במקרה כזה הכבד מייצר כמויות גבוהות של כולסטרול ואותם אנשים יסבלו מכולסטרול גבוה, ורמתו ללא טיפול יכולה להגיע גם ל 400 ויותר. קבוצה זו היא פחות מ 5% מהאנשים הסובלים מכולסטרול גבוה. רוב האנשים הסובלים מכולסטרול גבוה יש להם רק נטייה גנטית לכך. כלומר, על מנת שהנטייה הגנטית תבוא לידי ביטוי היא תלויה בגורמים הסביבתיים.גורמים אלו הם תזונה לקויה, חוסר פעילות גופנית, סביבה רוויה מתחים ועודף משקל. הרגלי החיים המודרניים הם זרז מרכזי לעליה בכולסטרול – התזונה שלנו ברובה עשירה מידי בשומנים וסוכרים, אנחנו לא פעילים גופנית מספיק ולרוב ישנם מתחים ולחצים רבים בחיי היומיום.


תזונה וצמחי מרפא יעילים ביותר להפחתת כולסטרול גבוה בדם

ניתן לאזן רמות כולסטרול בדרכים טבעיות על ידי תזונה וצמחי מרפא. התאמה של צמחי מרפא, תזונה נכונה ושילוב של פעילות גופנית הם תנאים בסיסיים להורדת כולסטרול גבוה. בנוסף לרווח של איזון רמות הכולסטרול, הטיפול הטבעי מביא שיפור משמעותי בהרגשה הכללית, במצב הרוח, ברמות האנרגיה, בירידה במשקל ובהגנה מפני מחלות כרוניות רבות. צמחי מרפא הוכחו כיעילים ביותר לטיפול בכולסטרול גבוה בדם. מנגנון הפעולה של הצמחים מורכב וכולל עידוד הפרשת כולסטרול עודף מהצואה על ידי עידוד פעילות הקיבה והמעי, פעילות ספציפית משקמת תאי כבד ומשפרת את תפקודם (כך שלא ייצרו עודף כולסטרול וטריגליצרידים) ופעילות אנטי דלקתית המעכבת התפתחות טרשת עורקים. צמחים כגון סירנה (עלי ארטישוק), כורכום ועלי זית בעלי טעם מריר ואיכויות משקמות כבד, קידום הפרשת כולסטרול מהעורקים וייעול פינוי פסולת מהגוף. לסיכום, אתה בהחלט יכול להוריד את רמות הכולסטרול כמו שרבים עשו זאת בהצלחה רבה ובדרך טבעית. אולם זה דורש את ההתגייסות שלך לתהליך טיפולי.