רמות הומוציסטאין בדם והקשר של רמות B6 במחלות כרוניותרמה גבוהה של הומוציסטאין מקושר עם עליה בסיכון לחלות בטרשת עורקים. התיאוריה היא כי רמה גבוהה זו גורמת לנזק חימצוני, והיא נובעת ממחסור בB6 . ההומוציסטאין מופק מן המתיונין בזמן התפרקות חלבון, והוא מומר בעזרת B6 לנגזרת לא רעילה. מחסור בויטמין זה מוליך להצטברות של הומוציסטאין, שמזיקה לתאים האנדותליים, ומכאן קצרה הדרך לטרשת עורקים. ל B6 היבטים נוספים במחלה: ליזיל אוקסידאז, שהוא אנזים תלוי נחושת, האחראי לתאחיזה צולבת נורמלית של קולגן ואלסטין, גם הוא תלוי ב B6. כמו כן בי-6 מונע הצטברות של טסיות דם.(1)

מחקר בדק את השפעות חומצה פולית, B6, ו B12 על רמות ריכוז הומוציסטאין בפלסמה והסיכון לטרשת עורקים. המחקר היה הסתכלותי. במחקר השתתפו 60 אנשים בעלי לפחות 70% הצרות של עורק ראשי, ו-60 אנשים כקבוצת ביקורת. נכללו הרגלים המהווים סיכון למחלות לב וכלי דם כגון גיל, מין, רמות שומן בדם, יתר לחץ דם, הרגלי עישון והרגלי שתיה. נמדדו רמות חומצה פולית, B6 ו-B12.

התוצאות היו שבקבוצה עם הצרות של 70% בעורק ראשי היו רמות יותר גבוהות של הומוציסטאין בצורה משמעותית מהרמות בקבוצה אחרת. לא היה הבדל בין רמות B6 ו B12 בין שתי הקבוצות, אך היה הבדל משמעותי ברמת החומצה הפולית. נראה קשר הפוך בין רמות גבוהות של הומוציסטאין לבין רמות חומצה פולית. תוצאות המחקר היו שרמת חומצה פולית בדם יכלה לבשר על רמות הומוציסטאין ועל כך שיש לתת חומצה פולית כתוסף לאנשים עם סיכון לטרשת עורקים.(2)
מחקר נוסף בדק את הקשר בין הומוציסטאין גבוה לבין התקפי שבץ חוזרים.הושוו רמות הומוציסטאין בדם אצל חולים אחרי שבץ תחת שיקום לבין רמות ציסטאין אצל חולים בשיקום עקב פגיעה מוחית הלא קשורה לחסימות עורקים. רמות ההומוציסטאין היו גבוהות בהרבה בקבוצה עם פגיעה בכלי דם, אולם לאחר שיכלול של משתנים כגון גיל ההבדל היה חסר משמעות. מסקנות המחקר שאין טעם לעשות בדיקות יקרות של רמות הומוציסטאין, אולם יש לעשות בדיקת רמות הומוציסטאין, חומצה פולית, B6 ו B12 לחולים מסוימים שעברו שבץ.(3)

מחקר שנעשה על מושתלי כליה בדק האם תוסף של ויטמינים ישפיע על רמות היפרהומוציסטאינמיה ועל עובי העורק, סימן מוקדם לטרשת עורקים. השתתפו במחקר 56 מושתלי כליה במצב טוב עם היפרהומוציסטאינמיה. המשתתפים נבחרו בצורה רנדומלית. כל ה 56 קבלו 5 מ"ג חומצה פולית, B6 50 מ"ג ו B12 400 מק"ג ליום או פלסבו למשך 6 חודשים. כל המשתתפים עברו בדיקה להערכת טרשת עורקים, רמות הומוציסטאין, בדיקת אולטרסאונד של העורקים כדי למדוד את עובים בהתחלת המחקר ואחרי 6 חודשים.

התוצאות היו: רמות הומוציסטאין ירדו ברמה ניכרת בקבוצה שקבלה את טיפול תוספי המזון, בעוד שבקבוצת הפלסבו לא נצפו שינויים. כמו כן בקבוצה שקבלה את התוספים היתה ירידה בעובי העורקים. המסקנות היו שטיפול בתוספי מזון אצל מטופלים מושתלי כליה עם היפרהומוציסטאינמיה יעיל. (4)


מחקר נוסף נעשה על חולי אלצהיימר. המחקר חקר את הקשר בין חולי אלצהיימר, רמת הומוציסטאין, חומצה פולית ו B6. השתתפו במחקר 64 חולי אלצהיימר ו 64 אנשים בריאים. חולקו שאלונים לגבי הרגלי תזונה ונבדקה רמת הומוציסטאין. התוצאות הראו שאין הבדל בין רמות הומוציסטאין בחולי אלצהיימר לבין קבוצת הביקורת. חולי אלצהיימר צרכו פחות B6 וחומצה פולית אחרי גיל 60. המסקנות היו כי אין קשר בין רמה גבוהה של הומוציסטאין לבין מצב קוגנטיבי. (5)

מחקר אחר חקר את הקשר בין רמות B6 נמוכות, אך לא הומוציסטאין עם סיכון גובר של שבץ. בדקו משתתפים שעברו שבץ שהושוו בין משתתפים שלא עברו שבץ. נמדדו רמות הומוציסטאין, חומצה פולית, B6 (כ:pyridoxal 5-phosphate), B12 ו MTHFR 677C גנוטייפ. נמצא כי אצל הלוקים בשבץ רמות B6 נמוכות בצורה משמעותית. אחרי שכלול סיכונים נוספים לשבץ נמצא כי רמות נמוכות של B6 קשורות לסיכון לשבץ, אך לא לרמות הומוציסטאין.(6)


Referances:
1. textbook of natural medicine, murray and pizzorno
2. homocysteine and risk of coronary artery disease, nutrition.2003 jul-aug;19(7-8):577-83
3. blood homocysteine levels in stroke patiants undergoing rehabilitation, med sci monit.2003 jun;9(6):cr201-7
4. vitamin supplementation reduces the progression of atherosclerosis in hyperhomocysteinemic renal transplant recipients, transplantation.2003 may 15;75(9):1551-5
5. plasma total homocysteine levels, dietary vitamin B6 and folate intake in ad and healthy aging. J nutr health aging. 2003;7(3):160-5
6. low vitamin b6 but not homocysteine is associated with increased risk of stroke. Stroke.2003 jun;34(6):e51-4.eupub 2003 may 08


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית