מה הם הגורמים ליתר לחץ דם גבוה ראשוני?

 

שאלה
מה הם הגורמים ליתר לחץ דם גבוה ראשוני? אני בן 58, סובל מיתר לחץ דם כבר כמה שנים. במכתב סיכום מהרופא ראיתי שכתוב שאני סובל מיתר לחץ דם ראשוני. מה זה אומר ומה הגורמים לכך? האם יש לכך טיפול טבעי?

 

תשובה

יתר לחץ דם מחולק ברפואה הקונבנציונלית לראשוני ושניוני. לחץ דם שניוני הינו יתר לחץ דם כתוצאה ממחלה אחרת או גורם אחר. למשל, מחלת כליות יכולה לגרום לעלייה בלחץ הדם, תרופות מסוימות כגון סטרואידים מעלים לחץ דם ועוד. מצב זה הוא משני למחלה אחרת. יתר לחץ דם שניוני מהווה כ 10% מהסובלים מלחץ דם גבוה. הרוב המכריע של האנשים שסובלים מיתר לחץ דם, כ 90%, סובלים מיתר לחץ דם ראשוני, כלומר, שאינו נגרם ממחלה אחרת, אלא מתהליכים אחרים בגוף. בדרך הסיבות הן שילוב של כמה גורמים כגון: יתר פעילות של מערכת העצבים הסימפטטית בעקבות מתח ולחץ, צריכה מוגברת וכרונית של נתרן דרך תזונה לקויה מעובדת ותעשייתית, חסר בחומרים מרחיבי כלי דם כגון אומגה 3 ועודף שומן רווי שגורם לצמיגיות הדם.


טיפול טבעי יעיל לאיזון לחץ דם גבוה

במסגרת הטיפול הנטורופתי ניתן לשנות את הגורמים שמובילים ליתר לחץ דם ולפתור את הבעיה מהשורש. התאמה של תכנית טיפול תכלול שינוי אורח חיים - תזונה נכונה, פעילות גופנית קבועה והורדת רמות מתח. בנוסף, התאמה של צמחי מרפא ותוספי תזונה יוכלו לעזור לתהליך - לקדם דם דליל שזורם בקלות בעורקים, להשפיע על הרפייה של שרירי כלי הדם להורדת הלחץ מהדם ולהרגעה של מערכת העצבים. תזונה נכונה תכלול מעט נתרן, שפע של אשלגן - מינרל שתפקידו להרפות את השרירים, הרבה סיבים תזונתיים שמנקים את העורקים מעודף שומן וכולסטרול ותזונה דלה בשומנים, בעיקר שומן רווי ושומן צמחי מוקשה.


לסיכום, טיפול נטורופתי יעיל לאיזון רמות לחץ דם על ידי:

תכנית תזונה אישית: דלת נתרן, עשירה בסיבים, מדללת דם, משקמת כלי דם, מנקה רעלים ומשקמת כבד
התאמת פורמולות צמחי מרפא ותוספי תזונה: מרחיבי כלי דם, מדללי דם, משקמי כבד, מנקי כלי דם.
פעילות גופנית: מרגיעה מערכת עצבים, מזרימה דם.