האם פולן טוב לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית

 

שאלה
אני בן 65, וכבר הרבה זמן אני סובל מדחיפות בשתן וקושי בהטלת שתן. בעצת הרופא נבדקתי ונמצא שיש לי הרחבה שפירה של בלוטת הערמונית. קראתי הרבה על הטיפול הטבעי למצב זה, בין השאר קראתי גם שתוסף בשם פולן עוזר. אשמח מאוד אם תוכלי להרחיב מה זה פולן והאם זה נכון שזה עוזר לבעיות של ערמונית? האם יש המלצות נוספות שאפשר ליישם על מנת לטפל בבעיה?

 

תשובה

הרחבה שפירה של בלוטת הערמונית הינה שגשוג יתר של תאי הערמונית. זוהי תופעה שכיחה אצל גברים מעל גיל 50 והיא נגרמת בגלל שינויים הורמונליים שמתרחשים אצל הגבר. הסימפטומים הנילווים תלויים בעיקר היכן הערמונית גדלה. אם ההרחבה שלה לוחצת על צינורית השתן יש סימפטומים רבים כגון דחיפות במתן שתן, זרימת שתן חלשה ואף עצירת שתן. כמובן שמצב זה יכול לגרום לשגשוג של חיידקים בדרכי השתן. הטיפול הקונבנציונלי הינו תרופות שמטרתם להפסיק את שגשוג תאי הערמונית. במקרים חריפים של עצירת שתן או זיהומים חוזרים בדרכי השתן ממליצים לנתח ולהוציא את בלוטת הערמונית.

הטיפול הנטורופתי משתמש במרכיבים טבעיים כגון צמחי מרפא ותוספי תזונה לאיזון ההורמונלי ולמניעה של שגשוג תאי הערמונית. דוגמא אחת לכך היא הפולן. פולן הינו אבקת הפרחים הזכרית נאספת ע"י הדבורים ברגליהן ומובאת לכוורת כמזון לוולדות. ריכוז החלבון בה גבוה בצורה משמעותית בהשוואה לריכוז החלבון בבשר, ביצה ומזונות חלבוניים אחרים. כמו כן עשיר הפולן במינרלים ובויטמינים המומסים במים (מקבוצת B ואחרים) במיוחד B12. משום ערכה התזונתי הגבוה זכתה אבקת הפרחים לתואר "המזון המושלם". פולן נחקר רבות ונמצא כמסייע באיזון מצבי הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית. ישנם מרכיבים טבעיים נוספים לסיוע בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית. צמח המרפא הנחקר ביותר בנושא זה הינו הדקל הננסי, המשפיע על האיזון ההורמונלי אצל הגבר.


לסיכום, ניתן לטפל בהרחבה שפירה של הערמונית בעיקר בעזרת

תוספי תזונה: לאיזון הורמונלי וחיזוק המערכת הגברית
צמחי מרפא: לוויסות רמות אנדרוגנים ושיפור זרימת דם לערמונית
תזונה: להורדת עומס מטבולי מהגוף ואיזון הורמונלי


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית