האם מותר לאכול עגבניות כשיש סוכרת

 

שאלה
אני כותבת לך בתקווה לקבל מענה לשאלה שלי שמציקה לי הרבה זמן ואני לא מצליחה למצוא לה תשובה באינטרנט: האם מותר לגבר בן 60 סוכרתי לאכול עגבניות? הרי ידוע שעגבניות מכילות המון סוכר. קראתי באינטרנט על ההמלצות התזונתיות לסוכרת סוג 2 וראיתי הרבה המלצות סותרות. יש שכתבו שאסור לאכול עגבניות כי זה מלא סוכר ויש כאלו שאמרו שזה בסדר.. בעלי מאוד אוהב עגבניות ולכן אשמח אם תוכלי אחת ולתמיד להמליץ מנסיונך האם אני יכולה לשים לו עגבניות בסלט? או שעליו להימנע לחלוטין מאכילה שלהן.

 

תשובה

עגבניות אינן מכילות הרבה סוכר. אם משווים עגבניות למאכלים רוויי סוכר, כגון מתוקים וממתקים, שהרי עגבניות הן דלות סוכר. המעט סוכר שבעגבניה מגיעה יחד עם סיבים תזונתיים שמעכבים את ספיגת הסוכר במעי של העגבניה. בנוסף, לעגבניות אינדקס גליקמי נמוך ולכן הן אפילו מומלצות לסוכרתיים.סוכרת היא מצב בו רמות הסוכר בדם גבוהות. מצב זה נובע בסוכרת סוג 2 מכך שהאינסולין לא מצליח "להכניס" את הסוכר לתאים. יש הפרשה מספקת של אינסולין לזרם הדם, ואף הפרשה גבוהה מידי, אך האינסולין לא מצליח לבצע את תפקידו ולהכניס את הסוכר לתא. כתוצאה מכך הסוכר, שאמור היה להכנס לתא ולהזין אותו, נשאר בזרם הדם ובבדיקת דם רמת הסוכר גבוהה. מה גורם לאינסולין להיות לא יעיל? כשאינסולין מופרש ברמה גבוהה מידי, לאורך שנים על גבי שנים, נוצרת שחיקה על גבי התאים והאינסולין לא יכול לבצע את פעולתו. מה גורם לאינסולין להיות מופרש ברמה גבוהה מאוד? תזונה עשירה בסוכרים ופחמימות פשוטות גורמת לעלייה חדה של רמות הסוכר בדם וכתוצאה מכך מופרשת כמות גבוהה מאוד של אינסולין. מה הפתרון? אכילה של מזון דל בסוכר ועשיר בסיבים כדי למתן את הפרשת האינסולין.הטיפול הנטורופתי יעיל מאוד באיזון רמות סוכר בדם

מטרת הטיפול הנטורופתי הוא לאזן את רמות הסוכר על ידי חידוש היכולת של האינסולין להכניס את הסוכר לתאים. לשם כך מותאם למטופל תכנית תזונתית עם אינדקס גליקמי נמוך, כלומר, מזונות שלא מעלים בצורה חדה את רמות הסוכר בדם. התכנית היא אישית והיא נבנית על פי צרכיו של המטופל ועל פי אורח החיים שלו. זאת על מנת להגיע לתוצאות חיוביות תוך פרק זמן קצר וללא קשיים מיותרים מבחינת המטופל.


לסיכום, הטיפול לאיזון רמות סוכר כולל

תזונה: בעלת אינדקס גליקמי נמוך
צמחי מרפא ותוספי תזונה:לאיזון רמות סוכר, לשיפור כניסת הסוכר לתאים
פעילות גופנית: לשמירה על משקל תקין ואיזון רמות הסוכר