האם מותר לאכול מיסו כשיש קנדידה?

 

שאלה
אני סובלת מזה כשנה מקנדידה וגינאלית ומנסה לטפל בבעיה בכל מיני שיטות ודרכים. אני מאוד משתדלת להקפיד על תזונה מסודרת ולא לאכול דברים שיכולים להחמיר עם הקנדידה שיש לי. רציתי לדעת מה זה מיסו והאם הוא יכול לעזור לי בתזונה נגד קנדידה ומה אפשר להכין איתו.

 

תשובה

המיסו הינו תוצר תסיסה ממושכת של עיסת פולי סויה, עם או בלי דגן כלשהו לפי סוג המיסו. המיסו משמש כתבלין בסיסי במדינות המזרח הרחוק והוא בעל מרקם קרמי. ניתן להשתמש בו כתחליף למלח, לאבקת מרק או רוטב סויה. טוב לשים במרקים, ברטבים שונים ובתבשילים שונים. לגבי הצבעים השונים - מיסו סויה המופק מסויה צבעו חום כהה, מיסו אורז המופק מסויה ואורז צבעו חום בהיר ומיסו שעורה (החזק והחריף ביותר) מיוצר מסויה ושעורה, צבעו חום כהה. קנדידה היא תוצאה של מערכת חיסון ועיכול חלשה. חשוב מאוד לאבחן מה גרם מלכתחילה לשגשוג הקנדידה הואגינלית על מנת לפתור את הבעיה מהשורש ולמנוע מהבעיה לחזור ולהיות כרונית. לתזונה מרכיב מכריע בשגשוג או בהכחדת הקנדידה ולכן תפריט אנטי קנדידה מאוד חשוב במצב זה.


טיפול נטורופתי יעיל לקנדידה ואגינלית

במסגרת הטיפול הנטורופתי מותאמת תכנית טיפול הכוללת תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה. עקרונות התזונה כוללת תזונה דלה בסוכרים ומזונות מיצרי ליחה גוף. מזונות אילו מעודדים את שגשוגה של הקנדידה. מיסו הוא מזון שאינו מכיל סוכר, להיפך, בעיקר מיסו משעורה בעל השפעה מייבשת לחות ולכן מחזקת מערכת חיסון. את בהחלט יכולה להשתמש במיסו כחלק מתזונה לאנטי קנדידה. בנוסף, מומלץ מאוד לאכול מזונות עשירים בסיבים תזונתיים, טריים מן הצומח. שימוש בצמחי מרפא בקנדידה וגינאלית יעיל מאוד גם מקומית וגם בבליעה. נרות שמן עץ התה ונרות פרוביוטיקה להחדרה לנרתיק יכולות מצד אחד לפעול נגד הפטריה אך מצד שני, ואף יותר חשוב, לחזק את הפלורה הטבעית בנרתיק ולעזור לפלורת הנרתיק להתגונן מפני פטריות בצורה טבעית ויעילה.


לסיכום, טיפול נטורופתי יעיל בקנדידה ואגינלית מבוסס על:

תזונה: אנטי קנדידה, להכחיד את הפטריה ולחזק את המערכת החיסון
צמחי מרפא: אנטי קנדידה, להכחיד את הקנדידה ולחזק את מערכת החיסון - נקודתית בואגינה ומערכתית בגוף כולו
תוספי תזונה: חיזוק ואיזון פלורת המעי ופלורת הנרתיק


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית