האם יש קשר בין עייפות למחסור בויטמין B12

 

שאלה
אני בחור בן 26 ובחודשיים האחרונים אני כל הזמן עייף. אני עייף באופן כללי כבר הרבה זמן, אבל לאחרונה זה כבר ממש החריף. אני ישן טוב, אוכל מסודר, ובבדיקת דם אובחן אצלי חוסר ב-B12, למרות שאני כול יום אוכל בשר והבנתי שיש בבשר B12. הבנתי שלא מספיק לאכול בשר אלא צריך לאכול כבד ואני לא אוהב כבד. האם יש משהו לשפר את המצב? האם יכול להיות שיש לי בעיה אחרת שמונעת את הספיגה של הויטמין בגוף?

 

תשובה

עייפות יכולה להיגרם מחסר של ויטמין B12 כי חסר בויטמין זה יכול להוביל לאנמיה ואנמיה גורמת לעייפות. ויטמין B12 נמצא רק במזונות מן החי ולכן רבים החושבים שצמחונים וטבעונים הם היחידים הסובלים מחסר בויטמין זה. אך זה לאו דווקא נכון. במעיים תקינות נוצר ויטמין B12 בכמות קטנה על ידי פעילות של חיידקים, ולכן חלק מהצמחונים והטבעונים לא סובלים מחסר בכלל. לעמת זאת רבים באוכלוסיה אוכלת הבשר ואמורה לקבל שפע של B12 מהתזונה, סובלת מחוסר זה. ספיגתו של הויטמין B12 מיוחדת בכך שהוא מתחבר למרכיב הנקרא INTRINSIC FACTOR הנמצא בקיבה. הקשירה למרכיב זה היא חיונית לספיגת הויטמין במעיים. אנשים שתזונתם לקויה או סובלים מתת חומציות בקיבה ועיכולם בעייתי, עלולים לייצר פחות מאותו מרכיב ובכך יסבלו מחוסר ויטמין B12. לפי מה שאת מספר שאתה אוכל לא אמור להיות לך חסר בB12. כבד הוא לא הפתרון בשבילך כי כול עוד חסר לך הINTRINSIC FACTOR ה B12 לא יספג לך במערכת העיכול.


טיפול נטורופתי באנמיה ועייפות

במסגרת טיפול נטורופתי אתה ראשית עובר תשאול מאוד מקיף על מנת לבדוק את הסיבה לעייפות והאם אכן היא עקב חסר בB12, אולי יש חסרים תזונתיים נוספים ואולי יש עוד סיבות לעייפות. עייפות היא תלונה מאוד שכיחה והגורמים לה משתנים. גורמים שונים יגרמו להתבטאויות שונות של עייפות ולכן על ידי תשאול נטורופת מקצועי יכול אבחן את המצב. תכנית טיפול בעייפות יכולה לכלול תזונה עשירה בויטמינים ומינרלים, מאזנת רמות סוכר, צמחי מרפא לשיפור זרימת הדם בגוף ולספיגה של מרכיבים חיוניים במזון והנחיה לפעילות גופנית משקמת. בנוסף, חסר בB12 אינו מומלץ ולכן, בנוסף לאבחנה וטיפול בעייפות, אני מציעה לך ליטול כדורי B12 למציצה מתחת ללשון לחודשיים, כדור אחד כול יום, ואז לעשות שוב בדיקת דם. במידה והרמות תקינות קח כדור אחד לשבוע למניעה.


לסיכום, טיפול יעיל לעייפות כולל

תזונה: עשירה במרכיבים חיוניים, מאזנת רמות סוכר בדם
צמחי מרפא: מזינים, משפרי עיכול, מנקזי רעלים ומזרימי דם
תוספי תזונה: על פי חסרים תזונתיים שעלו בתשאול
פעילות גופנית: לשיפור זרימת דם וחיזוק הגוף


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית