דקל ננסי לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית

 

שאלה
אני גבר בן 58, בריא, לוקח רק תרופה לאיזון רמות כולסטרול וסובל מעודף משקל קל. האורולוג הציע לי לקחת צמח שנקרא דקל ננסי כי יש לי השתנה דחופה ואני מתעורר בלילה להטיל שתן 3-4 פעמים. קראתי על הדקל הננסי שהוא יעיל במצבים של הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית ולתופעות שיש לי. מהם מנגנוני הפעולה שלו? יש עוד מרכיבים טבעיים שכדאי לי לקחת?

 

תשובה

השתנה דחופה והטלת שתן מרובה בלילה בוודאי קשורה להרחבה שפירה של בלוטת הערמונית. כשתאי הערמונית משגשגים, הערמונית מתרחבת ויכולה ללחוץ על דרכי השתן. זו הסיבה מדוע בדרך כלל התופעות של בלוטת ערמונית מורחבת קשורות למערכת השתן. תאי הערמונית משגשגים עקב חוסר איזון הורמונלי. האורולוג המליץ על דקל ננסי מכיוון שהוא צמח נחקר ומוכר בשימוש בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית וכל התופעות הנילוות אליה. דקל ננסי, או בלועזית SAW PALMETTO, הוא צמח מספר 1 לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית. הוא נחקר רבות והוא נמצא כעשויי לסייע. ידועים מנגנוני ההשפעה שלו על המערכת ההורמונלית הגברית. מכיוון שתאי הערמונית משגשגים בגלל כמות גבוהה של הורמון הנקרא דהידרו-טסטוסטרון, המומר מטסטוסטרון, עיכוב ההמרה של הורמון אחד מהשני מנע את שגשוג היתר של תאי הערמונית. דקל ננסי הראה כי הוא מונע הפיכת הטסטוסטרון לדהידרו-טסטוסטרון ע"י עיכוב האנזים 5 אלפא רדוקטאז, מעכב חיבור דהידרו-טסטוסטרון עם הקולטנים – תופס את מקומם ומונע את הפעילות שלו ומפחית סמפטומים של דהידרו-טסטוסטרון – מנטרל אותו ומעכב את הייצור שלו. כל זה גורם לערמונית להתכווץ ולסימפטומים שנלווים להעלם.

במסגרת טיפול נטורופתי מותאמת תכנית טיפול אינדיווידואלית למטופל. ישנם צמחי מרפא נוספים חשובים לא פחות מהדקל הננסי, הפועלים על אפיקים נוספים שגם משפיעים על האיזון ההורמונלי בגוף הגבר. עודף משקל ורמות גבוהות של כולסטרול למשל נקשרות גם לשגשוג תאי הערמונית. שינוי תזונתי והתאמה של צמחי מרפא לניקוי כלי הדם והכבד, ובנוסף, צמחי מרפא לחיזוק הערמונית ומערכת השתן, הם חלק מכריע בטיפול. מרכיבי פירוק של עודפי כולסטרול ושומן מצטברים בפרוסטטה ומעודדים ניוון והגדלה של הערמונית. בנוסף, חסר בחומצות שומן חיוניות מוביל חוסר איזון הורמונלי וגם כן לשגשוג הפרוסטטה. כל המרכיבים הללו נלקחים בחשבון בבניית תכנית טיפול ומותאמת תכנית תזונתית, תוספי תזונה ופורמולת צמחי מרפא בהתאם.


טיפול נטורופתי בבלוטת ערמונית מוגדלת כולל

תזונה: דלת שומן, עשירה במרכיבים חיוניים לניקוי הכבד ואיזון הורמונלי
תוספי תזונה: למניעת ניוון הערמונית והגדלתה
צמחי מרפא: לאיזון הורמונלי ספציפי לבלוטת הערמונית ולתמיכה וחיזוק הערמונית ומערכת השתן


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת