דלקת פרקים ראומטית

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


אבחנות:
דלקת פרקים ראומטית

רקע אודות המטופל:
שרון, בת 30, נשואה + ילד בן שנתיים, עובדת עבודה ניהולית במשרה מלאה, הרבה עומס בעבודה

תלונות:
דלקת פרקים - ראומטואיד ארטריטיס

פירוט תלונות עיקריות:
דלקת פרקים ראומטית: בגיל 19, כשהייתה בשרות צבאי, החלה לסבול מנפיחות בפרקים בידיים ובברכיים, עד מצב שלא יכלה לתפקד. בשלב הראשון הרופא הצבאי לא אבחן את חומרת מצבה עד ששרון הגיעה למצב שלא יכלה ללכת ונאלצה להתאשפז. בנוסף סבלה מחום גבוה של 37.5 מעלות לאורך כל אותה תקופה. בבי"ח, לאחר בדיקות רבות, אובחנה כסובלת מדלקת פרקים ראומטית. לאחר האבחנה ניסו הרופאים תרופות רבות שלא עזרו ולא שפרו את המצב. כבר שנים שרון נאלצת באופן קבוע לקחת קורטיזון. בבדיקות דם רמות ESR, שקיעת הדם, תמיד מעל 100, מה שמעיד על דלקת חריפה כרונית. צילומים מראים דפורמציה בשורשי כפות ידיים, ברכיים, קרסולים וצואר. שרון מתעוררת כל יום עם קשיון בוקר, כאבים בפרקים, ולוקח לה מעל שעה בבוקר להתאושש. בכל השנים הסימפטומים הולכים ומחריפים, לא הייתה רמיסיה במחלה.
שרון הגיעה אליי מתוסכלת מאוד ממצבה ואיכות חייה שהלכה ופחתה. היא הגיעה עם רצון להפחית את רמות הכאב על ידי הפחתה של רמות הדלקת, ואולי להגיע למצב שבו הרופא יאשר הורדה של מינון הקורטיזון. לקיחה קבועה של קורטיזון גרמה לכך ששרון סובלת מאוסטאופרוזיס - דלדול העצם. לקורטיזון תופעות לוואי רבות וקשות, בניהם נפיחות , נשירת שיער, אקנה, עלייה בלחץ דם, סוכרת והשמנה. הקורטיזון מדכא את מערכת החיסון ועל ידי כך מוריד את רמת הדלקת. במסגרת הטיפול הנטורופתי, כפי שארחיב בהמשך, יש דרכים בטוחות להוריד את רמת הדלקת בגוף.

פירוט תלונות ברקע:
יציאה אחת ליומיים-שלושה ללא הרגשת התרוקנות
דלקות גרון חוזרות, כל הזמן לוקחת אנטיביוטיקה
לא ישנה טוב בלילה - הכאב במפרקים מעיר משינה ומונע מלהרדם שוב


הטיפול הנטורופתי בדלקת פרקים - ראומטואיד ארטריטיס

דלקת פרקים היא מחלה אוטואימונית. זה אומר בעצם שנוגדנים של מערכת החיסון תוקפים את המפרקים ויוצרים דלקת. הדלקת גורמת לכאב ולהרס תאי. כתוצאה מכך נוצר נזק בלתי הפיך במפרקים. הגישה הנטורופתית מקדמת ריפוי המחלה מהשורש. על מנת לעשות זאת יש להבין מה גרם מלכתחילה את השיבוש במערכת החיסון שהוביל לפגיעה עצמית. הגורמים לכך קשורים לאורח חיים שכולל תזונה, פעילות גופנית ורמות מתח. תזונה עשירה במרכיבים מעודדי דלקת, שמשפעלים ללא צורך את מערכת החיסון, מעודדים תגובה חיסונית מוגזמת. בנוסף, חוסר פעילות גופנית ורמות מתח גבוהות משפיעים על דיכוי תאי מערכת החיסון שתפקידם לאזן את המערכת החיסון (תאי T מפקחים). לחולה עם דלקת פרקים ראומטית יש מערכת חיסון מבולבלת וחלשה. מתן קבוע של קורטיזון מוביל לחולשה גדולה יותר במתבטא אח"כ בחולי לעיתים קרובות, במתן אנטיביוטיקה שעוד יותר מחלישה את מערכת החיסון, כפי שקורה לשרון. בנוסף, העצירות ששרון סובלת ממנה נותנת להבין שגם מערכת העיכול חלשה. כתוצאה מכך עודף הרעלים שמצטבר בגוף עקב הדלקת והתרופות לא מופרש בצורה תקינה החוצה וגורם לעומס רב. מטרת הטיפול הנטורופתי אצל שרון היה להוריד את רמת הדלקתיות בגוף על ידי תזונה אנטי דלקתית, צמחי מרפא ותוספי תזונה אנטי דלקתיים עם השפעה ישירה על המפרקים. בנוסף, לשקם את מערכת העיכול, לדאוג ליציאה תקינה כל יום, ולשקם את מערכת החיסון.


תוצאות הטיפול הנטורופתי בדלקת פרקים - ראומטואיד ארטריטיס

שרון נרתמה לשינוים באורח החיים. היא החלה לקחת את צמחי המרפא ותוספי התזונה והחלה לאכול תפריט אנטי דלקתי. לאחר חודש חל שיפור במצבה. היא הרגישה שעצמת הכאבים פחתה, היציאות נהיו סדירות והיא ישנה יותר טוב בלילה. השינוי המשמעותי במצבה חל לאחר 4 חודשי טיפול, בהם התמידה בכל ההמלצות. לאחר סיום החודש הרביעי לטיפול חלה רמיסיה משמעותית ברמת הדלקת, והכאבים כמעט ונעלמו. הרופא הסכים להתחיל ולהוריד בהדרגה במינון הקורטיזון, ומצבה של שרון נשאר יציב. היא הבינה שאורח החיים שאימצה לעצמה בטיפול הוא אורח החיים שהיא צריכה להתמיד בו לאורך חייה על מנת להיות בריאה.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית