דלקת פרקים - ראומטואיד ארטריטיס

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


תלונות:
דלקת פרקים - ראומטואיד ארטריטיס

רקע אודות המטופלת:
מרסלה, בת 52, נשואה +3 ילדים, עבדה במפעל, עזבה בעקבות מצבה הבריאותי

פירוט תלונות עיקריות:
דלקת פרקים ראומטית: לפני 3 חודשים אובחנה דלקת פרקים. הכאב בפרקים הולך ומתגבר, לא ישנה בלילות בגלל הכאב, מחריף לאחר פעילות פיזית, עוצמת הכאב נעה בין 7 ל 10. מרגישה שיש תופעות לוואי לתרופות שלוקחת, נמצאת הרבה במצבי רוח משתנים בבדיקות דם ה ESR (שקיעת דם) גבוה - 49, מעיד על דלקת פעילה.

פירוט תלונות ברקע:
פסוריאזיס: מגיל 11, מופיע במפרקי הידיים, מתחת לחזה ובקרקפת
עודף משקל: שוקלת 100 קילו, גובה 1.56, כבר הרבה שנים נמצאת במשקל זה
עייפות: כבר תקופה ארוכה סובלת מעייפות רבה, החמיר מאז שלא ישנה טוב בלילה בגלל כאבי הפרקים
כולסטרול גבוה: עודף כולסטרול - מאוזן עם תרופות.
לחץ דם גבוה: יתר לחץ דם - מאוזן עם תרופות.

 

הטיפול הנטורופתי בדלקת פרקים - ראומטואיד ארטריטיס

דלקת פרקים היא מחלה אוטואימונית דלקתית בה נוגדנים של מערכת החיסון תוקפים את המפרקים ויוצרים דלקת. הדלקת גורמת לכאב, להצטלקות מקומית ומכאן לנזק בלתי הפיך במפרקים. מחלות אוטואימוניות הם תעלומה ואין תשובה חד משמעית מדוע הן מתרחשות ומהו הגורם שמשפעל את מערכת החיסון להתחיל ולתקוף את הגוף עצמו. מבחינה נטורופתית ישנם גורמים תזונתיים שמהווים טריגר למצב זה. ישנם מזונות הנחשבים אלרגנים. הגוף לא מפרק אותם בצורה תקינה וחלקים גדולים מידי נספגים לזרם הדם ומעוררים תגובה של מערכת החיסון. הורדת המרכיבים האלרגנים תוביל לרגיעה של מערכת החיסון. למרסלה יש מחלה אוטואימונית נוספת, מגיל ילדות - פסוריאזיס. משמע,הרגישות למזון כבר קיימת מגיל 11 ובטח לפני, אבל היא לא טופלה כיאות. הטיפול האופטימלי יהיה לשנות את התזונה לתזונה היפואלרגנית. לאחר שנים על גבי שנים שהמזון האלרגני לא הוסר מהתזונה, התפרצה מחלה אוטואימוניות נוספת - והפעם היא כבר לא חיצונית, בעור, אלא בפרקים, מה שמעיד על חומרה רבה יותר. מבחינה נטורופתית, וגם קונבנציונלית, יש בהחלט קשר בין המחלות. ברקע מרסלה סובלת כבר המון שנים מעודף משקל רב. ה BMI שלה (Body Mass Index) הוא מעל 40, מה ששם אותה בשמנת יתר חולנית ומסוכנת. אנשים שסובלים מעודף משקל כה ניכר חווים שיבושים במערכות הגוף. זהו מצב בפני עצמו של עודף דלקתיות, עודף רעלים, קושי לפנות רעלים ועומס קיצוני על מערכת החיסון. מצב זה גם גורם לעייפות רבה ולקשיי תפקוד. מטרת הטיפול הנטורופתי להפטר מעודף המשקל על ידי תזונה היפואלרגנית, שתוריד את רמת הדלקתיות ולכן תוריד את רמת הכאב וחומרת הדלקת. ירידה במשקל בפני עצמה תשפר את איכות החיים ותוריד את לחץ הדם ורמות הכולסטרול. בנוסף, שלבתי במסגרת הטיפול הנטורופתי צמחי מרפא אנטי דלקתיים ספציפיים לפרקים כגון בוסווליה, ותוספי תזונה המכילים חומצות שומן בעלי פעילות אנטי דלקתית.

 

תוצאות הטיפול הנטורופתי בדלקת פרקים - ראומטואיד ארטריטיס

מרסלה נרתמה לשינוי משמעותי בחייה. היא החלה לקחת את צמחי המרפא ותוספי התזונה והחלה לאכול לפי מה שהכתבתי לה. היתרון הגדול, כך הרגישה, שבתזונה ההיפואלרגנית אין ספירת קלוריות ושהיא יכולה לאכול כמות בלתי מוגבלת מהמזון המותר ובכל זאת לרדת במשקל. בחודשים הראשונים חל שיפור מאוד משמעותי. היא ירדה יותר מ 20 קילו, הכאבים פחתו באופן משמעותי ונגעי הפסוראזיס נרגעו. מרסלה התמידה בתכנית הטיפולית שנה וחצי וירדה בהדרגה סך הכל 30 קילו. בנוסף, היא חזרה להרגיש אנרגתית, היא יכלה לחזור לעבוד, וכאבי הפרקים היו נדירים ובעצמה של 2-3. לאחר 4 חודשי טיפול בדיקות דם הראו כי ה ESR ירד ל 7. מכיוון שמרסלה ירדה כל כך הרבה במשקל ושינתה את תזונתה, הרופא הסכים לנסות להוריד ממינון התרופות של הכולסטרול ולחץ הדם. הורדת התרופות היה בשביל מרסלה ניצחון אמיתי.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית