דלקת לחמית העין - טיפול וריפוי טבעידלקת לחמית העין - רקע כללי

דלקת בלחמית העין היא אחת מהתלונות השכיחות ביותר של העין. הלחמית הינה רקמת חיבור רפויה המכסה את משטח גלגל העין ויוצרת את החלק הפנימי של העפעף. מרכיבים דלקתיים עלולים לדבוק ללחמית ולגרום לסימפטומים כגון אדמומיות, הפרשות, גרד וקושי בראיה. הגורם השכיח ביותר לדלקת בלחמית הינו וירוס, בייחוד בסוף הסתיו ובתחילת האביב, למרות שגם חיידקים יכולים לגרום לדלקת בלחמית.

דלקת בלחמית העין לרוב חולפת מעליה. במקרים מסוימים, תלוי במצבה של מערכת החיסון של המטופל והסיבה לדלקת, דלקת בלחמית יכולה להתפתח לחמורה ולאיים על יכולת הראייה. חשוב לשלול המצאות גוף זר בעין, מצב נדיר אם בשתי העיניים יש דלקת.


סימפטומים דלקת לחמית העין

לרוב הסובלים מדלקת בלחמית מתלוננים שהעפעפים נדבקים זה לזה בקימה בבוקר. הם מתארים גרד, שריפה והרגשה של גוף זר בעין.

• דלקת חיידקית של הלחמית - מאופיינת על ידי כאב מידי וגרד. סטרפטוקוקוס וסטפילוקוקוס הם החיידקים הנפוצים ביותר
• דלקת ויראלית של הלחמית - כאב מינימלי, גרד, הפרשות מימיות, קושי לראות והרגשה של גוף זר בעין
• דלקת בלחמית מכלמידיה - מאופיינת בכאב מינימלי, בגרד ובהיסטוריה של מחלות מין
• דלקת אלרגית של הלחמית - ללא כאב, גרד מאוד נפוץ והפרשות נקיות

בעיות עיניים חמורות יכולות להתחיל עם סמפטומים הדומים לדלקת לחמית, לכן אם הסימפטומים אינם עוברים כדאי לגשת לרופא, ולקבל אבחנה מדויקת.

 

טיפול נטורופתי טבעי בדלקת לחמית העין

הטיפול הנטורופתי תלוי ברקע של הדלקת בעין - חיידקית, ויראלית או אלרגית.
ישנם מרכיבים בתזונה העשירים בנוגדי חימצון עם אפיניות לעין. העין הינה איבר מרוכז באנטי אוקסידנטים, נוגדי חימצון. כשיש חסר בריכוז האנטי אוקסידנטים בעין, יש נטייה להחלשות העין ולפתח יותר זיהומים. ולכן חשוב ביותר לצרוך מזונות עשירים באנטי אוקסידנטים ספציפים לעין כגון ירקות ופירות כתומים, צהובים וירוקים - פלפל כתום, מנגו, פפאיה, גזר, דלעת, בטטה, עליים ירוקים כגון עליי בייבי, חסה, כרוב וכולי.

האנטי אוקסידנט הספציפי לעין הינו פיטוכימיקל בשם לוטאין. הוא נמצא בעיקר בירקות והפירות הצהובים כגון תירס, משמש ועוד. אבץ הוא מינרל חשוב מאוד לשמירה על בריאותה עין. הוא שומר על שלמות הריריות וכן הוא קו פקטור בתהליכים אנטי חימצוניים.

ניתן לקחת פורמולת צמחים המותאמת אישית לבעיה. צמחי מרפא כגון קלנדולה, קמומיל, חותם הזהב ובילברי בעלי פעילות אנטי חיידקית, אנטי זיהומית ומחזקת את העין. ניתן להשתמש בצמחי המרפא הן פנימית, לבליעה, והן חיצונית, על ידי כיסוי העין עם צמר גפן ספוג בחליטה של הצמחים. המנעו מחליטה של שקיק קמומיל במים רותחים והנחת השקיק על העין. אם השקיק הושרה במים רותחים, שהרי החומרים הפעילים נמצאים במים ולא בשקיק התה. טיבלו צמר גפן בחליטת הקמומיל והניחו אותה על העין. לתינוקות יונקים מומלץ לנסות לטפטף חלב אם על העין המודלקת. חלב אם עשיר בנוגדנים הפועלים כנגד הוירוס או החיידק.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בדלקת לחמית העין

שאלה:
מה ניתן לעשות עם דלקת עיניים לתינוקת בת שנה וחצי? האם הדלקת עוברת גם ללא אנטיביוטיקה?
תשובה:
דלקות בעין מאוד מדבקות ולכן תינוקות שנמצאים במסגרות, לרוב נדבקים בהם ביתר קלות. הטיפול תלוי שאיזו סוג דלקת מדובר, אם הדלקת היא ויראלית, הסוג הכי שכיח, אין טעם או צורך לטפל באנטיביוטיקה. מומלץ לעשות לעשות חליטה של בבונג (מאיכות מצוינת - לא לקנות בסופר) ולשם על העין ובנוסף, אם את עדיין מניקה, לטפטף חלב אם על העין.

שאלה:
יש לי דלקת בעין ימין בלבד. שבוע שהעין דומעת ואתמול התחילה נפיחות והפרשות מעטות בנוסף לדמעות. הרופא המליץ על משחה מסויימת. מה ניתן עוד לעשות מבחינת הרפואה הטבעית? האם קומפרסים של תה קמומיל יעזרו?
תשובה:
לא ציינת מה הרקע לדלקת - אם היא ויראלית או חיידקית. סביר להניח שהיא לא אלרגית כי אז התופעות יופיעו בשתי העיניים. גם בדלקת ויראלית וגם בדלקת חיידקית את יכולה להעזר בקומפרסים לעיניים של קמומיל איכותי. לקמומיל תכונות אנטי דלקתיות, אנטי חיידקיות ואנטי ויראליות. אם תוך יומיים אין שיפור במצב, אני מציעה לך לגשת שוב לרופא. לרוב דלקת בלחמית העין תעבור תוך כמה ימים.

שאלה:
קראתי על תוסף לוטאין שהוא בריא לעיניים. מה זה התוסף הזה והאם אכן הוא מחזק את העיניים?
תשובה:
לוטאין הינו פיטוכימיקל ממשפחת הקרטנואידים. הוא נפוץ בירקות ופירות צהובים בעיקר ובעלים ירוקים. הוא נוגד חימצון רב עוצמה המצוי בכמות יחסית גבוהה בעיניים, בייחוד ברשתית ובעדשה. פעילותו נוגדת החימצון מונעת הזדקנות מוקדמת של תאי העין ומגנה מפני "פולשים" כגון וירוסים וחיידקים. מומלץ לצרוך לוטאין על ידי אכילה של ירקות ופירות עשירים בלוטאין. במצבים של מחלות עיניים, מומלץ לקחת תוסף לוטאין.


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת