דלקת כרונית בשלפוחית השתן

 

שאלה
אני אישה בת 55. בשנתיים האחרונות התחלתי לסבול מדלקת כרונית בשלפוחית השתן. לפני שנתיים היתה לי בפעם הראשונה דלקת בדרכי השתן, קבלתי טיפול אנטיביוטי שעזר, אבל אחרי כמה חודשים היתה שוב דלקת בדרכי השתן, ושוב אנטיביוטיקה. כרגע האנטיביוטיקה מפחיתה את הסמפטומים של הדלקת אבל לא פותרת אותם לגמרי. עכשיו סיימתי אנטיביוטיקה אחרי שסבלתי מאוד מדלקת בשלפוחית השתן, ולמרות שהסמפטומים החריפים של כאב ושריפה נרגעו, הם לא נעלמו לחלוטין ועדיין יש לי צריבה ושריפה לאחר מתן שתן. בכל חיי כנערה וכאישה לא סבלתי מדלקות בשלפוחית השתן, אני לא מבינה למה דווקא עכשיו, ומה אני יכולה לעשות כי אני יודעת שהאנטיביוטיקה מחלישה את הגוף ולכן היא לא פתרון.

 

תשובה

דלקות בדרכי השתן נגרמות בעקבות התרבות חיידקים בדרכי השתן או בשלפוחית השתן. הרפואה הקונבנציונלית מתמקדת בזיהוי המחלה ובהכחדת החיידק בלבד. גישה זו של הרפואה הקונבנציונלית זהה לכל המחלות החיידקיות. זו הסיבה גם שהטיפול התרופתי היחיד לבעיה זו היא אנטיביוטיקה, שמטרתה הבלעדית היא להשמיד את החיידק. יחד עם זאת, לעיתים קרובות מידי, הדלקת בשלפוחית השתן נהפכת לדלקת כרונית בשלפוחית השתן והאנטיביוטיקה לא עוזרת יותר. בשלב זה יש מטופלים שמקבלים אנטיביוטיקה למניעה לאורך חודשים. לקיחת אנטיביוטיקה כמניעה לרוב רק מקבעת את הבעיה. אנטיביוטיקה לאורך זמן יכולה להשפיע בכמה משורים - ראשית הוכח מחקרית שהחיידקים מפתחים עמידות לאנטיביוטיקה, וככול שאדם חשוף יותר לנטילת אנטיביוטיקה בחייו כך יש סיכוי שהוא תורם להתפתחות זנים עמידים יותר של חיידקים, שנגדם לא תהיה תרופה מספיק חזקה. בנוסף, האנטיביוטיקה מחלישה בצורה משמעותית את מערכת החיסון של הגוף על ידי השמדה של חיידקי המעי הטובים ובכך מקבעת את נטייתו של הגוף לאפשר לחיידק לשגשג בשלפוחית השתן.


הטיפול הנטורופתי בדלקת כרונית בשלפוחית השתן יעיל ובטוח

במסגרת הטיפול הנטורופתי שמים דגש לא רק על הכחדת החיידק ופעילות אנטי חיידקית, אלא יותר חשוב מכך, על שינוי המצע שמאפשר לחיידק לשגשג מלכתחילה. במקרה שלך יש קשר ישיר בין גילך לבין הופעת הדלקת הכרונית בשלפוחית השתן. לא סתם התחלת לסבול מדלקת בשלפוחית השתן דווקא עכשיו. בגיל המעבר רמות האסטרוגן בגוף יורדות ויש לכך השלכות רבות על הגוף. בין השאר, רירית הנרתיק נהפכת דקה יותר ויבשה יותר, סביבה שמאפשרת לחיידקים לשגשג בה. על מנת לשנות את מצבך ולפתור את בעייתך מהשורש, יש להתאים תכנית טיפול שלא רק תכחיד את החיידק, אלא גם תתמוך ברמות האסטרוגן בגוף ותיצור סביבת הגנה טובה יותר נגד החיידק. בנוסף, ישנם צמחי מרפא מצוינים לאיזון רמות האסטרוגן בגוף. צמחי מרפא בעלי פעילות פיטואסטרוגנית, כלומר, פעילות דמויית אסטרוגן, שמקורה מן הצומח, יכולים לאזן את תופעות גיל המעבר, לעזור בעיבוי ולחלוח הנרתיק, ולמנוע חדירה של חיידקים לדרכי השתן. בנוסף, ישנם צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי חיידקית ספציפית לחיידקים הנמצאים בשלפוחית השתן. מטרת הטיפול לשקם את שלפוחית ודרכי השתן, לחזק את מערכת החיסון ולהכחיד את החיידק. בנוסף לכך, במקרה שלך, המטרה היא לאזן את רמת האסטרוגן בגוף. השילוב של תזונה נכונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה יוציאו אותך ממעגל הדלקת-אנטיביוטיקה ולכן הוא שילוב מנצח שיפטור אותך פעם אחת ולתמיד מהדלקת בדרכי השתן.


לסיכום, הטיפול הטבעי בדלקת כרונית בשלפוחית השתן כולל

תזונה נכונה: תחזק את מערכת החיסון, תשקם את דרכי השתן ותאזן את רמות האסטרוגן
צמחי מרפא: בעלי פעילות אנטי חיידקית ספציפית לדרכי השתן, חיזוק מערכת החיסון ואיזון רמות אסטרוגן
תוספי תזונה: משקמים את פלורת המעי ובכך מחזקים ותומכים במערכת החיסון
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..