דלקת בדרכי השתן בהריון - טיפול טבעידלקת בדרכי השתן ובעיקר בשלפוחית השתן הן בעיות הזיהום הנפוצות ביותר ושכיחותן בקרב נשים גבוהה לפחות פי חמש מאשר בגברים. דלקות בדרכי השתן שכיחות יותר בנשים בגלל המבנה האנטומי הייחודי לנשים: הסמיכות של האנוס, הוגינה והאורטרה וכמו כן האורטרה אצל נשים קצרה יותר.


הסימפטומים העיקריים לדלקת בדרכי השתן בהריון

כאב צורב בבטן התחתונה, כאב בחלק העליון של הגב, צורך בלתי פוסק למתן שתן, תחושה שהשלפוחית אינה מתרוקנת לגמרי, הטלת כמויות קטנות של שתן, לעיתים דם בשתן, תכיפות ודחיפות במתן שתן, כאב עוויתי וצריבה בעת הטלת שתן, שתן עכור בעל ריח רע.


הסיבות הנפוצות לדלקת בדרכי השתן בהריון

השתן כשהוא מופרש מהכליות, הוא סטרילי עד שהוא מגיע לשופכה המובילה אותו מהשלפוחית אל פי השופכה. חיידקים יכולים להגיע לדרכי השתן ע"י עלייה מהשופכה, או באופן נדיר בהרבה, דרך זרם הדם. החיידקים מגיעים לשופכה כתוצאה מזיהום צואתי או אצל נשים, מהפרשות נרתיקיות. גורמים חשובים, המביאים להתגברות הזיהום או להנצחתו, הם: סתימות מבניות או תפקודיות של הזרימה ,המאפשרת לכידה של שתן, ומערכת חיסון חלשה. זרימה חופשית, נפח גדול של שתן, ריקון מלא של השלפוחית ותפקוד חיסוני מיטבי הם אמצעי הגנה חשובים כנגד חיידקים. לגוף יש מנגנוני הגנה רבים כנגד צמיחת חיידקים בדרכי השתן: זרימת השתן נוטה לשטוף חיידקים, לפני השטח של השלפוחית יש תכונות אנטי חיידקיות , ה-PH (החומציות או במקרה זה, הבסיסיות) של השתן מעכב צמיחה של חיידקים רבים, הנוזל בערמונית מכיל חומרים אנטי חיידקיים רבים, והגוף מפריש במהירות כדוריות דם לבנות שתפקידן לפקח על החיידקים. בזמן הריון יש רגישות גבוהה יותר לדלקות בדרכי השתן. רמות גבוהות של פרוגסטרון גורמות להרפיית השרירים של הרחם ולהתמתחותם. הרחם הגדל לוחץ על השלפוחית ומונע מהשתן לצאת בקלות ובמהירות. בשלב יותר מאוחר של ההיריון העובר לוחץ על שלפוחית השתן למקשה על ריקון מלא של השלפוחית. כתוצאה מכל זה לוקח לשתן יותר זמן לצאת מדרכי השתן, מה שנותן לחיידקים הזדמנות להתרבות, לפני שהם מוזרמים מחוץ לגוף עם זרם השתן, וליצור דלקת.


למניעה של דלקות בדרכי השתן בזמן הריון

• לשתות הרבה מים, לפחות 8 כוסות ביום.
• לא להתעלם מהרצון להטיל שתן. לרוקן את השלפוחית לחלוטין.
• לאחר יציאה לנגב את פי הטבעת לכיוון האחורי (לכיוון הגב).
• לנקות את אברי המין לפני ואחרי קיום יחסי מין.
• לשתות מיץ חמוציות ללא תוספת סוכר. מחקרים הראו כי מיץ חמוציות מוריד את רמת החיידקים.
• להימנע מתכשירים להיגיינה אינטימית וסבונים חזקים. אילו משנים את רמת הPH בנרתיק ומעודדים צמיחה של חיידקים.
• ללבוש תחתונים מכותנה בלבד.
• ליטול תוסף פרוביוטיקה המונע התרבות של חיידקים.
• להימנע מתזונה עשירה בסוכרים. הסוכרים מעודדים התרבות של חיידקים.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..