דלקת בדרכי השתן בגברים - טיפול וריפוי טבעידלקת בדרכי השתן בגברים – רקע כללי

דלקות בדרכי שתן הם לרוב תופעה שכיחה דווקא אצל נשים. הסיבה המרכזית לכך היא מבנה אנטומי שונה בין המינים. אצל גברים התופעה פחות שכיחה והיא מופיעה בדרך כלל כמצב משני לבעיה אחרת. לרוב, דלקות בדרכי שתן בגברים, נגרמות עקב הפרעה מכנית המונעת זרימה תקינה של השתן. זרימת שתן תקינה הכרחית לשמירה על סביבה חומצית על מנת לשטוף פתוגנים ומזהמים מחוץ לדרכי השתן. כאשר מנגנון הגנה זה נפגע, יכולת השגשוג של החיידקים וכתוצאה מכך לדלקת, גוברת בצורה משמעותית.


סוגי דלקת בדרכי השתן בגברים


ישנם 3 סוגים שונים של דלקות בדרכי השתן בגברים – כל סוגי דלקת מאופיין במיקום בעיקר במיקום:

ציסטיטיס – דלקת בשלפוחית השתן עצמה
אורטריטיס – דלקת בצינור השופכה
פיאלונפריטיס – דלקת בכליה – לרוב סיבוך של ציסטיטיס

הדלקת השכיחה ביותר בדרכי שתן אצל גברים היא ציסטיטיס, זוהי דלקת בשלפוחית השתן עצמה וברוב המכריע של המקרים הגורם לה הוא חיידקי.


גורמים עיקריים לדלקת בדרכי השתן בגברים

הפתולוגיה המרכזית אשר מהווה גורם סיכון לדלקות שתן אצל גברים הינה ערמונית מורחבת. בלוטת הערמונית היא בלוטה הממוקמת באגן אצל גברים בלבד ותפקידה להפריש נוזלים לסיכוך והגנה על תאי הזרע הגבריים. עם הגיל תאי בלוטת הערמונית משגשגים וגורמים לכך שהבלוטה תתעבה ותתרחב. הבלוטה יכולה להתרחב בכיוונים שונים. במידה והיא גדלה לכיוון חלל הבטן היא אינה גורמת לתסמינים, אך אם היא גדלה לכיוון צינור השתן היא עלולה להוביל לבעיות שונות כגון קושי במתן שתן ואף חסימה של צינור השתן (מצב המחייב טיפול מידי). זרימה לא תקינה של השתן עלולה לעודד צמיחת יתר של חיידקים בדרכי השתן ולגרום לדלקות בדרכי השתן בגברים.


טיפול טבעי בדלקת שתן בגבריםטיפול נטורופתי לדלקות בדרכי השתן בגברים


סיבות נוספות העלולות להוביל לדלקות בשתן אצל גברים הם סיבות משניות אשר גורמות לליקוי בזרימה תקינה של השתן. לדוגמא, אבנים בדרכי השתן, אשר עלולות לחסום בצורה כזו או אחרת את זרימת השתן התקינה ובכך הפחתת יכולת החיטוי המקומית (הפחתת חומציות השתן) ואפשרות קלה יותר לשגשוג חיידקי ולדלקת שתן.


תסמינים אופייניים לדלקת בדרכי השתן בגברים


התסמינים לדלקת בשתן אצל גברים זהים לתסמינים בדלקות בדרכי שתן אצל נשים. הם כוללים צריבה וכאב בזמן מתן שתן, תחושה של דחיפות ותכיפות בהטלת השתן וכן כאבים בבטן התחתונה. לגברים הסובלים מהגדלה שפירה של הערמונית יתווספו גם תסמינים כגון קושי בהתרוקנות בהטלת שתן והיסוס בזרימת השתן. סיבוך של דלקת בדרכי השתן כוללת דלקת בכליות והתסמינים הופכים יותר דרמטיים וכוללים חום גבוה, צמרמורות, הקאות. במצב זה יש לפנות דחוף לטיפול רפואי. דלקת בדרכי השתן בגברים יכולה להופיע גם ללא תסמינים. בדלקת זו ניתן למצוא בבדיקת שתן גדילת חיידקים אך הדלקת לא גורמת לתסמינים.


השפעות אורח חיים על דלקת בדרכי השתן בגברים


לאורח חיים יש השפעה משמעותית על פעילות תקינה של בלוטת הערמונית, על חוסן מערכת החיסון ועל מנגנוני ההגנה של דרכי השתן. הקפדה על תזונה נכונה, אשר תורמת לטיפול ומניעת כלל היבטי היווצרות דלקת בדרכי השתן באופן ישיר וכן בצורה עקיפה למניעת בעיות רקע. בנוסף לתזונה, ובהשפעה ישירה שלה, גם משקל תקין, בשילוב פעילות גופנית ובכלל – הקפדה על אורח חיים פעיל וניהול רמות המתח – כולם תורמים וחשובים לטיפול ולמניעה של דלקות בדרכי השתן.


גורמי סיכון מטבוליים
עודף משקל, כולסטרול גבוה וסוכרת הם בין גורמי הסיכון להם מכנה משותף - כולם נכללים כחלק מהתסמונת המטבולית אשר הופעה של אחד או יותר ממצבים אלו יכול להוות גורם סיכון להרחבה של בלוטת הערמונית וכן לדלקות שתן וכן למצבי בריאות נוספים כגון מחלות לב וכלי דם.


טיפול טבעי בדלקת שתן בגבריםטיפול נטורופתי לדלקות בדרכי השתן בגברים


טיפול נטורופתי בדלקת בדרכי השתן בגברים


הטיפול הנטורופתי לדלקת בדרכי שתן אצל גברים מתמקדת בשני היבטים מרכזיים: טיפול בדלקת בצורה ישירה וכן במצבי בריאות נלווים, אם קיימים, כגון הרחבה שפירה של בלוטת הערמונית. התייחסות זו מספקת מענה מקיף הן לבעיית הדלקת בפני עצמה והן לסיבות העומדות ברקע להיווצרותה. הטיפול בקליניקה כולל אבחון ממוקד שעל בסיסו נבנית תכנית הטיפול הכוללת מספר תחומים: תכנית תזונתית, פרומולת צמחי מרפא, ניהול לחצים וכן כל פרט העולה מהאבחון ויכול לסייע בתהליך ההחלמה. בין השאר ישנה התייחסות לנושאים כמו פירוק וספיגה במערכת העיכול, חיזוק מערכת החיסון בצורה ספציפית, פעילות אנטי דלקתית כללית, הגברת רמת החיטוי בדרכי השתן ועוד. פעולות אלו מחזקות את יכולת ההגנה הטבעית של דרכי השתן כחלק מרכזי בתהליך ההחלמה והריפוי של דלקות בדרכי השתן אצל גברים.


תזונה ותרומתה לריפוי דלקת בדרכי השתן בגברים


במסגרת הטיפול אנו מרכיבים תכנית תזונתית במטרה להשיג כמה מטרות בתהליך הריפוי של דלקות בדרכי השתן אצל גברים: הגברת הפעילות האנטי דלקתית בגוף ובדרכי השתן במיוחד, הגברת התגובה החיסונית וחיזוק כללי של מערכת החיסון, הגברת החיטוי בדרכי השתן, הפחתת השפעת מצבי בריאות ברקע ועוד. במקביל לפעולות היזומות בריפוי הדלקת - יש חשיבות גם לסילוק ומניעת גורמים תזונתיים בעייתיים אשר מחלישים את מערכת החיסון ואת רמת החיטוי כגון: פחמימות פשוטות, חומצות שומן רוויות, מזונות מעודדי דלקתיות, מזונות אלרגניים ועוד.


צמחי מרפא לטיפול בדלקת בדרכי השתן בגברים


במקביל להיבטי התזונה במסגרת הטיפול בדלקת שתן בגברים, אנו מרכיבים פורמולות צמחי מרפא במטרה לספק מענה טיפולי בערוץ נפרד לריפוי דלקת השתן. צמחי מרפא כגון: BAROSMA, UVA URSI, PHELODENDRON - כולם בעלי פעילות מחטאת ספציפית למערכת השתן. צמחים כגון סרפד, זקן תירס ועלי גדילן טובים להגברת שיתון ובכך שטיפה וחיטוי של דרכי השתן ומניעת אפשרות שגשוג חיידקי.

התאמה אישית של צמחי המרפא
פרומולות צמחי המרפא מותאמות באופן אישי למטופל, למצבו הבריאותי, לצרכי הטיפול ולהיבטים רפואיים שונים. התאמת צמחי מרפא בצורה אישית מבטיחה הגברת יעילות צמחי המרפא והשפעתם על תהליך הריפוי כולו. בהכנה אישית של צמחים ישנה יכולת לשלוט בריכוזים של החומרים הפעילים, ברמת המינונים לנטילה, וכן בצורת ההכנה המתאימה ביותר לספיגה משופרת. פורמולות צמחי המרפא מורכבת תוך התייחסות למצבי בריאות ברקע, אם קיימים, כגון הרחבה של הערמונית, סוכרת, כולסטרול ועוד.


טיפול טבעי בדלקת שתן בגבריםטיפול נטורופתי לדלקות בדרכי השתן בגברים


הפחתת סטרס לטיפול בדלקת שתן בגברים


במידה וקיים סטרס, מתמשך או גבוה, אנו כוללים טיפול ממוקד בו על ידי תכנית לניהול לחצים באמצעות מערכת ביופידבק ותמיכה של פורמולות צמחים, תזונה וטכניקות ספציפיות להפחתת מתח. סטרס לכשעצמו הוא גורם מעכב לא רק לדלקת בדרכי השתן אצל גברים, אלא גם למצבי בריאות רבים נוספים. מתח מתמשך מחליש את מערכת החיסון ומגביר את חשיפת הגוף למזהמים חיידקיים. היכולת להפחתת מתח תורמת רבות לקידום תהליך הריפוי מדלקות שתן וכן הוא מהווה גורם מרכזי במניעה עתידית ושמירה על בריאות תקינה באופן כללי.


הקשר בין סוכרת לדלקת שתן בגברים


גברים הסובלים מסוכרת לא מאוזנת נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לפתח זיהומים, בין השאר גם זיהומים בדרכי השתן. בסוכרת השתן הופך להיות מתוק. למעשה, פירוש המילה סוכרת בלועזית: DIABETES MELLITUS, משמעה "שתן מתוק" ביוונית - זאת מכיוון שבעבר הרחוק היו מאבחנים את מחלת הסוכרת על ידי טעימה מהשתן.. כשהשתן מתוק (ולא חומצי כמו שצריך להיות) הוא מהווה מצע אידאלי לשגשוג חיידקים אשר ניזונים מרמות הסוכר הגבוהות ויכולים להתפתח בקלות בסביבה שאינה חומצית ומכאן מתקצרת הדרך להיווצרות דלקת בדרכי השתן.


יחסי מין אנליים ודלקת שתן בגברים


החיידק העיקרי אשר אחראי לדלקות דרכי שתן אצל גברים הינו חיידק - אי קולי (E-coli). זהו חיידק הנמצא בעיקר במערכת העיכול והוא יוצא דרך הצואה, קיום יחסי מין אנליים (בעיקר כאלו המתבצעים ללא קונדום) מעלה את הסיכון למעבר החיידק דרך צינור השופכה לדרכי השתן, שם החיידק מתמקם ומתחיל לשגשג  ובמידה ומערכת החיסון או רמת החיטוי של דרכי השתן נמוכה – נוצרת דלקת. זו הסיבה כי טיפול המתייחס לכלל היבטי ההגנה של הגוף מפני מזהים (חיזוק חיסוני, העלאת רמת חיטוי בדרכי השתן וכו') מספק מענה הן להחלמה מהדלקת עצמה והן למניעת חזרתה בעתיד.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..