דלקת אוזניים - טיפול וריפוי טבעידלקת אוזניים רקע כללי

דלקת באוזן התיכונה מאופיינת בכאב חד, דוקר, קהה ו\או פועם באוזן. הכאב נגרם על ידי דלקת, נפיחות או זיהום של האוזן התיכונה, והוא נפוץ בגיל הילדות. עם השנים מבנה האוזן משתנה ולכן שכיחות הדלקת באוזן התיכונה יורדת.

ישנם שני סוגים של דלקת אוזניים

דלקת אוזניים כרונית
דלקת אוזניים חריפה

 

דלקת אוזניים כרונית

דלקת כרונית של האוזן התיכונה מתייחסת לנפיחות של האוזן. שלב זה מגיע לאחר דלקות חריפות חוזרות ונשנות. לרוב מצב זה אינו מלווה בכאב כי אם בירידת שמיעה.


דלקת אוזניים חריפה

דלקת חריפה של האוזן התיכונה נגרמת על ידי חיידק ולרוב קודם לה זיהום או אלרגיה של דרכי נשימה עליונות. היא הנפוצה יותר מבין דלקות האוזניים. במספר מחקרים לא מבוטלים הוכח שאין הבדלים משמעותיים במשך המחלה של דלקת חריפה של האוזן התיכונה עם או בלי טיפול אנטיביוטי. המחלה תעבור עם או בלי טיפול אנטיביוטי. אולם, אצל ילדים שלא קבלו אנטיביוטיקה מספר ההישנויות של זיהום היה קטן יותר מאשר אצל ילדים שקבלו אנטיביוטיקה. כלומר, אצל הילדים שלא לקחו אנטיביוטיקה הזיהום לרוב לא חזר. הסיכון היחיד של דלקת אוזניים חריפה באוזן התיכונה הינו התפשטות לעצמות הגולגולת ולמוח. אין הוכחות המתעדות כי הסיכון לסיבוך זה מופחת על ידי מתן אנטיביוטיקה וכמו כן סיכון להתפתחות זו של המחלה נמוך ביותר (0.2-2%). הסיבה השכיחה ל דלקת אוזניים אצל ילדים היא הפרעה תפקודית של חצוצרת השמע. חצוצרת השמע מווסתת את לחץ הגז באוזן התיכונה, מגוננת עליה מפני הפרשות מהאף והגרון מפני חיידקים, ומפנה ממנה נוזלים. אצל תינוקות וילדים חצוצרת השמע קצרה וצרה, יותר מאוזנת ולכן נסתמת יותר בקלות. חסימתה מובילה להצטברות נוזלים והנוזלים מהווים מצע פורה לצמיחת חיידקים. התמונה הקלאסית של דלקת חריפה באוזן: ילד צורח, לא אוכל, מושך באוזניים, לא ישן. באוזן רואים אודם, יש בלט, לא רואים את עצם הפטיש, תופית בצקתית, אדומה ואטומה.


גורמי סיכון לדלקות אוזניים חוזרות

• עישון של ההורים - גורם לאחוז גבוה יותר של דלקת אוזן תיכונה
• שהות במעון יום
• הזנה מוקדמת מבקבוק
• חוסר לחות באוזן - מפחית ונטילציה


טיפול נטורופתי טבעי לדלקת אוזניים

במסגרת הטיפול הנטורופתי בדלקת אוזניים מזהים את המזון האלרגני על ידי דיאטת אלימינציה ואתגר. בשלב הראשון מורידים את כל המזונות האלרגנים מהתזונה עד לקבלת הטבה משמעותית בסימפטומים, ולאחר תקופת רגיעה מאתגרים את הגוף עם המזונות האלרגנים, כל פעם סוג מזון אחד בנפרד, כדי לגלות מה סוג המזון הבעייתי. מבחינה נטורופתית, דלקות אוזניים חוזרות הן מצב של רגישות למזון או חסר תזונתי. האלרגיה נחשבת בספרות הרפואית כסיבה העיקרית לדלקת כרונית באוזן ורוב המחקרים מראים כי רוב הילדים הסובלים מדלקת אוזן כרונית סובלים מאלרגיה לתשאיפים. התגובה האלרגית גורמת לחסימה של חצוצרת השמע בעזרת שני מנגנונים: נפיחות דלקתית של החצוצרה ונפיחות דלקתית של האף. במילים אחרות, התגובה האלרגית גורמת ליצירת ליחה, שגורמת לחסימת התעלה. כשהתעלה חסומה נוצר מצע פורה לחיידקים ווירוסים להתרבות. בנוסף לתזונה דלת האלרגנים מחזקים את מערכת החיסון במסגרת הטיפול הנטורופתי על מנת למנוע הישנות של דלקת אוזניים וזיהומים במערכת הנשימה העליונה.

בנוסף לשינוי התזונתי ישנם תוספי מזון המומלצים בטיפול ב דלקת אוזניים וכן צמחי מרפא. יש לבדוק לעומק על ידי תשאול אם ישנם חוסרים תזונתיים שעלולים לגרום להחלשות מערכת החיסון. צמחי מרפא כגון הידרסטיס וליקוריץ נמצאו יעילים במצבים אקוטיים, במצב של דלקת חריפה, לעזור לגוף להתגבר על הדלקת מהר יותר. בנוסף, ניתנת הכוונה להקלה חיצונית על מנת להקל על כאבי האזניים.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בדלקת אוזניים

שאלה:
תינוק בן שנה לפני חודשיים עבר ניתוח צינוריות באוזניים. עד הניתוח היתה דלקת אחת ונוזלים באוזניים טופל באנטיביוטיקה. היום אחרי חודשיים כבר עם 2 דלקות מטופלות באנטיביוטיקה. האם יש משהו שניתן להמליץ עליו כאן למניעת או הפחתת דלקות אוזניים וכן נוזלים באוזניים? האם זה טיפות לאוזן או לפה?
תשובה:
המקרה שאת מתארת כאן הוא מקרה מאוד דרמטי. הטיפול בתינוק עם דלקת אוזניים הוא קודם כל תזונתי. אני מנחשת שהתינוק לא יונק. צריך להוריד את כל המזונות האלרגניים מהתזונה שלו וכן את המזונות מעוררי הליחה. מבחינה נטורופתית דלקת אוזניים חוזרות נגרמות עקב תגובה אלרגית למזון ויש לבדוק אילו מבין המזונות הנחשדים אלרגנים גורמים לדלקות אצל תינוקך. בשלב ראשון חממי לו את האוזן בכרית חמה על מנת להקל על הכאבים.

שאלה:
כיצד ניתן לסייע לילד בן שלוש, אשר חולה לעיתים תכופות ב דלקות אוזניים, נזלות במשך כל החורף ואי לכך נשימות כבדות מעומס הנוזלים?
תשובה:
נטורופתיה מאוד יכולה לעזור לכל הסימפטומים שציינת. דלקת אוזניים, שיעולים, התקררויות וכ'ו מעידים על מערכת חיסון חלשה , אלרגיות למזונות מסוימים ותזונה לקויה. יש להימנע ממזונות אלרגנים ומייצרי ליחה , יש לחזק את מערכת החיסון ע"י מזונות מחזקים. כמו כן אני ממליצה גם על צמחי מרפא לחיזוק המערכת החיסונית.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי בדלקת אוזניים

יעילות אנטיביוטיקה ודלקת אוזניים
מחקר המוכיח כי אנטיביוטיקה לא בהכרח יעילה והכרחית בדלקת אוזניים

עוד על אנטיביוטיקה ודלקת אוזניים
מחקר המראה כי מעל 80% מהחולים ב דלקת אוזניים מחלימים ללא מתן אנטיביוטיקה

אלרגיות ודלקת אוזניים
מחקר העוסק בקשר בין מרכיב אלרגי לבין דלקת אוזניים חוזרת – הקשר בין אסטמה לדלקת אוזניים


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית