דליות - ורידים ברגליים - טיפול וריפוי טבעידליות - ורידים ברגליים - רקע כללי

דליות הינם ורידים מוגדלים שהתנפחו ועלו מעל שטח העור. דליות יכולות להיות בצבע סגול או כחול כהה וצורתם לרוב מעוקלת. ישנם דליות בצורת קורי עכביש, צורה קטנה יותר. דליות לרוב מופיעות מאחורי השוק ובחלק הפנימי לכל אורך הרגל. דליות מתפתחות כשהסוגרים בורידים, המאפשרים לדם לזרום לכיוון הלב, לא פועלים בצורה יעילה. כתוצאה מכך, דם מצטבר ומנפח את הורידים. דליות, ורידים ברגליים, מופיעות אצל 50% מהאנשים מעל גיל 50. הם יותר נפוצים בנשים מאשר בגברים. טחורים הם סוג של דליות.


רקע לדליות / ורידים ברגליים

ורידים הינם כלי דם שמובילים את הדם מהרקמות של הגוף ללב. בלב, דם נשאב לריאות ומתמלא בחמצן. הדם עשיר החמצן זורם בעורקים לכל רקמות הגוף. מהעורקים הדם זורם לכלי דם קטנטנים הנקראים קפילרים, שם החמצן עובר מהדם לרקמות הגוף. הדם העני בחמצן חוזר ללב דרך הורידים לקבלת חמצן נוסף. לורידים שסתומים חד כיווניים שעוזרים לדם לזרום למעלה לכיוון הלב. כשהשסתומים לא פועלים היטב, זרימת הדם נעצרת ואף נסוגה, ונוצרת הצטברות של דם. זה גורם לוריד להתנפח. לרוב דליות לא גורמות לבעיה רפואית והם מוסרות עקב סיבה קוסמטית. לפעמים הדליות גורמות לכאב, בעיות בעור, קרישיות בדם וסיבוכים אחרים.


סימפטומים עיקריים לדליות / ורידים ברגליים

ישנם אנשים הסובלים מורידים ברגליים, דליות, שלא מרגישים סימפטומים. כשמופיעים סימפטומים, הם יכולים לכלול:

• כאב או הרגשת כבדות ברגליים, הרגשת שריפה, פעימות, כיווץ שרירים ונפיחות ברגליים התחתונות. ישיבה ממושכת או עמידה ממושכת מחריפה את הסימפטומים.
• גרד באיזור הדליות
• כיבים בעור סביב הקרסול, המצביע על בעיה ורידית יותר חמורה מדליות. במצב זה יש להבדק אצל רופא


הסיבות לדליות / ורידים ברגליים

החזרה של הדם מהורידים ללב הינה כנגד כוח המשיכה. כיווץ שרירים בחלקים הנמוכים של הרגליים משמשים כמשאבה וקירות חזקים של הורידים עוזרים לדם לזרום במעלה הגוף ללב. השסתומים מונעים מהדם לזלוג אחורה. עם הגיל הורידים מאבדים מחוזקם וגמישותם, מה שגורם לורידים להמתח. השסתומים עלולים להחלש. כל זה תורם לעצירת זרימת הדם בורידים ולהיווצרות דליות. ישנם נשים בהריון שמפתחות דליות. הריון מעלה את נפח הדם ומאט את זרימת הדם מהרגליים לאגן. השינוי בזרימת הדם אמורה לתמוך בעובר הגדל, אך תופעות הלוואי הם ורידים מוגדלים ברגליים - דליות.


גורמי סיכון לדליות / ורידים ברגליים

גיל
הזדקנות גורמת לשחיקה של שסתומי הורידים עד אבדן יכולת פעולה של השסתומים.

מין
נשים בעלי סיכון גבוה יותר ליצור דליות מגברים. שינויים הורמונלים בזמן הריון, גיל מעבר ווסת גם כן משחקים תפקיד. הורמונים נשיים (בעיקר פרוגסטרון) גורמים להרפייה של קירות הורידים. לקיחה של הורמונים לגיל המעבר וגלולות למניעת הריון מעלות את הסיכון לורידים ברגליים, דליות.

גנטיקה
אם יש סיפור משפחתי של דליות, יש סיכון רב יותר לפתח דליות.

השמנה
עודף משקל מעלה את הלחץ על הורידים וגורם לשחיקה מוקדמת של דפנות הורידים ופגיעה בשסתומי הורידים וכתוצאה מכך לדליות.

עמידה ממושכת
בעמידה ממושכת קשה לדם לזרום בחזרה לכיוון הלב ונוצר גודש בורידים עקב עצירת הדם.


טיפול נטורופתי טבעי לדליות / ורידים ברגליים

מניעה
שיפור זרימת הדם וטונוס השרירים מוריד את הסיכון ליצירת דליות ומונע היווצרות של דליות חדשות

פעילות גופנית
הליכה היא דרך נהדרת לעודד את הדם לזרום מהרגליים לשאר הגוף. בזמ פעילות גופנית דפנות כלי הדם מתכווצים, הדם זורם בחופשיות בכלי הדם, ודוחף את הדם הורידי במעלה הגוף.

שמירה על משקל תקין
ירידה במשקל מורידה לחץ מהורידים. חשוב לאכול תזונה דלה במלח ועשירה בסיבים תזונתיים כדי למנוע צבירת נוזלים ועצירות המעלים את הסיכון לדליות.

הרגלי לבוש
להמנע מנעלי עקב גבוהות, בגדים צמודים סביב המותניים, רגליים ומשפעה.

פעילות גופנית
חשוב לבצע פעילות גופנית קבועה כגון הליכה או כל פעילות אירובית מתונה אחרת

תזונה
תזונה עשירה בסיבים תזונתיים למנוע עצירות ועל ידי כך להחרפה בלחץ הורידי תזונה ענייה במלח למנוע בצקתיות ועל ידי כך לחץ על הורידים.

צמחי מרפא
מחזקים את כלי הדם הורידיים ועוזרים בזרימה תקינה של הדם כגון בילברי (BILLBERRY) ו אאסקולוס (Aesculus hippocastanum)


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - דליות - ורידים ברגליים

שאלה:
אני בת 42 וסובלת מורידים נפוחים ומקרסול נפוח .הרופאים ממליצים על ניתוח כפיתרון. האם יש דרך כלשהיא להמנע מכך? האם יש לזה טיפול נטורופתי?
תשובה:
הגורם העיקרי להופעת דליות הוא אי ספיקת שסתומים בוריד מסוים שנקרא "הספון הגדול" באזור המפשעה או בשקע שמאחורי הברך. לא ברור מה בדיוק גורם לנזק השסתומים אבל נזק זה גורם ללחץ גדול על הורידים ולכן להתנפחות. גורמי הסיכון הם: עמידה ממושכת ונשיאת משאות כבדים, אישה בעלת סיכון פי 4 לדליות, הריון, עודף משקל, גיל מבוגר, עצירות כרונית ומרכיב גנטי. הטיפול הנטורופתי יעיל ביותר בטיפול בדליות, בעיקר בשלביהם הראשונים. הטיפול כולל ירידה במשקל אם צריך, דיאטה עתירת סיבים, אכילת מזונות עשירים באתנוציאנואידים, חומרים המחזקים את דפנות הורידים, והתאמה של תוספי תזונה היעילים לחיזוק דפנות כלי הדם.

שאלה:
קראתי כי צמח ה Chest nut יעיל בטיפול בדליות. מה הפעילות שלו?
תשובה:
הצמח נקרא Horse chest nut, או בשמו הלועזי Aesculus hippocastanum. הפעילות המיוחדת לצמח זה הוא כיווץ רקמות כלי הדם הורידיים.
לצמח זה השפעה על חיזוק דפנות כלי הדם. בשימוש פנימי הוא יעיל במצבים של דלקת ורידים, דליות וטחורים. בשימוש חיצוני ניתן למרחו כמשחה לאותם מצבים. כמו כן צמח זה יעיל מאוד לכיבים ברגליים.

שאלה:
אימי סובלת מאוד מדליות ואני מפחדת שבעתיד גם אני אסבול מזה. יש משהו אני יכולה לעשות למנוע את זה?
תשובה:
בהחלט את יכולה להוריד את הסיכון להיווצרות דליות בצורה משמעותית. שיפור זרימת הדם וטונוס השרירים מוריד את הסיכון ליצירת דליות ומנוע היווצרות של דליות חדשות:
- פעילות גופנית - הליכה היא דרך נהדרת לעודד את הדם לזרום מהרגליים לשאר הגוף.
-שמירה על משקל תקין -ירידה במשקל מורידה לחץ מהורידים. חשוב לאכול תזונה דלה במלח ועשירה בסיבים תזונתיים כדי למנוע צבירת נוזלים ועצירות המעלים את הסיכון לדליות.
- הרגלי לבוש - להמנע מנעלי עקב גבוהות, בגדים צמודים סביב המותניים, רגליים ומשפעה
- לדאוג להרים רגליים כל יום כדי לתת לדם לזרום יותר בקלות. לסובלים מדליות או לבעלי סיכון גבוה לדליות מומלץ לישון כשהרגליים בהגבהה.
- להימנע מישיבה ממושכת או מעמידה ממושכת. אם זה הכרחי, מומלץ לזוז כל 30 דקות


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - דליות - ורידים ברגליים

אאסקולוס יעיל לטיפול בדליות
מחקר מסוג Case study המוכיח כי אאסקולוס יעיל לטיפול בדליות

יעילות אאסקולוס בטיפול בכיבים ברגליים
מחקר המוכיח כי שימוש בצמח המרפא אאוסקולוס יעיל בטיפול בכיבים ברגליים

פעילות גופנית יעילה בטיפול בכיבי רגליים
פעילות ביתית יומיומית יעילה בהפחתת הכאב וסימפטומים נוספים של כיבי רגליים עקב דליות


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית