גזים אצל תינוקות ופרוביוטיקה

 

שאלה
התינוק שלי בן 3 חודשים סובל מגזים נוראיים. הוא פשוט לא מפסיק לבכות במשך שעות ואני ובעלי יוצאים מדעתנו בגלל זה. חרשנו את האינטרנט וקראנו בכמה מקומות שפרוביוטיקה יכולה לעזור בהקלה של גזים אצל תינוקות? האם זה נכון? מה אפשר לתת פרוביוטיקה לתינוק בן שלושה חודשים כבר? אם כן, האם יש סוג מסויים שמומלץ לתת? חוץ מזה האם נוכל לעשות עוד משהו כדי להקל על כאבי הגזים הבלתי נסבלים של הילד שלנו? 

 

תשובה

גזים אצל תינוקות בסביבות גיל 3 חודשים הם תופעה שכיחה אשר מדירה שינה אצל הורים רבים. הסיבה לכאב שהתינוקות מרגישים אינה חד משמעית אבל כנראה מדובר על תהליך של בשלות המעי. הרקמות של התינוק רכות, עדינות ורגישות. כל לחץ גורם לכאב רב. כשיש גזים כלואים במערכת העיכול הם לוחצים על דפנות המעי וגורמים לכאב. תמיכה בבשלות המעי וספיחה של הגזים יפחיתו בצורה משמעותית את הגזים ויפתרו את הבעיה. חיידקים פרוביוטיים עוזרים להבשלת מערכת העיכול ומאזנים את פלורת החיידקים במערכת העיכול. התינוק נולד עם מערכת עיכול סטרילית, ללא חיידקים, ובמגע הראשון עם העולם החיצון הוא מתחיל לפתח אוכלוסיות חיידקים במעי. אוכלוסיות החיידקים במעי הינן קריטיות להתפתחות תקינה לא רק של מערכת העיכול, אלא גם של מערכת החיסון והגוף כולו. מכיוון שמתן פרוביוטיקה מעשיר את חיידקי פלורת המעי, לקיחה של פרוביוטיקה כתוסף יכולה להקל על תהליך זה ועל ידי כך להקל על הכאבים. חיידקים פרוביוטיים ניתן לתת מרגע לידת התינוק.


הטיפול הנטורופתי יעיל במצבים של גזים אצל תינוקות לא רק על ידי מתן פרוביוטיקה

ישנם צמחי מרפא מצוינים למצב זה. צמחי המרפא עוזרים לחיזוק מערכת העיכול, להרגעת עוויתות במערכת העיכול ולספיחת גזים. צמחי מרפא כגון קמומיל ושומר מרגיעים את מערכת העיכול, גורמים להרפייה של המעי וסופחים גזים ולכן מאוד מומלצים במצבים של גזים אצל תינוקות.


לסיכום, הטיפול במצבי גזים אצל תינוקות כולל

תוספי תזונה: לאיזון פלורת המעי וחיזוק מערכת העיכול
צמחי מרפא: לחיזוק מערכת העיכול, הרפייה של המעי וספיחת גזים