גאוט | סיפור הצלחה טיפולי

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


תלונות:
גאוט

רקע אודות המטופל:
חנן, בן 66, נ+2, עצמאי בתחום מכירות, עובד הרבה שעות, נוסע הרבה בשעות העבודה

פירוט תלונות עיקריות:
גאוט: לפני שנה הופיע התקף ראשון של גאוט. ההתקף הופיע בבוהן, כאב בלתי נסבל, הרופא מהר מאוד אבחן שמדובר בגאוט, חנן קיבל תרופה וההתקף חלף. הרופא המליץ על תרופה מניעתית אך חנן לא לקח אותה. אחרי שנה הופיע התקף נוסף, הפעם לא רק בבוהן אלא גם במפרק כף הרגל. בבדיקות דם נמצא כי החומצה האורית 9.3, כשהטווח הנורמה מתחת ל 6. כשהחומצה האורית גבוהה בדם היא יכולה לשקוע במפרקים ולגרום לדלקת. חנן הרגיש שהוא לוקח כבר יותר מידי תרופות למצבים שונים, והוא הגיע לטיפול נטורופתי עם רצון לטפל בגאוט ללא תרופות ולמנוע התקף חוזר.

פירוט תלונות ברקע:
אבנים בכליות: לפני 7 שנים התקף עקב אבנים בכליות
כולסטרול גבוה: מאוזן עם תרופות מזה 3 שנים
סוכר גבוה: מאוזן עם תרופות מזה שנתיים

אורח חיים:
מתאמן 3 פעמים בשבוע במכון כושר - הליכה ומשקולות
עודף משקל קל, BMI = 27
עשה לאחרונה שינוי תזונתי - אוכל יותר ירקות, גבינות דלות שומן ועוף. משתדל להמנע ממזון מטוגן, שומני ומבשר אדום


הטיפול הנטורופתי בגאוט

גאוט הינה דלקת פרקים הנגרמת עקב שקיעה של חומצה אורית במפרקים. מערכת החיסון מנסה לפנות את החומצה האורית ששוקעת במפרקים ונוצרת דלקת מקומית כואבת מאוד. חומצה אורית הינה תוצר פירוק של מרכיבים בגוף שבאופן טבעי מופרשים מהגוף דרך הכליות והשתן. כשרמת החומצה האורית גבוהה בדם, היא שוקעת במפרקים ויוצרת דלקת. מצב זה קורה כשיש הכנסה מרובה של מזונות המעודדים ייצור של חומצה אורית מצד אחד ויש מעט מידי הפרשה של חומצה אורית מהגוף החוצה מצד שני. זו היא בעצם בעיה של חילוף חומרים, ממש כמו מחלת סוכרת וכולסטרול גבוה שמהם סובל חנן. זו הסיבה מדוע סוכרת, כולסטרול גבוה וחומצה אורית גבוהה הם חלק מאותה תסמונת, יחד עם יתר לחץ דם והשמנה, הנקראת "התסמונת המטבולית".

התסמונת המטבולית קשורה קשר ישיר עם אורח חיים. תזונה לקויה, אורח חיים יושבני ועודף משקל קשורים חד משמעית להיווצרות התסמונת המטבולית בכלל וגאוט בפרט. לדוגמא, תזונה עשירה מן החי מכילה לא רק מרכיבים הגורמים להצטברות החומצה האורית אלא גם חומצות שומן מסוג מסוים שהינו חומר מוצא להורמונים המעודדים דלקת.

הטיפול הנטורופתי מטפל בשורש הבעיה שהובילה להתפתחות הגאוט - מצד אחד התאמת תפריט תזונתי, אשר מפחיתה ייצור חומצה אורית בגוף ויייצור דלקת בגוף, ומצד שני, תמיכה באיברי הפינוי כגון כליות ושתן על ידי תזונה וצמחי מרפא. בנוסף, ישנם תוספי תזונה בעלי השפעה אנטי דלקתית מאוד חזקה. מכיוון שהסיבות לגאוט הן אותן סיבות להיווצרות רמות גבוהות של סוכר וכולסטרול, תכנית הטיפול תעזור לחנן לאזן את רמות הסוכר והכולסטרול.


תוצאות הטיפול הנטורופתי בגאוט

חנן נרתם לתכנית הטיפול והחל עם תפריט ניקוי צמחוני ובנוסף החל לקחת פורמולת צמחי מרפא. ישנם צמחי מרפא אנטי דלקתיים ספציפיים למפרקים כגון בוסווליה וזנטוקסילום. בנוסף, הומלץ לו על חליטת צמחי מרפא בעלת פעילות משתנת ומפנה חומצה אורית מהגוף ותוספי תזונה בעלי פעילות אנטי דלקתית רבת עוצמה. לאחר 3 שבועות דיווח חנן כי הכאב בבוהן ובמפרק הרגל נעלם. הוא המשיך להתמיד עם התפריט וצמחי המרפא והשיל 7 קילו ממשקלו. לאחר 3 חודשי טיפול הגיעו תוצאות בדיקות דם חדשות - החומצה האורית ירדה ל 6 ! חנן הרגיש נמרץ ועירני יותר מתמיד. מכיוון שרמות הסוכר ירדו ל 80 והכולסטרול הכללי ל 160, בהמלצת הרופא הוא החל להפחית את מינון התרופות עד שלא היה צריך אותם יותר. בניתי לחנן תפריט תזונתי להמשך הדרך על מנת שימשיך לשמור את רמות מאוזנות של חומצה אורית, סוכר וכולסטרול.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית