ברונכיטיס - תרופות סבתא

 

ברונכיטיס - סימפטומים עיקריים

ברונכיטיס הינה דלקת בסימפונות. הסמפונות מחברות את קנה הנשימה עם הריאות. ישנם 2 סוגי ברונכיטיס - אקוטי וכרוני. האקוטי לרוב נובע מזיהום כגון חיידק או וירוס. מעשנים וחולי אסטמה נוטים יותר לחלות בברונכיטיס אקוטי. ברונכיטיס כרוני נובע בעיקר מעישון או זיהום אוויר. סימפטומים ל ברונכיטיס: שיעול, ליחה, הרגשה כללית רעה, חום ולעיתים צפצופים וקוצר נשימה.

 

ברונכיטיס - מזונות וצמחי מרפא מקובלים ברפואה טבעית

ההמלצות להלן מתייחסות לברונכיטיס אקוטי , למעט הליקוריץ שטוב גם למצבים הכרוניים:

חזרת

היא תרופה ביתית ישנה היעילה להמרצה. בגלל החריפות שבה היא גורמת להמרצה של זרימת הדם, וכך הדם יכול להגיע לבצורה יעילה ביותר למקום הזיהום ולחסלו. החלק בשימוש ב חזרת הוא השורש, ממנו מכינים סלט חזרת.יש לגרר את השורש ולאכול כחצי כפית עד כפית - תלוי בחריפות.

חרדל

חרדל הוא תבלין נפוץ בעל שימוש נרחב ברפואת הצמחים העממית כממריץ חיצוני. כשמורחים גרגירי חרדל על העור הם גורמים לגירוי קל המאיץ את זרימת הדם באיזור ובכך מרפה כאב שרירים. גרגירי חרדל טובים גם במצבים של חום גבוה, התקררויות ושפעת . בברונכיטיס משתמשים בחרדל גם להמרצה של הדם. יש לשתות מירתח של גרגירי החרדל - לבשל על אש קטנה כוס מים רותחים וכפית גרגירי חרדל כחמש דקות, לקרר מעט ולשתות. כמו כן אפשר לפזר חופן אבקת חרדל באמבטיה חמה או באמבט לרגליים. לברונכיטיס מומלץ למרוח באיזור החזה אבקת חרדל מעורבבת בכמות שווה עם קמח ומים ולהשאיר כמה שיותר זמן. יש להיזהר - ישנם אנשים שעורם רגיש לחרדל ועלול לצרוב לכן יש לשים בהתחלה לזמן קצר ולבדוק שהעור לא נצרב.

ליקוריץ

ליקוריץ בעל השפעה ניכרת על המערכת האנדוקרינית (המערכת הכוללת את הבלוטות המפרישות הורמונים בגוף).המרכיב הקיים ב ליקוריץ, הגליקוזידים, בעלי מבנה דומה לסטרואידים הקיימים בגוף. לכן ה ליקוריץ טוב בשימוש במחלות הפוגעות בבלוטת האדרנל, בבעיות בדרכי הנשימה כגון אסטמה ובעיקר ברונכיטיס. ליקוריץ נמכר בשווקים כענף טרי והוא מוכר בארץ בשמו "שוש קרח". בסיר קטן יש לשים כוס מים וכף גדושה של שביבי ענץ הליקוריץ. להביא לידי רתיחה, להחליש את האש ולבשל על אש קטנה כעשר דקות. יש לשתות מרתח זה 3 פעמים ביום. כמו כן ניתן ללעוס כממתק את הענף המיובש.

אפרסק

עלי האפרסק הם תרופה עממית ידועה לטיפול בברונכיטיס ושיעול. יש לשפוך כוס מים רותחים על 2 כפיות עלי אפרסק ולחכות כ 10 דקות. יש לשתות 3 פעמים ביום.


התוכן בדף זה משמש לצרכי מידע בלבד והוא אינו משמש כעיצה רפואית או תחליף להתייעצות/טיפול עם מומחה/רופא. נשים בהריון, מניקות, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או הנוטלים תרופות יש להיוועץ ברופא או בעל מקצוע בטרם צריכה/שימוש.