ברונכיטיס - טיפול וריפוי טבעירקע כללי אודות - ברונכיטיס


ברונכיטיס הינו מצב דלקתי של הברונכי, הנמצאים בריאות. ישנם שני סוגי ברונכיטיס:

ברונכיטיס אקוטי
בדרך כלל נגרם על ידי וירוס או חיידק ויכול להמשך כמה ימים עד כמה שבועות. ברונכיטיס אקוטי מאופיין על ידי שיעול וליחה. סימפטומים אלו נגרמים עקב הצרות וחסימה של דרכי הנשימה על ידי דרכי נשימה מודלקים. לרוב הם מלווים בקוצר נשימה וצפצופים בזמן נשימה. בנוסף, יתכנו כאבי חזה, חום ועייפות.
האבחנה נעשית על ידי בדיקה גופנית של רופא. בבדיקה זו ימצאו צפצופים ונשיפה ארוכה. יש מקרים בהם נלקחת דגימה של הליחה לתרבית, על מנת לאשש כי מדובר בחיידק או בוירוס. בנוסף, במקרים מסוימים נעשה צילום רנטגן שיכול להעיד על דלקתיות או על סיבוך של דלקת ריאות. בדיקות דם יאששו מצב של דלקת על ידי כדוריות לבנות גבוהות. הטיפול הקונבנציונאלי הינו לקיחה של אנטיביוטיקה ותרופות מרחיבות דרכי נשימה להקלה על הסימפטומים.

ברונכיטיס כרוני
אינו נגרם בהכרח מדלקת והוא לרוב חלק מסינדרום הנקרא COPD (CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE). ברונכיטיס כרוני מתבטא בשיעולים פרודוקטיביים, לחתיים, חוזרים ונשנים, במשך לפחות 3 חודשים . מצב זה חוזר שוב ושוב במשך שנתיים רצופות או יותר. הגורם העיקרי לברונכיטיס כרוני הינו עישון, גם עישון פסיבי. סיבה נוספת לברונכיטיס כרוני הינה תגובה אלרגית. ברונכיטיס כרוני מאופיין בשיעול ליחתי וקוצר נשימה בזמן פעילות ובזמן מנוחה. ברונכיטיס כרוני יכול להוביל לאסטמה.


טיפול נטורופתי טבעי - ברונכיטיס

ברונכיטיס אקוטי
בברונכיטיס אקוטי יש לטפל בשני מישורים – חיזוק מערכת החיסון כדי שהגוף יוכל להתגבר על המחלה, ותקיפה ישירה של החיידק או הווירוס הפולש. מערכת החיסון יכולה להיחלש מכמה סיבות: מתח, לחץ, טראומה, תזונה לקויה, עודף משקל, תת משקל, חסרים תזונתיים, לקיחת תרופות באופן קבוע, מחלה כרונית, חוסר פעילות גופנית ועוד. במסגרת הטיפול הנטורופתי מאתר הנטורופת את הסיבות שגורמות למטופל למערכת חיסון חלשה, ועל פי נתונים אלו נבנית תכנית הטיפול המומלצת. ברונכיטיס אקוטי מעיד על כך שהגוף לא היה מסוגל להתמודד את הפולש (וירוס או חיידק) שחדר דרך האף ולכן הפולש הצליח להגיע עד לברונכיאולים, דרכי האוויר האמצעיות. אם מערכת החיסון מאוד חלשה, שהרי הברונכיטיס עלול להפוך לדלקת ריאות והדלקת בריאות עלולה להיות עמוקה יותר. לכן, יש לראות את הברונכיטיס האקוטי כ"נורה אדומה" הבאה להזהיר שמערכת החיסון אינה במצבה האופטימאלי וכי זה הזמן לשקמה.

ישנם צמחי מרפא ותוספי מזון הידועים ספציפית בטיפול במזהמי דרכי הנשימה. צמחי מרפא כגון הידרסטיס, גליצרייזה ודרוסרה פועלים ישירות על חיסול הפולש. בנוסף, בפורמולת הצמחים שנבנית, כוללת צמחים מכייחים כגון טוסילגו ואלטאה, העוזרים בכיוח הליחה. חשוב מאוד להמנע, אם אפשר, מטיפול באנטיביוטיקה, שרק מחלישה את מערכת החיסון ועלולה להוביל להדבקה חוזרת ולקיחה חוזרת של אנטיביוטיקה – מעגל שקשה לצאת ממנו. בנוסף, מחקרים רבים מראים כי נטילת האנטיביוטיקה אינה מקצרת את משך המחלה ולכן היא אינה אופטימאלית ואף מיותרת.

ברונכיטיס כרוני
בברונכיטיס כרוני יש ראשית לוודא כי המטופל אינו מעשן או חשוף לעישון פסיבי. במידה וכן – הפסקת עישון או עישון פסיבי יכולה להיות בהחלט הפתרון הסופי של הבעיה. במטופלים שאינם מעשנים, ואינם חשופים לעשן, בעיקר בקרב תינוקות וילדים, ברונכיטיס כרוני הינו תוצאה של תגובה אלרגית למזון. על מנת לפתור את הבעיה מהשורש יש לעשות דיאטת אלימינציה ואתגר. בשלב הראשון מורידים את כל המזונות האלרגנים מהתזונה עד לקבלת הטבה משמעותית בסימפטומים, ולאחר תקופת רגיעה מאתגרים את הגוף עם המזונות האלרגנים, כל פעם סוג מזון אחד בנפרד, כדי לגלות מה סוג המזון הבעייתי. בנוסף, מקבל המטופל פורמולת צמחי מרפא העוזרת לכיח את הליחה ולחזק את הריאות.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - ברונכיטיס

שאלה:
בני בן השנה ושמונה חודשים סובל מליחה. כמו כן הוא סובל מברונכיטיס שחוזרת לו מידי פעם. בגלל הליחה הוא מקיא, בעיקר בלילות, משתעל לפני כל הקאה וגם בלי קשר להקאות. מה ניתן לעשות?
תשובה:
בנך סובל מברונכיטיס כרוני ויש לתת מענה לשורש הבעיה. ראשית, אם הוא חשוף לעשן סיגריות, בבית או בפעוטון, יש מיד להפסיק עם זה. עישון פסיבי בהחלט יכול לגרום לברונכיטיס כרוני אצל ילדים. במידה וזה לא המקרה, יש לחשוד כי מדובר באלרגיה. יתכן ונוצרה תגובה אלרגית למזון מסוים והגוף מגיב לכך על ידי ייצור מוגבר של ליחה הגורם לשיעול והקאות. על ידי דיאטת אלימינציה ואתר ניתן יהיה למצוא את הגורם האלרגני, לבודדו ולהוציא מהתפריט, ולפתור את הבעיה. בנוסף, ישנם צמחי מרפא בעלי פעילות מכייחת שתעזור לו בפינוי הליחה.

שאלה:
אני בת 45 וקרוב לחודש סובלת משיעול חזק והקול שלי נעשה צרוד מיום ליום. הייתי השבוע אצל הרופא שאמר שיש לי דלקת בסמפונות והתחלה של דלקת ריאות. מה ניתן לעשות?
תשובה:
את סובלת מזיהום אקוטי של דרכי הנשימה. חשוב לתשאל אותך בצורה יסודית כדי להבין מה מצב מערכת החיסון שלך באופן כללי ומהי ההיסטוריה הבריאותית שלך. באופן כללי, במסגרת הטיפול הנטורופתי, ניתן לחזק את מערכת החיסון, על ידי הנחיות תזונתיות וצמחי מרפא, וניתן לטפל נקודתית בזיהום. ישנם צמחי מרפא אנטי חיידקים ואנטי זיהומיים ספציפיים לדרכי הנשימה. בנוסף, יש לבנות פורמולת צמחים הכוללת גם צמחי מרפא מכייחים שיעזרו בפינוי הליחה. בהחלט ניתן להתגבר על מצב זה ולשקם את הגוף.

שאלה:
בני בן החודשיים אשר יונק, משתעל חזק מאוד עם המון ליחה.לפעמים ממש קשה לו להשתעל ולהוציא הכול החוצה. הרופא לאחר בדיקה טען שזה ברונכיטיס ויראלי. וביקש שאעשה לילד אינהלציה.האם מומלץ על טיפול אלטרנטיבי כלשהו להקלה לילד הסובל? בנוסף, האם מומלץ לי לאחר הלידה לקחת ויטמינים כלשהם למרות שאני מניקה?
תשובה:
בגישה הנטורופתית הלחימה בזיהום וההבראה צריכים לבוא באופן אידיאלי על ידי מערכת החיסון של האדם החולה.
על מערכת החיסון של תינוקך משפיעים:
- מידת האהבה, הביטחון והמגע שהוא מקבל
- התזונה שהוא אוכל - לא ברור משאלתך האם הוא רק יונק או אוכל מזון נוסף ?
- המזון החשוב והבריא ביותר לתינוק הוא כמובן חלב אם - חלב זה מושפע ממצבך הבריאותי הנוכחי ומהמזון שאת אוכלת מכאן ששאלתך הראשונה מתקשרת לשנייה: ככל שמצבך הבריאותי ומזונך יהיו טובים יותר כך תינוקך יהיה בריא יותר ויתגבר על מחלתו מהר יותר. הצורך שלך לקבל ויטמינים או תוספי מזון אחרים תלוי במצבך הבריאותי הנוכחי והאם ישנו חשש לחסרים תזונתיים מסוימים. יש לערוך בירור מקיף מהו מזונך כדי לוודא שאין חסרים. אם התינוק יונק בצורה מלאה, יתכן ויש לשקול לעשות דיאטת אלימינציה ואתגר במזונך. לפעמים דרך חלב האם מועברים אלרגנים שהאם מקבלת דרך המזון שגורמים לליחה.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - ברונכיטיס

הקשר בין תזונה וברונכיטיס
אנשים שתזונתם שומנית, המבוססת על אכילת בשר שמן ופחמימות פשוטות, בעלי סיכון להופעת סימפטומים של ברונכיטיס כרוני

יעילות תרופות לטיפול בברונכיטיס
אנטיביוטיקה אינה יעילה בטיפול בברונכיטיס אקוטי

צמחי מרפא לטיפול בברונכיטיס
טימין יעיל בטיפול בברונכיטיס אקוטי


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית