בעיות קשב וריכוז - טיפול וריפוי טבעיבעיות קשב וריכוז - רקע כללי

בעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות הינם שם כולל למגוון של הפרעות קליניות בעלות אטיולוגיה שונה שהמשותף להן הן הפרעות קשב והתנהגות ברמות שונות. זהו שם כולל לקבוצה של הפרעות במערכת העצבים המרכזית. כיום ההנחה היא שהתופעות הן על רקע נוירופסיכולוגי על בסיס ביולוגי וסובלים מהן כ - 10% מילדי ביה"ס בארה"ב. פי 10 בנים מאשר בנות. למרות שזו הפרעת קשב וריכוז, מרבית הילדים בעלי אינטליגנציה מעל הממוצע ויצירתיים מאוד, חלקם סובלים מדימוי עצמי נמוך בשל התנהגותם החריגה ויחס החברה כלפיהם. ADHD קיים גם במבוגרים, וגורם לבעיות התנהגות המקשות על חיי היום יום שלהם ומפריעות לאנשים הקרובים להם.

לאבחון ADHD - הפרעות קשב עם היפר אקטיביות צריכים להיות 6 מתוך הסימפטומים הבאים הנמשכים לפחות 6 חודשים ובדרגה המקשה על הילד להסתגל, או שלא מתאימים לשלב ההתפתחותי שלו:

בעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות - ADHD

• מתנדנד או מתפתל בכיסא או משחק עם הידיים
• לעיתים תכופות עוזב את הכיתה
• מתחצף
• קושי בלשחק או לעסוק בפעילות שקטה
• נמצא בריצה מתמדת
• מדבר הרבה ללא סוף
• עונה תשובות לפני שנשאלו השאלות בשלמותן
• קושי בהמתנה
• מפריע או מתפרץ לדברי אחרים או למשחקים

בעיות קשב וריכוז - ADD

• לא מצליח לתת תשומת לב לפרטים קטנים, שגיאות בעבודת ביה"ס או פעילויות אחרות
• קושי לתת תשומת לב לפעילויות ומשחקים
• לא מקשיב כשמדברים אליו באופן ישיר
• לא מצליח לעקוב אחרי הוראות, לא מסוגל לסיים עבודה בביה"ס
• קושי בארגון תפקידים
• לא אוהב / נמנע מלעסוק בעבודות שדורשות מאמץ נפשי (כמו שיעורי בית)
• מאבד דברים שנחוצים לו לביצוע עבודות אלה (עפרון, ספרים)
• דעתו מוסחת בקלות ע"י גורם חיצוני
• שכחן בפעילויות היומיומיות

סיבות אפשריות לבעיות קשב וריכוז
קיימות השערות רבות לגבי הסיבות להפרעות השונות. חלקן פיזיולוגיות, חלקן תזונתיות וחלקן על רקע פסיכולוגי/נפשי:

גורמים פיזיולוגיים משוערים לבעיות קשב וריכוז
בשיטות הדמיה חדישות נמצא הבדל במבנה המח בין ילדים עם ADHD וילדים ללא ADHD. בילדים עם ADHD נמצא כי צד ימין של המוח קטן יותר. באזור זה נמצא מרכז הבקרה האחראי לעיכוב והשהיה בתגובה. עוד אזורים הממוקמים קרוב למרכז המוח אחראים על זירוז או עצירה של הוראות הבאות מהקורטקס הפרונטאלי. פגם באזורים אלה פוגע ביכולתו של האדם לשלוט בפעולותיו, דבר הגורם להתנהגות אימפולסיבית האופיינית ל - ADHD. באזור זה קיימים נוירוטרנסמיטורים חשובים כמו נורפינפרין, דופמין וסרוטונין המשפיעים על התפקוד הנפשי. במחקר נמצא כי אצל אנשים בוגרים הסובלים מ - ADHD קיימת רמה נמוכה של האנזים היוצר את הדופמין.

גורמים גנטיים משוערים לבעיות קשב וריכוז
25% מהילדים המאובחנים כ - ADHD הם בנים להורים שסבלו מתופעות אלה. במחקר על תאומים זהים נמצאה שכיחות של 90%. החוקרים מניחים כי קיים מנגנון גנטי סמוי האחראי להיפראקטיביות.

גורמים משוערים בהריון לבעיות קשב וריכוז
נמצא כי השכיחות גבוהה יותר אם לאם היה הריון קשה או לידה מסובכת. עישון של האם הוא גורם סיכון. גם סביבת המגורים בזמן ההריון (זיהום אויר) משפיע על שכיחות התופעה בתינוק הנולד. נראה קשר בין היפראקטיביות לחוסר הנקה.


טיפול נטורופתי/טבעי ב בעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות – ADD-ADHD

אלרגיות ואי סבילות למזון:
בשנת 1973 מצא רופא הילדים והאלרגולוג - ד"ר בנימין פיינגולד, כי חומרים מסוימים בתזונתנו, כגון חומצה סליצילית וצבעי מאכל, גורמים להיפר אקטיביות בילדים. קיימים כ 5000 סוגים של כימיקאלים שונים הנמצאים בתזונה כמו צבעי מאכל וחומרים משמרים שמכילים סליצלטים (חומרים דמויי אספירין) שלפי ניסיונו של פינגולד 40%-50% מהילדים מגלים רגישות למוצרים אלה ויש לכך השפעה על התנהגותם.

היפראינסולינמיה:
מזונות עתירי סוכר ופחמימות גורמים לחלק מהילדים לסבול מרגישות ולהיות נתונים לתנודות קיצוניות במצב הרוח.

הרעלה ע"י כימיקלים:
חלק מהילדים סובלים ממנגנונים חלשים של סילוק רעלים. תופעה הגורמת להצטברות העלולה לפגוע בתפקוד הכבד.

הרעלה ע"י מתכות כבדות:
נמצאו רמות גבוהות של עופרת, קדמיום ואלומיניום, ורמות נמוכות של אבץ, אשר עלולות להביא לחסר במגנזיום, סידן וחומצות שומן חיוניות.

חסרים תזונתיים:
ילדים שתויגו כ- ADD או ADHD עלולים לסבול מתהליכים מטבוליים חלשים וכתוצאה מכך מחסרים תזונתיים, מצב זה משפיע על התנהגותם ועל רמת הריכוז שלהם. למשל, חסרים של ויטמינים מסוימים נמצאו בילדים היפראקטיביים הסובלים מחסר של סרטונין במוח, במחקרים בהם ניתנה להם תוספת של ויטמינים החיוניים להפיכתה של ח. אמינו טריפטופאן לסרטונין, היתה השפעה חיובית ומיטיבה.

 

עיקרי הטיפול הטבעי בבעיות קשב וריכוז:

במסגרת הטיפול הנטורופתי נבנה למטופל תפריט עשיר ומגוון ללא המזונות האלרגנים, צבעי מאכל, חומרי שימור וסוכרים פשוטים. לאחר תשאול מקיף מקבל המטופל המלצות אינדיווידואליות לתוספי תזונה וצמחי מרפא בעלי השפעה מחזקת למערכת העצבים. כפי שצוין, ישנם ויטמינים ומינרלים בעלי השפעה על מערכת העצבים על ידי העלאת רמות נוירוטרנסמיטורים במוח. לצמחי המרפא השפעה מרגיעה מצד אחד ומחזקת את מערכת העצבים מצד שני. בנוסף לטיפול הנטורופתי מומלצת טכניקות מגע כגון שיאצו, עיסוי ורפלקסולוגיה המחזקים את מערכת העצבים. כמו כן שיטות טיפול נוספות כמו תנועה, טיפול עם בעלי חיים ועוד עשויות לסייע.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בבעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות

שאלה:
בתי בת 10 וסובלת מליקויי למידה והפרעת קשב וריכוז, ללא היפראקטיביות.
שמעתי שתירס יכול להיות אלרגן שמשפיע מאוד על הקשב והריכוז. בתי מאוד אוהבת תירס, וזה אומר קלחי תירס, גרגרי תירס מקופסא ואפילו שניצלים מתירס מכל הסוגים. האם אמת הדבר? האם כדאי להימנע מתירס? האם ישנם מאכלים נוספים שיכולים להקל על הבעיה?
תשובה:
תירס הו אכן אלרגן ויש להימנע ממנו, כמו כן יש מספר מזונות אלרגנים נוספים מהן כדאי להימנע. יש תזונה מתאימה להפרעות קשב וריכוז וכמו כן תוספי מזון שיכולים לסייע בהפרעה זו. אל מנת להתאים תפריט תזונתי מפורט לבתך, שייתן מענה לצרכיה התזונתיים, יש לגשת לייעוץ נטורופתי.

שאלה:
שלום לכולם אני אימא לילד בן 7 בכיתה א' - המורה טוענת כי לאחרונה היא הבחינה אצלו בחוסר קשב וכן חוסר בריכוז בעת השיעור (לא היפר) והמליצה לפנות לנירולוג אין לי מושג איך ולמי לפנות אשמח לקבל הדרכה
תשובה:
אני בהחלט לא ממליצה לפנות לנוירולוג כי אם לפסיכיאטר. פסיכיאטר בקיא יותר באבחנות המבדלות שיכולות להיות. אם הוא ימצא לנכון הוא ישלח אותך לנוירולוג. ישנם הרבה מקרים של אבחנות מוטעות ולקיחה לחינם של רטלין, וחבל.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי בבעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות

חומצות שומן והיפראקטיביות
מחקר המציג כי חומצות שומן חיוניות כטיפול בהיפראקטיביות

מגנזיום והיפראקטיביות
מחקר המוכיח כי רמות מגנזיום נמוכות נמצאו בילדים הסובלים מהיפראקטיביות

אבץ והיפראקטיביות
מחקר העוסק ביעילות אבץ כטיפול בילדים היפראקטיביים

צבעי מאכל והיפראקטיביות
מחקר העוסק בקשר בין צבעי מאכל ובין היפראקטיביות


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית