בעיות זיקפה וטיפול בצמחי מרפאלגברים, באופן כללי, קשה לדבר על בעיותיהם, בעיקר בעיות על רקע קשיים מיניים, יש מעט מידע על אין אונות ובעיות זיקפה, שהם יותר שכיחים ממה חושבים. הסטטיסטיקה מראה כי 10 מיליון גברים סובלים מבעיות זיקפה, בארה"ב בלבד. עד גיל 65 רבע מאוכלוסיית צפון אמריקה יחוו אימפוטנציה או אין אונות.

יחד עם זאת, ספרי רפואה טוענים כי בעיות זיקפה וקשיים מיניים אינם תוצר טבעי של גיל. עד לאחרונה חשבו כי הגורם לבעיות זיקפה הוא בעיקר פסיכולוגי. אמנם ההיבט הפסיכולוגי משחק תפקיד, אך נפילת רמות טוסטסטרון עקב עייפות, דיכאון, מתח ולחץ, חוסר שינה וזרימת דם לקויה לאיבר המין הם מהסיבות העיקריות לבעיות זיקפה.

בעיות זיקפה אצל גברים הוא נושא לא מדובר מספיק. לבעיה זו היבטים פסיכולוגיים חברתיים משמעותיים ביותר ולרוב היא טאבו אצל גברים רבים. נושא שלא מדובר מספיק לרוב מלא מיתוסים ואי הבנות. תרופת הפלא שהומצאה לבעיות זיקפה היא הויאגרה, התרופה שהתפרסמה הכי מהר ברחבי עולם.

שימושה הנרחב מחזק את העובדה שיותר גברים ממה שיודעים סובלים מבעיות זיקפה. מטרתה הראשונית של הויאגרה היתה הרחבת כלי דם לאנשים הסובלים ממחלות לב, אך יעילותה נמצאה בהרחבת כלי הדם המובילים לאיבר המין ולכן היא מועילה לבעיות זיקפה.

ההתלהבות מהויאגרה הגיע לשיאים, אך אסור לשכוח כי מדובר בתרופה לכל דבר, עם תופעות לוואי ואזהרות. ויאגרה מסוכנת אם לוקחים אותה יחד עם תרופות מסוימות.
היא אינה מומלצת לאנשים הסובלים מבעיות לב, תעוקת חזה או לחץ דם גבוה - בעיות נפוצות בעולם המודרני לגברים מעל גיל 50, והיא אף חשודה לגרימת עיוורון.

כמו כן יש הרבה ייצור ושיווק לא חוקי של התרופה, שעלולים להכיל רעל. הויאגרה עוזרת לזיקפה על ידי הזרמת דם לאיבר המין. הזרמת דם יעילה לאיבר המין ניתן להשיג בעזרת טיפול בצמחי מרפא הנמצאים בשימוש מאות אם לא אלפי שנים. צמחי מרפא אלו בעלי פעילות מזרימת דם ומגבירת און, ללא תופעות לוואי או סיכונים. כיום, בעידן המדע, נחקרים צמחי מרפא אילו וגם המדע מוצא אותם יעילים ביותר לפתירת בעיות זיקפה.


צמחי מרפא לטיפול בבעיות זיקפה

ישנם כמה מרכיבים חשובים כשבונים פורמולת צמחי מרפא לטיפול בבעיות זיקפה: שיפור זרימת הדם לאיבר המין, הרגעת מערכת העצבים והעלאת רמות טסטוסטרון.

שיפור זרימת הדם לאיבר המין
הסיבה שויאגרה היא תרופה כל כך מוצלחת לבעיות זיקפה הינה בגלל שהיא משפרת את זרימת הדם לאיבר המין. אחת הסיבות הנפוצות ביותר בעולם המודרני לבעיות זיקפה היא טרשת העורקים הגורמת לקשיון כלי הדם, סתימתם וכתוצאה מכך, לזרימת דם לקויה.

טרשת עורקים הינו אותו תהליך שגורם להתקפי לב ושבץ מוחי. בעיה של זרימת דם לקויה אפשר לטפל בעזרת צמחי מרפא. ג'ינקו בילובה הינו צמח המחזק את כלי הדם השטחיים, משפר את יכולת כלי הדם להתרחב ועוזר לזרימה תקינה של דם. יעילותו של הג'ינקו בילובה שהוא אינו גורם לתופעות לוואי כגון העלאת לחץ הדם. ג'ינקו בלובה נחקר רבות ונמצא יעיל בשיפור זרימת הדם.

איזון והרגעת מערכת העצבים
הרגעת מערכת העצבים חשובה ביותר במצבי בעיות זיקפה, בעיקר כשיש ברקע מתח ולחץ. אורח החיים בעולם המודרני כולל רמת מתח גבוהה ומירוץ החיים משפיע על תפקודו המיני של הגבר. צמחי מרפא מרגיעים מצד אחד ומחזקים את מערכת העצבים מצד שני, חשובים ביותר.

צמח מרפא יעיל למצב זה הוא הדמיאנה damiana. דמיאנה, או בשמו הלועזי - Turnera diffusa , הינו צמח ספציפי לבעיות זיקפה וירידה במצב הרוח. הוא נחשב כאפרודיזיאק, מעלה חשק מיני. מקורו מהרפואה אינדיאנית וכבר אז השתמשו בו כמעלה את החשק המיני. כמו כן הוא צמח המחזק את מערכת העצבים ויעיל בעיקר במצבי דיכאון.

העלאת רמות טסטוסטרון
במשך אלפי שנים טענה הרפואה הסינית כי ג'ינסינג (שתרגום שמו הוא "שורש אדם") מעלה לא רק את חיוניות הגוף, אלא גם את כושר עמידות הגוף ואריכות ימים.הג'ינסינג הוא צמח אדפטוגן, כלומר, הוא עוזר לגוף להסתגל למצבי לחץ, בעיקר על ידי תמיכה של בלוטת האדרנל, הבלוטה המפרישה את הורמוני הסטרס. רמות סטרס גבוהות עלולות לגרום לשחיקה של בלוטת האדרנל ולתשישות. צמח הג'ינסינג מונע זאת ואף משפר את תפקוד הגוף בכל הרמות. דקל ננסי, Saw palmetto, הוא צמח נוסף הלוקח חלק במטבוליזם של טסטוסטרון. החומר הפעיל בדקל הננסי הוא ליפוסטרול שמעכב את האנזים 5-אלפא-רדוקטאז ובכך ‏מגביל הפיכת טסטוסטרון לדהידרוטסטוסטרון.


שני מחקרים אודות פעילות צמחי מרפא בבעיות זיקפה

השפעה של מיצוי פנקס ג'ינסינג על מטופלים ממין זכר עם בעיות זיקפה
ג'ינסינג קוראיני הינו צמח מרפא חשוב ברפואה הסינית המסורתית לטיפול בבעיות זיקפה. המחקר שנעשה היה כפול סמיות עם קבוצת ביקורת וכלל 143 מטופלים. במשך 8 שבועות קבוצה אחת נטלה 1000 מ"ג של ג'ינסינג פעמיים ביום וקבוצה שנייה נטלה פלסבו. התוצאות נמדדו על ידי שאלון למדידת בעיות זיקפה.86 מטופלים סיימו את המחקר. בקבוצה שלקחה את הג'ינסינג חל שיפור משמעותי ואילו בקבוצת הפלסבו לא חל כל שיפור. התוצאות הסופיות של הקבוצה שלקחה את הג'ינסינג הראו יכולת זיקפה וסיפוק גבוה בצורה משמעותית.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19234482?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum


ג'ינסינג אדום לטיפול בבעיות זיקפה
סקירה מערכתית. ג'ינסינג קוריאני הוא אחד מצמחי המרפא שנמצאים הכי הרבה בשימוש ברפואת הצמחים. סקירה מערכתית זו בודקת את הראיות ליעילות הג'ינסינג לטיפול בבעיות זיקפה. הסקירה כללה את כל המחקרים הרנדומלים קליניים שנעשו על ג'ינסינג כטיפול בבעיות זיקפה. ניתוח המחקרים הראה השפעה משמעותית. ניתוח נוסף הראה כי הג'ינסינג גם יעיל במקרים של בעיות זיקפה על רקע פסיכולוגי.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18754850?ordinalpos=5&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..