אקנה - טיפול וריפוי טבעיאקנה - רקע כללי

בעיית העור הנפוצה ביותר היא האקנה, המתרחשת בעיקר על הפנים, ובמידה פחותה על הגב, על החזה ועל הכתפיים. היא נפוצה יותר אצל זכרים ובאופן טיפוסי מתחילה בגיל ההתבגרות.


לאקנה שתי צורות

חטטת נפוצה
החטטת משפיעה על זקיקי השערה ועל הבלוטות, שמפרישות את השמן של העור ומתבטאת בראשים שחורים, ראשים לבנים ודלקתיות הסוג הנפוץ יותר.

אקנה קונגלובטה
צורה חמורה יותר, שבה נוצרות ציסטות עמוקות ואחר כך צלקות.


גורמים עיקריים לאקנה

מקורה של האקנה ביחידת החלב השערי של העור. יחידות אלו מורכבות מזקיק שער ומבלוטות החלב, אשר מחוברות לעור באמצעות התעלה הזקיקית, דרכה עובר קנה השער. בלוטות החלב יוצרות חלב ותערובת של שמנים ודונגים, אשר מושחים את העור ומונעים איבוד של מים. הריכוזים הגבוהים ביותר לבלוטות חלב נמצאים על הפנים וריכוזים קטנים יותר נמצאים על הגב, על החזה ועל הכתפיים.

תהליך הפגיעה מתחיל בקטע העליון של תעלת הזקיק – התאים שבדופנות התעלה יוצרים עודף של קרטין (היפר קרטיניזציה) החוסם את התעלה שמתנפחת ומוצרת ובסופו של דבר נוצר פצעון מוגלתי. על פי דרגת החסימה של הצינור נוצרים פצעים שחורים או לבנים.

כאשר הצינור נחסם החיידקים מתרבים יתר על המידה ומשחררים אנזימים, אשר מפרקים חלב ומעודדים דלקת. סימנה המובהק של אקנה דלקתית הוא דלקת המקיפה של הפצע. התגובה הדלקתית עלולה לגרום לנקב בדופן הזקיק ולנזק לרקמות שסביבו. התוצאה של כל זה הוא צלקות מכוערות.

כאמור, האקנה נפוצה יותר אצל גברים, ובדרך כלל מתפרצת בגיל ההתבגרות. הדבר נובע מהעובדה שאנדרוגנים (הורמוני מין גבריים), כמו טסטוסטרונים, מגרים את התאים, הנמצאים על דפנות תעלת הזקיק, לייצר קרטין וגם גורמים לבלוטות החלב להתרחב וליצור יותר חלב. בתקופת ההתבגרות ישנה עלייה באנדרוגנים בקרב בני שני המינים, וכך, בנות בקבוצת גיל זאת מועדות באותה מידה ל אקנה. חומרת המחלה ומהלך התקדמותה נקבעים על ידי פעולת גומלין מורכבת בין האנדרוגנים, התאים היוצרים קרטין, החלב והחיידקים.

אקנה היא מחלה שתלויה בהורמונים זכריים, המפקחים על ההפרשה מבלוטות החלב וגורמים לתאים של זקיקי העור לצמוח באופן לא נורמלי. אבל הפרשה מוגזמת של הורמונים אינה בהכרח הסיבה, שאין התאמה גמורה בין רמות הורמונים אלו בדם לבין חומרת המחלה. הסיבה הסבירה יותר היא שבעורם של הסובלים מאקנה יש פעילות גדולה יותר של אנזים 5 אלפא רדוקטאז, אשר ממיר טסטוסטרון לצורה חזקה יותר של הורמון הדהידרוטסטוסטרון. על פי דיווחיהם של רופאי עור רבים, גדולה יעילותו של האינסולין כאמצעי טיפול באקנה . יש המכנים אקנה כ "סכרת של העור".

מחקרים רבים מראים כי מצבי לחץ מחמירים את מצב האקנה וההשערה היא כי הורמוני המתח כגון אדרנלין, המשתחררים מבלוטת יותרת הכליה, גורמים להפרשת שומן בעור.


אקנה - טיפול נטורופתי טבעי

הטיפול הנטורופתי ב אקנה מתבסס על תזונה, צמחי מרפא, תוספי מזון וטכניקות הרפיה. התזונה מתבססת על מזונות מלאים לא מזוקקים ומעובדים ועשירה בסיבים תזונתיים.

עיקרי הטיפול הנטורופתי באקנה:

• הרחקת עודף חלב ולמנוע צמיחת יתר של חיידקים על העור על ידי צמחי מרפא בצורת משחות וסבונים.
• טיפול בשורש הבעיה - אם מדובר בחוסר איזון הורמונלי, לטפל בבעיה על יד צמחי מרפא המאזנים הורמונלית כגון ויטקס ואנג'ליקה סינית וכן תוספים המשפיעים על רמות טסטוסטרון בגוף. אם מדובר בסכרת של העור יש לטפל בתזונה מתאימה ובתוספים המאזנים את רמות הסוכר בעור, במידה ויש מתח רב הטיפול יכוון לתרגול טכניקות הרפיה אותם ילמד הנטורופת.
• תמיכה כללית בגוף - הקניית תזונה אנטי דלקתית המורידה את רמת הדלקתיות בגוף ותזונה העוזרת בניקוי הגוף, בעיקר הדם והכבד.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי באקנה

שאלה:
אני בת 32 ומזה 10 שנים סובלת מ אקנה בדרגה נמוכה (אם אני מקפידה על ניקיון העור אז כמעט ולא יוצאים לי פצעים על הפנים). הבעיה העיקרית היא בצלקות שנותרות שמעידות על עור שכמעט ואינו מתחדש. מה זה אומר, והאם יש מה לעשות על מנת לעזור לעור?
תשובה:
קודם כל חשוב לא לגעת בפצעים ולא לחטט בעור אלא לתת לו להגליד לבד. את יכולה למרוח על העור שמן לבנדר או שמן נבט חיטה - שניהם עוזרים בהעלמת צלקות. חשוב לדעת כי אם הצלקות הן בנות מתחת לשנה וחצי יש עוד סיכוי שיעלמו.

שאלה:
מזה כשנה אני סובלת מתופעת פצעי אקנה החוזרת ונשנית. מעולם לפני כן לא סבלתי מ אקנה וכעת אני ממש "פורחת". אני מנסה להיכנס להריון כך שלקיחת תרופות אינה באה בחשבון. האם קיים פתרון בתחום הנטורופתיה ותוספי מזון שיכול לסייע לי?
תשובה:
מבחינה נטורופתית אקנה הוא ביטוי עורי, סימפטום בלבד, של משהו שמתחולל עמוק בתוך גופך. יכול להיות שזה נובע מלחץ, אולי סביב הכניסה להריון (לא ציינת ולכן זה בגדר ניחוש), יכול להיות שזו טוקסמיה, כלומר הצטברות רעלים בגופך כתוצאה של תזונה לא בריאה או גורם אחר.חוסר איזון הורמונלי גם כן מהווה גורם בסיסי פוטנציאלי למצבך. בכל מקרה מריחת משחה על הפצעים הוא טיפול שטחי ולא מספק לדידי והכי חשוב - הוא אינו נוגע בבעיה האמיתי.. טיפול יסודי החושף את מקור הופעת הפצעים ומטפל בו יפתור את בעייתך.

שאלה:
אני בחורה בת 25 - בשנה האחרונה (אחרי שעשיתי טעות והפסקתי גלולות למניעת הריון! למה עשיתי את השטות הזאת???) יש לי אקנה שרק הולכת ומחמירה. הפצעים נהיים גדולים ונפוחים והכי גרוע- זה כואב לי! ואני לא יכולה לישון טוב בלילה משום שכשאני מניחה את הראש הפצעים ממש כואבים. מה אני יכולה לעשות? מה לאכול? מה לא לאכול? במה יכולה לעזור לי הנטורופתיה?
תשובה:
יש המון המון מה לעשות. קודם כל אני מחזקת את ידך שהפסקת את הגלולות. הגלולות פשוט ממסכות (כמו מסך) בעייה הורמונלית שיש לך ושכדאי לך להתמודד איתה כמה שיותר מוקדם ולא כשתרצי כבר להביא ילד. טיפול נטורופתי, אני בטוחה, יכול לעזור לך לחזור לאיזון הורמונלי, ואולי יש גם בעיות אחרות שיפתרו פתאום אחרי שתתקני את תזונתך. חוץ מתזונה יש גם צמחי מרפא ותספי מזון שעשויים לעזור. צמחי מרפא כגון ויטקס, אנג'ליקה סינית ועוד יעילים ביותר באיזון הורמונלי וכן חומצות שומן חיוניות כגון גלא.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי באקנה

הקשר בין תזונה ואקנה
מחקר זה השווה את שכיחות האקנה במדינות מודרניות לבין מדינות עולם שלישי ומצא כי במדינות מודרניות, בהם התזונה מבוססת על הרבה פחמימות ריקות ומזון מן החי, יש שכיחות הרבה יותר גבוהה של אקנה מאשר במדינות עולם שלישי, בהם אקנה כמעט ולא קיים.

הקשר בין הורמונים ואקנה
במחקר זה הוכיחו כי ההורמון המשתחרר במצבים מסויימים גורם לזירוז הפרשת השומן על פני העור ומביא להופעת האקנה

מצבי לחץ והופעת אקנה
מחקר זה , הנעשה על סטודנטים, הראה את הקשר הקליני בין לחץ לבין הופעת אקנה


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית