אקזמה - טיפול וריפוי טבעיאקזמה - רקע כללי

אקזמה היא סוג של דרמטיטיס. משמעות המילה דרמטיטיס הינה דלקת של העור בשכבת הדרמיס. אקזמה היא מושג כללי למצבים דלקתיים כרונים בעור. מצבים דלקתיים כרונים אילו כוללים יובש ופריחה המאופיינים באחד או יותר מהסימפטומים הללו: אדמומיות, בצקתיות, גרד, קילוף, שלפוחיות, שבירת העור ודימום.

סוגי אקזמה נפוצים:

אקזמה אטופית | אטופיק דרמטיטיס - ATOPIC ECZEMA
בעלת אפיונים גנטיים. לרוב מופיע במשפחות בהם יש תופעות אלרגיות נוספות כגון קדחת השחת ואסטמה. אקזמה זו מלווה בפריחה מגרדת המופיעה בעיקר בראש ובקרקפת, צואר, פנים המרפקים, מאחורי הברכיים ובישבן. אקזמה אטופית נפוצה בעיקר בעולם המערבי ואחוזי החולים בה הולך ועולה. לנטורופתיה כמה הסברים מדוע אקזמה זו כל כך נפוצה במערב ועל הסברים אילו הנטורופתיה מבססת את כיווני הטיפול.

הסיבות לאטופיק דרמטיטיס, מבחינה נטורופתית, הם:

אי סבילות למזון
הסיבה העיקרית ל אטופיק דרמטיטיס. אי סבילות למזון זו נגרמת על ידי מעי לא בשל. כשתינוק נולד, מערכת העיכול שלו עדיין לא בשלה ורק בזמן היניקה מתפתחת מערכת העיכול. עקב אי יניקה, הצגת מזון מוצק מוקדם מידי ובצורה לא מבוקרת המעי לא מתפתח בצורה תקינה ומאפשר למולקולות חלבון גדולות להיכנס לזרם הדם ולשפעל את מערכת החיסון - התוצאה היא גרד בעור.

היפוכלורדריה (תת חומציות בקיבה)
נפוצה בחולי אטופיק דרמטיטיס. היפוכלורידריה קיימת במצב זה בעיקר על רקע מחסור באבץ או אלרגיה למזון- יש קשר ישיר בין אלרגיה למזון להיפוכלורדריה כשהחומציות בקיבה נמוכה מזון לא מתעכל כמו שצריך, נוצרת דליפה של חלבונים מהמזון לדפנות המעי, משם לזרם הדם ואז נוצרת התגובה האלרגית. בבדיקת כדוריות לבנות יהיו רמות נמוכות של פרוסטגלנדינים שנובעים מחוסר בחומצות שומן חיוניות. חסר זה נובע בעיקר מחסר באבץ. האבץ חיוני לשפעול אנזים דלתא 6 דסטוראז, אנזים חשוב במטבוליזם חומצות השומן.


אקזמת מגע - CONTACT ECZEMA
ישנם שני סוגים של אקזמת מגע: אקזמה אלרגית, כתוצאה ממגע בחומר שהסובל מאלרגיה אלרגי אליו (כגון ניקל) ואקזמה כתוצאה מגירוי ,הנוצר במגע עם חומר מומס (כגון SLS הנמצא ברוב תכשירי הקוסמטיקה). ישנם מרכיבים הגורמים גם לאלרגיה וגם לגירוי (כגון מלט רטוב). חומרים אחרים יכולים לגרום לגירוי לאחר חשיפה לשמש. שלושת רבעי מהמקרים של אקזמה במגע הם כתוצאה מגירוי ולכן הטיפול יהיה מניעת מגע עם החומרים הללו.

אקזמה קסרוטית - XEROTIC ECZEMA
אקזמה זו נוצרת עקב יובש כל כך קיצוני של העור שהוא נהיה מודלק. מצב זה מוחמר בחורף, כשהאויר יבש,ובדרך כלל מופיע באיזור הגפיים ומרכז הגוף. מצב זה שכיח אצל האוכלוסיה המבוגרת. מחקרים מראים כי חסרים תזונתיים, הנפוצים ביותר באוכלוסיה המבוגרת, גורמים ליובש הקיצוני ולאקזמה. ויטמיני B, אבץ וחומצות שומן חיוניות חשובות ביותר לשמירה על תקינות העור. לרוב נוצרים באוכלוסיה המבוגרת חסרים תזונתיים מכמה סיבות:

1. קושי לאכול מזון מוצק וקשה ולכן מיעוט באכילת ירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות ואוכל חי בכלל
2. האטה של מערכת העיכול וספיגה לקויה - עקב התנוונות מערכת העיכול ועקב לקיחת תרופות לאורך שנים רבות
3. חוסר אנרגיה או רצון לבשל ולכן אכילה מועטה של מזון טרי
4. אכילה של מזון במוסדות סיעודיים למיניהם שברובו אינו מגוון וכולל בעיקר פחמימות מזוקקות (לחם לבן, איטריות מקמח לבן , אורז לבן וכולי)

אקזמה סבוראית - SEBORRHOEIC ECZEMA
אקזמה סבוראית הינה מחלה דלקתית קשקשית של הקרקפת, הפנים ובמקרים מסוימים גם איזורים אחרים. בד"כ הקשקשת לא מגרדת, אם כי יכולה לגרד, בעיקר בשלב הגלד. בדרך כלל מצב זה מחריף בחורף. התופעה משפיעה על אזורים בעלי צפיפות גבוהה של בלוטות שומניות. הקשקש של הפרשת החלב עשוי להיות צהבהב ו\או יבש ושמנוני. במקרים קשים של סבוראה מופיעות פפולות קשקשיות אדמדמות לאורך קו השיער, מאחורי האוזניים, בחלק חיצוני שלך תעלת השמע, על העפעפיים, על גשר האף, בקפלים בצידי האף ומעל הסטרנום. הפפולות יכולות להתמזג וליצור משטח של קשקשת או להופיע כמוקדים קשקשיים. סבוראה לא גורמת לנשירת שיער.

סבוראה אצל תינוקות
תינוקות יכולים לפתח סבוראה המתבטאת כשכבה קשקשית עבה וצהבהבה על הקרקפת שנקראת "CRADLE CAP", פיסורה וקשקשת צהובה מאחורי האוזניים ופפולות אדומות על הפנים וכן גם פריחה אדומה עקשנית באזור החיתול. בהרבה תינוקות בריאים תאי העור גדלים מהר מאשר תאי העור המתים מספיקים ליפול ולכן נוצרת שכבה של עור יבש-שמנוני גושי. מצב זה נוצר בגלל פעילות יתר של בלוטות השומן שבעור. פעילות יתר זו נגרמת עקב הורמונים שעברו מהאם, דרך השליה. בלוטות אלה מייצרות חומר שומני שמדביק את התאים הישנים לעור החדש.

עד גיל 8-12 חודשים מצב זה יחלוף מאליו, ואף לפני כן, ואין לטפל במצב. אם הגרד מאוד מציק לתינוק אפשר למרוח על המקום המגרד מעט שמן זית, לחכות כמה דקות כדי שהשמן ירכך את המקום ואז אפשר להבריש את העור המת על ידי בד לח בעדינות. מעל גיל 6 חודשים ניתן לשטוף את ראשו של התינוק בשמפו מיוחד ל סבוראה, רק יש לשים לב שהשמפו לא יכנס לעיניים. ילדים מבוגרים יותר יכולים לפתח פלאקים עבים ועקשנים על הקרקפת בקוטר של 1-2 ס"מ. הגורם ל סבוראה אינו ידוע.

סוגים נדירים יותר של אקזמה:
Dyshidrosis, Discoid eczema , Venous eczema, Dermatitis herpetiformis, Neurodermatitis, Autoeczematization.


טיפול נטורופתי טבעי באקזמה

הטיפול הנטורופתי נבנה בהתאם לסוג האקזמה. לסוגי האקזמה השונים טיפולים שונים:

אקזמה אטופית
הטיפול הנטורופתי כולל מציאת האלרגן הגורם לתופעה האלרגית.
תזונה: הטיפול כולל דיאטת אלימינציה ואתגר הכוללת בהתחלה הורדת כול המרכיבים האלרגנים מהתזונה ואחרי שרואים הטבה בסימפטומים, איתגור הגוף בכול מזון בנפרד ובדיקה אם הסימפטומים חוזרים. במידה והסימפטומים חוזרים אחרי החזרת מזון מסוים לתזונה. אנו יודעים כי זה המזון הבעייתי שממנו צריך להימנע, לפחות לתקופת זמן ארוכה.
תוספי תזונה: תוספי מזון כגון אבץ וחומצות שומן חיוניות עוזרות לשמירה על תקינות העור ושיקומו. בנוסף, מחקרים מראים כי לחולי אטופיק דרמטיטיס יש חסר במרכיבים אילו.
צמחי מרפא: ישנם צמחי מרפא נהדרים לשימוש חיצוני להקלה לעור וכן יש לשקול לתת פורמולת צמחים לשימוש פנימי. צמחים כגון קלנדולה וקמומיל לשימוש חיצוני מקלים וכן קוואקר לשים על העור ועוד. צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי דלקתית ומנקה יעילים ביותר כגון ARCTIUM LAPPA, TARAXACUM RADIX, ו TARAXACUM FOLIA.

אקזמת מגע
לאחר מציאת הגורם המגרה יש להמנע ממנו. הטיפול הנטורופתי עוזר בהוצאת הגורם המגרה מהגוף על ידי דאטת ניקוי וצמחי מרפא העוזרים לאיברים המסלקי רעלים מהגוף: כבד, כליות, לימפה. בנוסף, ישנם משחות על בסיס צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי דלקתית ומרגיעה על מנת למנוע זיהום באיזור האקזמה.

אקזמה קסרוטית
בנייה של תפריט עשיר ומגוון, התאמת תוספי תזונה, העשרת התפריט בחומצת שומן חיוניות ותמיכה במערכת העיכול על ידי צמחי מרפא מעודדי ספיגה. כמו כן שימוש במשחות שומניות בעלי פעילות אנטי דלקתית. צמחי מרפא מעודדים הפרשה תקינה של מיצי קיבה ולבלב ובכך עוזרים לספיגה תקינה כוללים GENTIAN, ANGELICA ARC, ARTEMISIA ועוד.

אקזמה סבוראית
טיפול תזונתי לסבוראה - סבוראיק דרמטיטיס
למרות שסבוראה אינה מחלה אלרגית, היא מקושרת לאלרגיות למזון. 67% מהחולים מפתחים צורה מסוימת של אלרגיה עד גיל 10. במסגרת הטיפול הנטורופתי נעשית "דיאטת אלימינציה ואתגר". בשלב הראשון מורידים את כל המזונות האלרגנים מהתזונה עד לקבלת הטבה משמעותית בסימפטומים של ה סבוראה, ולאחר תקופת רגיעה מאתגרים את הגוף עם המזונות האלרגנים, כל פעם סוג מזון אחד בנפרד, כדי לגלות מה סוג המזון הבעייתי. הטיפול הנטורופתי מתמקד בתיקון סינטזה של חומצות שומניות פגומות בעלות שרשרות ארוכות, שנעשה באמצעות תוספות של מינונים גבוהים של תוספי מזון. ניתן על ידי תוספים להוריד בצורה משמעותית את הדלקתיות והשומניות בעור. הטיפול הנטורופתי בסבוראה כולל גם פורמולת צמחי מרפא המתאימה אישית לתמונה איתה מגיע המטופל. צמחי מרפא כגון ארקטיום לפה וסקוטלריה ביקלנזיס הינם צמחים ספציפים למצבים דלקתיים בקרקרפת ובעור.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי באקזמה

שאלה:
לגיסתי יש גירוי קשה בכפות הידיים המלווה בגירודים, הפרשת נוזלים בכפות הרגליים ונפיחות, עד שהיא תיראה רופא האם יש לכם רעיון מה זה יכול להיות?
תשובה:
זה יכול להיות אקזמה.חשוב מאוד שרופא העור יקח תרבית של המקום כדי לאבחן אם יש פעילות חיידקית. יתכן ועקב האקזמה נוצרה דלקת חיידקית משנית.בנוסף, כדאי לקחת בדיקות דם שיתנו כיוון אם מדובר באלרגיה. מכיון שהאקזמה היא בכפות הידיים, יש סבירות גבוהה שהיא נגרמה עקב גירוי של חומר שהיא באה איתו במגע. בנתיים מומלץ למרוח ג'ל אלוורה להרגעה עד קבלת אבחנה מדויקת.

שאלה:
לבעלי יש אקזמה בידיים מזה שנתיים.הוא היה אצל טובי רופאי עור אך אף אחד לא יודעה מה יש לו. הוא מקבל טיפול כל פעם קרמים הם עוזרים לחודש ואז הכל חוזר לקדמותו. מה ניתן לעשות?
תשובה:
מבחינה נטורופתית בעיות עור מבטאות בד"כ טוקסיות (רעילות) של הדם. לא מדובר על הצטברות של חומרים ותוצרים טוקסיים ברקמות הכבד והגוף, אשר מפריעות לכבד לבצע את עבודתו - ניקוי הדם ומטבוליזם תקין וגורמות לסימפטומים כגון תופעות עוריות. אפשר לעשות דטוקסיפיקציה = ניקוי, ע"י תזונה מסויימת למשך תקופה כלשהי. רצוי לעשות זאת בטיפול פרטני אצל נטורופת שיתן תמיכה במהלך הטיפול והשגחה.

שאלה:
יש לי סדקים ויובש בכפות בידיים ואני סובלת מכך כמה פעמים בשנה לתקופה די ארוכה. הסדקים שורפים ואפילו יורד לי מהם דם. קשה לי לעשות כלים כי זה שורף מאוד, ואפילו בבקר אני קמה וכבר הידיים יבשות. מה ניתן לעשות?
תשובה:
מצב של עור יבש, סדוק והתפתחות דלקת עקב היובש הינו מצב של אקזמה בשם אקזמה קסרוטית. אקזמה זו נובעת בעיקר מחסרים תזונתיים רבים, בעיקר של חומצות שומן. יש לבדוק בצורה יסודית את התפריט שלך ואת ספיגת המזון במערכת העיכול שלך. לאחר תמונה ברורה של מצבך ניתן לבנות תכנית טיפול שתמלא את מאגרי המרכיבים החיוניים החסרים בגופך.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי באקזמה

אלרגיה למזון ואוטופיק דרמטיטיס
מחקר העוסק בקשר בין אטופיק דרמטיטיס ובין אלרגיה למזון וחוסר אבץ

תזונה וסבוראה
מחקר המראה כי חוסר בביוטין עלול לגרום לסבוראה

אומגה 3 ואקזמה
חומצת שומן מסוג אומגה 3 יעילות בטיפול באקזמה


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית